Առաջարկում ենք Արցախը դարձնել Հայաստանի մարզ, հակառակ դեպքում Արցախին աբխազացման վտանգ է սպառնում. Ժիրայր Սեֆիլյան
18/03/2019 15:03
«Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցությունը սկսում է Արցախը Հայաստանի կազմում մարզի կարգավիճակով ներառելու գործընթաց, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Սասնա ծռեր» կուսակցության քարտուղարության համակարգող Վարուժան Ավետիսյանը։
«Պետք է սկիզբը դրվի Արցախում հաշվառված ՀՀ քաղաքացիներին ՀՀ-ում ընտրության, հանրաքվեներին, համապետական ձևաչափերով նրանց կամքը արտահայտելու գործընթացներին մասնակցության ապահովման հարցը», - հայտարարեց Ավետիսյանը։
Այս կուսակցությունը այդ գործընթացը սկսում է Արցախում նույն կուսակցության ստորաբաժանման միջոցով։
Հարցին, թե ի՞նչ է կարծում արդյոք արցախցիները, ովքեր ստացել են անկախություն, համաձայն են, որ ապրեն Հայաստանի մարզի կարգավիճակ ունեցող տարաքում, կուսակցության ստեղծման նախաձեռնողներից Ժիրայր Սեֆիլյանը պատասխանեց. «Այս գաղափարը բացարձակ մեծամասնությունը կիսում է, և վստահ եմ, որ բոլորի սրտով է այս գործընթացը, որը սկսում ենք»։
Սեֆիլյանի խոսքով՝ Արցախին Հայաստանի մարզի կարգավիճակ տալու մասին որոշումը պետք է վերապահել 2020-ին ձևավորվելիք իշխանություններին, իսկ իրականացման գործիքակազմը կորոշեն իրենք։
«Այս հարցում պետք է աճապարել, եթե ոչ, բոլորս նկատում ենք վերջին աշխարհաքաղաքական զարգացումների արագացումը և ինչպիսի վտանգ է կախված մեր երկրի վրա, մասնավորապես, Արցախի վրա կախված է աբխազացման վտանգը։ Մենք օր առաջ այդ վտանգը պետք է կանխենք», - հայտարարեց Ժիրայր Սեֆիլյանը։
Նա հույս հայտնեց, որ հայաստանյան իշխանությունը կաջակցի այս գործընթացին։
Պարզաբանելով «աբխազացման վտանգի մասին» իր բնորոշումը՝ Սեֆիլյանն ասաց, որ ամեն ինչ հստակ է՝ Ռուսաստանի ազդեցության սպառնալիքը կախված է Արցախի գլխին։ Այդ դիրքորոշմանը Սեֆիլյանն եկել է հետևելով վերջին զարգացումներին։
«Առաջիկա օրերին մենք փակագծերը կբացենք, բայց նորից եմ ասում, հետևելով այս օրերի աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, պետք է արագացնել գործընթացը», - հավելեց Սեֆիլյանը։

Sasna Tsrer offers making Artsakh Armenia’s region to prevent it from sharing Abkhazia’s fate: Zhirayr Sefilyan
18/03/2019 16:02
Sasna Tsrer All-Armenian party is launching a process on giving Artsakh a status of Armenia’s region, coordinator of the secretariat of the party Varuzhan Avetisyan told the reporters today.
“The launch must be given with giving the residents of Artsakh a right to participate in elections, referendums in Armenia,” Avetisyan said.
The party will launch the process via its division in Artsakh.
As to whether in his opinion the people of Artsakh who reached independence will agree to get the status of Armenia’s region, party member Zhirayr Sefilyan said, “The absolute majority shares this idea, I think all will like the process we are launching.”
Sefilyan stressed that the decision on granting Artsakh status of Armenia’s region must be reserved for the authorities to be formed in 2020.
“It is necessary to hurry in this issue, if not, we all notice the speeded-up geopolitical processes and the danger on our country. Artsakh faces the danger of becoming Abkhazia. We must prevent this danger day ago,” Zhirayr Sefilyan said.
He voiced hope that the Armenian authorities will participate in the process.
Asked to clarify the qualifications of “danger of becoming Abkhazia”, Sefilyan said everything is clear – the threat of Russia’s influence hangs over Artsakh. Sefilyan said he came to such position following the recent developments.
“We will open the brackets during the upcoming days. But I repeat, following the recent geopolitical developments, we need to speed-up the process,” Sefilyan said.