Քաշաթաղում զարգացնում ենք ծխախոտագործությունը, կստեղծվի 1000 և ավելի աշխատատեղ. Արայիկ Հարությունյանը՝ իր ծրագրերի մասին (Տեսանյութ)
18/03/2019 10:56
Ստեփանակերտում Aysor.am-ի թղթակիցը հանդիպել և հարցազրույց է ունեցել Արցախի նախկին վարչապետ, «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ։
- Պարոն Հարությունյան, վերջերս վարչապետ Փաշինյանին ուղղված մի առաջարկությամբ հանդես եկաք՝ որոշ հարցեր լուծելու համար ներգրավել պետական պարտքեր։ Հասարակակն որոշ շերտերի շրջանում այդ առաջարկը տարօրինակ ընկալվեց։ Կբացատրե՞ք՝ ի՞նչն էր ձեր առաջարկի իմաստը։
- Եթե մենք ուսումնասիրենք աշխարհի տնտեսական զարգացման ընդհանուր պատմությունը, հաջողվել է բարձր աճի տեմպ ապահովել այն երկրներում, որոնք հնարավորություն են ունեցել տնօրինել ու վերահսկել մեծ ֆինանսական ռեսուրսներ, իսկ դա հիմնականում խնայված ռեսուրսներն են։ Քանի որ մենք խնայողությունների առումով այդքան էլ լավ վիճակում չենք, ապա պետք է հույսներս դնենք ներգրավված միջոցների վրա։ Իհարկե, կան երկրներ, ովքեր ունեցել են նավթի շատ հեշտ արդյունահանում, որի համար մեծ ներդրումներ են պահանջում, որոնք ներգրավվել են կամ վարկային ռեսուրսների տեսքով կամ խոշոր ինվեստիցիաներով։ Իսկ որտեղ հեշտ է եղել, շատ հեշտ ստացվել է և կարողացել են մեծ ֆինանսական ռեսուրսների տեր դառնալ։ Ասիական զարգացած երկրները, Հարավային Կորեա, Ճապոնիա, այդ երկրների հիմնական շարժիչ ուժը հանդիսացել է ֆինանսական ներգրավված ռեսուրսները։ Օրինակ՝ Գերմանիան պատերազմից հետո ամերիկյան վարկային ռեսուրսների արդյունքում կարողացավ, օգտագործելով գերմանացիների ինժեներական միտքը, ներգրավել ֆինանսական ռեսուրսներ։ Իսկ քանի որ Հայաստանը չունի ֆինանսական ռեսուրսներ հեշտ ներգրավելու հնարավորություն կամ ներքին խնայողություն, ապա նշանակում է միակ խողովակը մնում է այլ խողովակներով ռեսուրսներ ներգրավելու ճանապարհը։
- Ինչո՞ւ ներգրավել ֆինանսական միջոցներ։
- Բազմաթիվ պրոյեկտներ կարող է իրականացնել՝ ճանապարհների, ընդհանուր ենթակառուցվածքների, ոռոգման համակարգերում, գյուղատնտեսությունում միլիարդավոր ռեսուրսների ներգրավման, տեղաբաշխման անհրաժեշտություն կա։ Վաղուց տեխնոլոգիաները մրցակցային առավելություն են դարձել պարենային արտադրության մեջ։ Մենք այսօր առնվազն մի քանի տասնյակ միլիոնի ռեսուրսների անհրաժեշտություն ունենք և նաև ունենք առաջիկա 10-15 տարիների ոլորտային ուղղություններն էլ ունենք։
- Այդուհանդերձ, պարոն Հարությունյան, Հայաստանում փորձը ցույց է տվել, որ վերցրել են վարկեր բայց ըստ նշանակության չեն ծախսվել։ Համենայնդպես, տեսնում ենք, որ շատ ոլորտներում կան բացթողումներ։
- Գիտեք, եթե որևէ ոլորտում, որևէ ժամանակահատվածում ինչ-որ սխալներ են թույլ տրվել, դեռ չի նշանակում, որ մենք ձախողել ենք երկրի տնտեսական զարգացման հնարավորությունները։ Մենք այլ ելք չունենք։ Իմ հենց այդ առաջարկության հիմնական նպատակը դա է՝ այլ ելք չկա, մենք պետք է ընտրություն կատարենք՝ կամ-կամ. կա՛մ մենք պետք է ներդնենք լուրջ ռեսուրսներ, ուղղենք տնտեսության զարգացմանը, կա՛մ մենք ձախողելու ենք։
- Առաջին տարբերակը չկա՞։
- Չկա, ուրիշ հնարավորություններ չկան, կյանքը դա է ցույց տալիս։
- Ներդրումներ չեն արվո՞ւմ։
- Իհարկե ոչ։ Ակտիվ ներդրումներ չեն արվում։ Այո՛, ներդրումներ լինելու են, բայց շատ սահմանափակ։ Խոսքը տարեկան մի քանի միլիարդ դոլարի մասին։ Մեր հայության, ներդրողների ռեսուրսները բավարար չեն։ Նորից ասեմ՝ աշխարհը անցել է այդ ուղով, մենք նոր բան չենք հնարում։
- Դուք տեսնո՞ւմ եք Հայաստանի վարչապետի կողմից հայտարարված տնտեսական հեղափոխության նախադրյալներ։
- Իհարկե, տեսնում եմ։ Նաև զգում եմ, որ պատրաստ է համարձակ քայլերի, ընդամենը ժամանակ է պետք և հանրային աջակցություն։ Եթե չլինի հանրային աջակցություն, եթե մենք ամեն առավոտ արթնանալ ու սկսենք քննադատել, իհարկե, դժվար է լինելու առանց այդ հանրային աջակցության, համարձակ քայլերի դիմել։
- Հիմա կա՞ քննադատություն, կարծես, բոլորը սիրում, հարգում են վարչապետին։
- Սերը հարգանքը ես տեսնում եմ, բայց նման համարձակ քայլերի համար չգիտեմ՝ ինչպիսի արձագանք կարող է լինել։ Դրա համար ասում եմ՝ հանրային աջակցություն այդ ուղղությամբ։
- Մինչ հարցազրույցը խոսում էինք, դուք կատակեցիք, թե հիմա շատ բան եք անում։ Կներկայացնեք՝ ի՞նչ եք անում։ Իշխանաձորում ծրագրի մասին ասացին։ Ի՞նչ ծրագիր է դա։
- Շատ բան չեմ անում, այլ շարունակում եմ ակտիվ աշխատանքը տնտեսության զարգացման ուղղությամբ։ Կան ակտիվ ծրագրեր, որոնք շարունակում ենք իրականացնել ներդրողների հետ՝ խոսքը ջրամբարների, էներգետիկայի մասին է։ Իշխանաձորի ծրագիրը ծխախոտագործության մասին է, Քաշաթաղի շրջանի հարավային թևի ակտիվ վերաբնակեցվող շրջանի տնտեսական պոտենցիալի օգտագործման մասին է։ Այնտեղ, այո՛, ստեղծված են բոլոր նախադրյալները՝ ծխախոտագործության զարգացման ուղղությամբ։ Իսկ ծխախոտագործությունը աշխատատար, երկար պրոցես է, դրա համար մենք՝ «Գրանդ Հոլդինգի» սեփականատերերից մեկի՝ Միքայել Վարդանյանի հետ պայմանավորվել ենք, և «Մասիս Տոբակո» ընկերությունը սկսել է իր աշխատանքը։
Ի՞նչ է անում։
- Չորանոցների կառուցում, որպեսզի արդեն գարնանը սկսեն աշխատանքները։
- Ի՞նչ է դա խոստանում Արցախի տնտեսության համար։
- Մի քանի հարյուր աշխատատեղեր, ապագայում՝ 1000 և ավելի։ Իմ պատկերացմամբ, ամբողջությամբ լուծելու է Քաշաթաղի շրջանի հարավային թևի աշխատուժի խնդիրը։
- Տպավորություն է՝ դուք ստվերային կարդինալի դեր եք ստանձնել ...
- Չէ, չէ, չէ ես ոչ մի մասնակցություն չունեմ պետական կառավարման, պետական բյուջեի ծրագրերի իրականացման հարցում։ Ընդհանուր առմամբ, շփումս որպես քաղաքական կուսակցության ղեկավար է։ Տնտեսական պրոյեկտներին մասնակցությունը ավելի շատ իմ կապն է բիզնեսմենների հետ, որոնք ժամանակին ներդրում են կատարել։

Tobacco production developed in Kashatagh, to ensure 1,000 and more jobs in the region: Artsakh ex-PM
18/03/2019 11:45
Aysor.am correspondent met in Stepanakert with the former prime minister of Artsakh, chairman of Free Homeland party Arayik Harutyunyan.
- Mr Harutyunyan, recently you have come up with suggestion addressed to prime minister Pashinyan about involvement of state debts for the solution of some issues. This proposal was perceived as strange by some layers of the society. Will you explain the sense of the proposal?
- If we view the common history of world’s economic development, the countries having an opportunity to manage and control big financial resources succeeded in ensuring high growth tempos. It has been done mainly via saved resources. As far as we are not in very good condition regarding the savings, we must rely on involved means. Of course, there are countries which easily extracted oil for which big investments are necessary to be involved as loan resources or big investments. Where it was easy, the success was also reached easily...
As far as Armenia does not have opportunity to easily involve financial resources or domestic saving it means the only way is to involve resources through other pipes.
- What for?
- Numerous projects may be carried out. There is a need of involvement and distribution of billions of financial means in the road, general infrastructures, irrigation systems. Today we need at least few tens of millions of financial resources and sectoral directions for the upcoming 10-15 years.
- Nevertheless, the experience in Armenia showed that loans were not spent on the purpose. At least we see many gaps in many sectors.
- It is clear that in some period of time in some sectors mistakes have occurred but it does not mean that we have failed the opportunities of country’s economic development. We have no other way. This is the key goal of my proposal, there is no other way, we must make a choice – or-or, either we must involve serious resources and address it to economic development or fail it.
- Doesn’t the first option work?
- No, it does not, there are no other opportunities. Life shows so.
- Investments are not being made.
- Of course, not. There will be investments but very limited. It is spoken about few billion USD annually. Our resources, the resources of the investors are not enough. I again repeat, the world has passed through it, we are not making up anything new.
- Do you see the prerequisites of economic revolution stated by Armenia’s PM?
- Of course, I do. I also see that he is ready for brave steps. There is just a need of time and public support. Without public support and with criticism only it would be very difficult to undertake brave steps.
- Is there a criticism today? Everyone seems to love, respect the prime minister.
- I see the love and respect, but I do not know what response will follow to these brave steps. This is why I stress the necessity of public support.
- Before the interview you said currently a lot is being done. Will you say what exactly? You mentioned about program in Ishkhanadzor. What project is it?
- I am not doing much, but I continue active works toward the development of economy. There are active projects which we continue implementing with investors. I am speaking about water reservoirs, energy projects. Ishkhanadzor project is about tobacco production. It is about the usage of the economic potential of the southern wing of Kashatagh where active re-settling activities are being carried out. It has all the prerequisites for development of tobacco production. Tobacco production is a difficult and lasting process that is why we have reached arrangement with one of the owners of Grand Holding Michael Vardanyan, and currently Massis Tobacco has started working there.
- What does it do?
- The company builds dryers there to start works already in spring.
- What does it promise for Artsakh’s economy?
- Few hundreds of jobs, in future 1,000 and more. I am sure that it will fully solve the issue of jobs of the southern wing of Kashatagh region.