Հարկային օրենսգիրքը դրական էֆեկտ է ունենալու տնտեսության վրա. Տիգրան Ավինյան
Հարկային օրենսգրքի փաթեթն արդեն իսկ տեղափոխվում է Ազգային ժողովի դաշտ, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Փաթեթը բավականին ծավալուն է, շատ հարցեր են արծարծվում, խոսակցություններն ու քննարկումները շարունակական են, փաթեթն արդեն իսկ տեղափոխվում է ԱԺ դաշտ, ու կարծում եմ, քննարկումներն այնտեղ կշարունակվեն», - ասաց նա։
Դիտարկմանը, որ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության տնտեսագետ պատգամավորները թերություններ էին տեսնում, Ավինյանը արձագանքեց. «Փաթեթը շատ մեծ փաստաթուղթ է ու այնտեղ դետալներ կան, որ կառավարության ներսում շատ երկար քննարկումներ են անցել ու ես չեմ բացառում, որ այդ քննարկումները կշարունակվեն Ազգային ժողովում, բայց համոզված եմ, որ ընդհանուր կոնսենսուսային որոշումների կգանք»։
Հարցին՝ հարկային օրենսգրքի փաթեթը հեղափոխակա՞ն էր, փոխվարչապետը պատասխանեց. «Սա օրենսգիրք է, որը սպասված էր բիզնեսի կողմից, համոզված եմ, որ այն դրական էֆեկտ է ունենալու տնտեսության վրա»։

Налоговый кодекс окажет положительный эффект на экономику – Тигран Авинян
Пакет поправок в Налоговый кодекс представлен Национальному Собранию, заявил сегодня журналистам вице-премьер Тигран Авинян.
«Пакет довольно объемный, затрагиваются многие вопросы, разговоры и обсуждения продолжаются, пакет уже передан Национальному Собранию и обсуждения продолжатся там», - сказал вице-премьер.
На замечание, что депутаты-экономисты парламентской фракции «Мой шаг» отмечают недостатки в документе, Тигран Авинян ответил: «Законодательный пакет – довольно обширный документ и там есть детали, которые очень долго обсуждались в правительстве и были одобрены. Не исключаю, что эти обсуждения продолжатся также в Национальном Собрании, но уверен, что мы придем к консенсусному решению».
На вопрос, является ли этот Налоговый кодекс революционным, Тигран Авинян ответил: «Это кодекс, который долго ждал бизнес, уверен, что он окажет положительный эффект на экономику».