Արցախն ունի առաջարկություն. այն է` կնքել «Խաղաղության պայմանագիր». Հարցազրույց Վիտալի Բալասանյանի հետ (Տեսանյութ)
15/03/2019 14:03
Ստեփանակերտում մարտի 12-ին տեղի ունեցած Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստից հետո Aysor.am-ը հարցազրույց է անցկացրել Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանի հետ։
- Պարոն Բալասանյան, Ադրբեջանն այժմ զորավարժություններ է անցկացնում, և Հայաստանի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ միջազգային որոշ սկզբունքների, պայմանավորվածությունների խախտում է: Դուք մտահոգություններ ունե՞ք:
- Ընդհանրապես, մտահոգություններ եղել են բոլոր ժամանակներում` սկսած 1994 թվականի մայիսից: Մենք պարբերաբար տեսնում ենք, որ հրադադարի ռեժիմը խախտվում է: Իհարկե մտահոգություններ, մտավախություններ կան: Բայց այնպես չէ, որ զորավարժությունների ֆոնին մենք ունենանք մտավախություն, որ Ադրբեջանը կարճ ժամանակում կսկսի հարձակողական մարտ վարել: Դա ըստ պլանի է՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը կատարում են զորավարժություններ, մարզումներ։ Նույնը կատարում է մեր Պաշտպանության բանակը, նույնը կատարում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը:
- Այսինքն խնդիր չէ, զորավարժությունները չեն կարող վերածվել ռազմական գործողությունների:
- Ցանկացած պահին մենք պետք է պատրաստ լինենք, որովհետև զորավարժությունների անվան տակ կարող է սկսեն լայնածավալ հարձակողական մարտ։ Բայց մենք պատրաստ ենք, մենք զգոն ենք:
- Պարոն Բալասանյան, երկու երկրների Անվտանգության խորհուրդների նիստ տեղի ունեցավ, դուք ի՞նչ տպավորություններ ստացաք այդ նիստից, ի՞նչ պարզեցիք Ձեզ համար, նիստի արդյունքներով ի՞նչ վերջնական արդյունք կարող եք նշել:
- Նախ ասեմ, որ ժամանակ առ ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի էր ունենում անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ հրավիրվում էին Արցախի իշխանությունների ներկայացուցիչները` նախագահի մակարդակով: Բայց Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցավ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստը և այնպես չէ, որ այն կապված էր Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժությունների, Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Դեռևս անցյալ տարի էր Հայաստանի վարչապետը այդ ծրագրի մասին խոսել Արցախի նախագահի հետ և երկուստեք տվել էին իրենց համաձայնությունը:
Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվել են տարբեր հարցեր, նորից եմ կրկնում այդ նիստը կապված չէր Ադրբեջանի զորավարժությունների, Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության հետ: Մեկ աշխատանքային օր նվիրել ենք նիստին: Նիստում քննարկվել են Հայաստանի ու Արցախի հարաբերությունները, թե միջպետական պայմանագրի շրջանակներում, թե բոլոր ոլորտներում համագործակցությունը: Մենք բավարարվածություն ստացանք, երկու կողմերից էլ հնչել են տարբեր հարցեր, բոլոր հարցերին տրվել են պատասխաններ:
Այն հարցերը, որոնց լուծման համար երկար ժամանակ է պահանջվում, տրվել են հանձնարարականներ, ընդհուպ կարճ ժամկետներում ստեղծելու ենք տարբեր աշխատանքային խմբեր` գյուղատնտեսության, զինված ուժերի, իրավական ոլորտներում: Կարճ ժամանակում փորձելու ենք ի մի բերել, վերլուծել ու առաջարկություններ կներկայացնենք Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդներին, որից հետո կտրվեն համապատասխան լուծումներ: Համոզված եմ՝ այդ հարցերը շատ կարճ ժամանակներում կստանան շատ լուրջ պատասխաններ:
- Նույն նիստում վարչապետը նորից պնդեց իր նախկին հայտարարությունը և փաստորեն ձևաչափի փոփոխություն է առաջարկում: Դա ձեր կարծիքով բանակցությունները փակուղի տանող ճանապարհ չէ՞:
- Միանշանակ`ոչ: Նախկինում բանակցությունները` հրադադարի ռեժիմի համաձայնագիրը, բուդապեշտյան գագաթաժողովի բանաձևը ստորագրվել է երեք կողմերի միջև, Արցախը հանդիսանում էր բանակցությունների լիիրավ սուբյեկտ: Պատճառները տարբեր են` ինչու է Արցախը դուրս մնացել բանակցություններից: Երբ Հայաստանի նախագահ ընտրվեց Ռոբերտ Քոչարյանը, որին որպես բանիմաց ու որպես Արցախի նախկին նախագահ, Արցախի իշխանությունները լիազորեցին նրան ներկայացնել Արցախը բանակցություններում: Այնպես չէ, որ մենք այսօր բանակցությունների ֆորմատ ենք փոխել: Այսինքն՝ մենք վերադարձել ենք ակունքներին: Մենք որևէ ֆորմատ չենք խախտել և այն ինչ դրված է սեղանին, շարունակելու ենք դրանց շուրջ բանակցությունները. տարածքների, փախստականների վերադարձի, ստատուս-քվոյի, անկախության մասին դրանք բոլորը թեմա են, որոնք քննարկվելու են: Ես որևէ մտավախություն չունեմ, որ վաղը կարող է ոչ հայանպաստ փաստաթուղթ ընդունվել: Վերջին շրջանում շատ է խոսվում ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելուց:
Բայց 1994-ին հրադադարի ժամանակ երկու ժողովուրդների միջև մեծ փոխվստահություն կար չնայած այդ արյունահեղությանը: Եվ հետո Ադրբեջանի իշխանությունները սկսեցին հետախուզական-դիվերսիոն գործողություններ, այնուհետև` փոխհրաձգություններ, որոնց հետևանքով ժամանակ առ ժամանակ ունենում էինք մարդկային, նյութատեխնիկական կորուստներ: Իսկ գագաթնակետը 2016-ի ապրիլն էր, որը փոխել է ֆորմատը, նաև` իրողություններ:
Համոզված եմ ու վստահ եմ, որ պարտադիր պայման է, որպեսզի արցախյան կողմը մասնակցի բանակցություններին: Որևէ ֆորմատ չի խախտվում: Արցախը ունի այդ ֆորմատին ավելացնելու մեկ առաջարկություն` այն է` կնքել «Խաղաղության պայմանագիր» ու այդ փաթեթն անվանել հենց այդպես: Խաղաղության պայմանագիր կնքելը միջազգային պրակտիկա է պատերազմներից հետո: Այդ փաթեթի մեջ պետք է ներառել ամեն ինչ` գերիների փոխանակում, տարածքների վիճարկելի հարց, նյութական կորուստների հարց: Մենք դեմ չենք գնում այդ փաթեթին, բայց մենք մեկ առաջարկություն ենք անում՝ որպեսզի ժողովուրդները պատրաստ լինեն խաղաղության`«Խաղաղության պայմանագիր» ունենալու համար:
- Խաղաղության պայմանագիր երեք երկրների միջև՞։
- Իհարկե, Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո խաղաղության պայմանագիր կնքել: Միանշանակ պնդում ենք, որ խաղաղության պայմանագիրն անհրաժեշտ է: Վերջերս լուրեր են շրջանառվում, թե իբր Հայաստանի վարչապետն ընդունել է տարածքներ խաղաղության դիմաց թեզը: Ես չէի ասի, որ Հայաստանի ղեկավարությունը` ի դեմս վարչապետի, ինչպես նաև ժողովուրդը, պատրաստ են դրան: Միջազգային հանրությունը հիմա ժամանակ առ ժամանակ կրկնում է 3 սկզբունքների մասին` ուժի չկիրառում, ազգերի ինքնորոշում, տարածքային ամբողջականություն: Երեք գլխավոր թեզերն է առաջ քաշված: Տարածքային ամբողջականության հարցը ինձ համար, որպես քաղաքացու, որպես Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար, որպես ժամանակին լուրջ դերակատարություն ունեցած զորքերի հրամանատար, շատ վիճարկելի է: Ադրբեջանի տարածքը շատ կասկածելի տարածք է: Նախ պետք է այդ երկիրը ապացուցի միջազգային հանրությանը՝ որ տարածքի մասին է խոսքը: Սա վիճարկելի հարց է, և ես համոզված եմ, որ երբ Արցախը արդեն իսկ որպես բանակցային սուբյեկտ ներկա գտնվի, մենք, իհարկե, բարձրացնելու ենք այդ հարցը:
- Պարոն Բալասանյան, միամիտ կլինի կարծել, որ Ադրբեջանը հեշտորեն կհամաձայնի այս իրավիճակին, այդ դեպքում ինչպե՞ս եք պատկերացնում ելքը:
- Գիտեք, Ադրբեջանի ժողովուրդը թշնամի չի եղել: Ես Ադրբեջանի ժողովրդին թշնամի չեմ համարում, որովհետև Ադրբեջանում ապրում են մեկ կամ մի քանի տասնյակից ավելի ազգություններ: Տեսեք, 18-20 թվականներից հետո իրեն ինտերնացիոնալ հայտարարած Բաքվի իշխանությունը բոլոր ազգային ինքնություններին` լեզգիներին, թալիշներին, վերացնում, ոտնակոխում էր: Երևի եթե 1988-ի շարժումը չլիներ, Վիտալի Միքայելի Բալասանյանի ազգությունը կլիներ ադրբեջանցի: Համոզված եմ: Այն քայլերը, որ այսօր Ադրբեջանի իշխանությունը ներսում կատարում է, մենք տեսնում ենք, որ ուրիշ ճանապարհ են տանում:
- Հիմա կարելի՞ է եզրակացնել, որ Արցախի իշխանությունները Անվտանգության խորհրդի նիստում տվեցին մանդատ Փաշինյանին, որ նա գնա և Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը ներկայացնի ձեր տեսակետը, սկսեն եռակողմ բանակցություններ:
- Միանշանակ, միանշանակ: Մենք նիստում երկուստեք` ի դեմս Հայաստանի, Արցախի առաջին դեմքերի, լիազորել ենք, որ արցախյան կողմը մասնակցի որպես լիիրավ կողմ, որպես բանակցային գործընթացի սուբյեկտ: Մենք լսեցինք՝ վարչապետը հայտարարեց, որ Արցախում ապրող ժողովուրդը քվե չի տվել իրեն և եթե քվե չի տվել՝ ի՞նչ իրավունքով է ինքը խոսելու արցախցու անունից: Նա շատ ճիշտ մեկնաբանություն է արել:
- Ո՞ւմ եք տեսնում Արցախի ներկայացուցչին բանակցություններում: Արցախի նախագա՞հն է լինելու:
- Իհարկե, միանշանակ: Կամ Արցախի հանրապետության նախագահը կարող է որոշում կայացնել նշանակել բանագնաց, բայց նա պետք է դիտարկվի որպես Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ:

After the joint session of the Security Councils of Armenia and Artsakh on March 12, Aysor.am conducted an interview with the Artsakh Security Council secretary, Artsakh hero Vitaly Balasanyan.
- Mr Balasanyan, Azerbaijan is holding military drills, the Armenian officials stated that it is a violation of some international arrangements. Do you have any concerns over them?
- In general, concerns exist in all times, starting from May 1994. We see periodically how the ceasefire regime is being violated. Of course, there are concerns but they do not relate to the drills and to offensive actions that may follow them in short period of time. Everything takes place in accordance with the schedule: the Azerbaijani armed forces are holding drills, trainings. The same do our Defense Army and the Armed Forces of Armenia.
- You mean, that the drills will not turn into military actions.
- We must be ready each moment as they may start wide-scale offensive battle under the name of military drills.
- Mr Balasanyan, what impression have you received from the joint session of the Security Councils of the two countries? What was the final result of it?
- First, I would like to say that periodically Security Council sessions were taking place in Armenia where representative of Artsakh authorities on the level of the president was invited. But this time in Artsakh Republic joint session of Armenian and Artsakh Security Councils took place and it had no relation to either military drills in Azerbaijan or the OSCE Minsk Group co-chairs. Armenia’s prime minster spoke about it with the president of Artsakh last year and they both approved the proposal.
The participants of the session discussed different issues. We have dedicated one working day to the session. We discussed relations between Armenia and Artsakh, cooperation in the sidelines of inter-state agreement. We were satisfied with the gathering. The two parties addressed different questions to each other and received answers.
- At the session the prime minister again stated about change of format of negotiations. In your opinion, won’t it take the negotiation process to the deadlock?
- Definitely, it will not. Previously the negotiations, agreement on ceasefire regime, Budapest resolution were signed among the three parties. Artsakh was a full member of the negotiations.
The reasons why Artsakh remained out of talks are different. When Robert Kocharyan was elected president of Armenia, as a knowledgeable person and former president of Artsakh, the leadership of Artsakh Republic authorized him to represent their country at the negotiations. It was not the matter of changing the negotiation format. We have not violated any format, we will continue negotiations over the document on the table of negotiations – return of territories, refugees, status-quo, independence – these all will be discussed. I have no concerns over adoption of anti-Armenian document. Recently it has always been spoken about preparing peoples for peace. But during the ceasefire regime in 1994 there was a big mutual trust between the two peoples despite the bloodshed, but the Azerbaijani authorities launched intelligence-subversive actions, then started shooting, as a result of which from time to time human and material losses were registered. The top was April 2016 which has changed the format and the realities.
I am convinced that Artsakh’s participation in the negotiations is a must. It is not a violation of the format. Artsakh has also a proposal – signing “Peace Treaty” – which is an international practice after wars. This package must include everything – exchange of captives, disputable issue of territories, material losses. We are not against the existing package, but we make another proposal – to have Peace Treaty for the people to be ready for peace.
- Do you mean, Peace Treaty among the three countries?
- Of course, this agreement must be signed under the auspices of the Minsk Group co-chairmanship. We claim that the peace treaty is a necessity. Recently information has been circulated that the Armenian Prime Minister has agreed to the thesis on ‘territories for peace’, while I would not say that the Armenian leadership, on behalf of the prime minister and people as well, are ready for it.
The international community periodically repeats the three principles – non-usage of force, self-determination, territorial integrity. For me, as Artsakh citizen, secretary of the Security Council and as a commander of troops which had serious contribution, the territorial integrity issue is very disputable. Azerbaijani territory is very doubtful territory. This country must first prove to the international community what territory it is speaking about. This is a very disputable issue, and I am convinced that when Artsakh already comes forth as a full negotiating side, we will necessarily raise this issue.
- Mr Balasanyan, it would have been a naivety to think that Azerbaijan will easily agree to such condition. How do you imagine the way out?
- You know, the Azerbaijani people were not our enemies. I do not view the Azerbaijani people as enemies as tens and more ethnic minorities are living there. After 18-20s the authorities of Baku, who declared them international, were annihilating Lezgins, Talysh people. If not the 1988 movement, Vitaly Balasanyan would have Azerbaijani nationality. I am convinced in it. Our enemies are Azerbaijani authorities. Currently at the negotiations the Azerbaijani authorities promise wide autonomy. Give this autonomy to Talysh people, Lezgins, for us to see it in practice and tell ok. The steps undertaken by the Azerbaijani authorities inside their country today show completely other reality.
- Can we conclude that Artsakh authorities gave mandate to Pashinyan for him to present Artsakh’s viewpoint at the upcoming meeting with Aliyev?
- Definitely. On behalf of the leaders of Armenia and Artsakh we have authorized the Artsakh side to participate in the negotiations as a full negotiating side. We heard the prime minister to state that the people living in Artsakh have not voted for him, thus he has no right to speak on their behalf. It is a right position.
- Who do you see as Artsakh representative at negotiations? Will it be Artsakh’s president?
- Of course. Or president of Artsakh Republic may make a decision to appoint an envoy who will be viewed as representative of Artsakh Republic.