«168 Ժամ». Մենք ռիսկային գոտի ենք. Նախարար
«168 Ժամ» թերթի հետ զրույցում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, խոսելով ՀՀ-ում ներդրումների մասին, ասել է. «Մեկ բառով չի կարելի ասել, որովհետև ի՞նչ է ներդրումը. ներդրումը պահանջում է շահույթի համապատասխան մակարդակ և երկարաժամկետ վստահություն, որովհետև այդ շահույթը մեկ տարում չի կարող փոխհատուցվել:
Ինչո՞ւ է ներդրումը գնում ռիսկային երկիր: Որովհետև այնտեղ կա ավելի բարձր շահույթ ստանալու հավանականություն: Օրինակ՝ Եվրոպայում մարդիկ պատրաստ են ներդրում իրականացնել 5%, իսկ Հայաստանում պատրաստ են կատարել տարեկան 20% շահութաբերության պայմաններում: Այսինքն՝ որքան բարձր է ռիսկը, այնքան ներդրողը հետաքրքրված է գնալ դեպի այդ տարածք: Մենք պետք է հասկանանք, որ մենք ռիսկային գոտի ենք, որովհետև աշխատուժի որակավորումը եվրոպական չէ, ենթակառուցվածքները եվրոպական չեն, շուկաներից հեռացվածությունը տարբեր դեպքերում խնդրահարույց է»:
Սակայն, ըստ նրա, կա նաև որոշակի առավելություն, որ այդ ներդրողին բերում է Հայաստան. «Դա ԵԱՏՄ երկրների հետ ինտեգրված լինելն է, մշակութային առումով այնտեղի շուկաների վիճակը լավ հասկանալը և աջակցելը, որ արտադրանքն այնտեղ առաջ խաղացվի ավելի արագ ու ճկուն ձևով: Վերջապես մարդկանց արագ սովորելու կարողությունը, տեխնոլոգիաների հետ վարվելու հմտությունները, այսինքն՝ ցանկացած ներդրող ծանր ու թեթև է անում՝ գա՞, թե՞ ոչ»:

«168 жам»: Мы находимся в зоне риска – министр
В беседе с корреспондентом газеты «168 жам» министр экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян, говоря об инвестициях в Армении, заявил:
«Нельзя сказать одним словом, поскольку, что такое инвестиция? Инвестиция требует соответствующего уровня рентабельности и долгосрочного доверия, поскольку эта прибыль не может быть возмещена в течение года.
Почему инвестиции идут в страну, которая является зоной риска? Поскольку здесь вероятность получения высокой прибыли гораздо больше. Например, в Европе люди готовы инвестировать за 5%, а в Армении готовы осуществлять инвестиции в условиях 20% прибыльности в год. То есть, чем выше риск, тем больше инвестор заинтересован идти в эту зону. Мы должны понять, что мы находимся в зоне риска, поскольку квалификация рабочей силы не европейская, инфраструктуры не европейские, в различных случаях удаленность от рынков проблематична».
Однако, по его словам, есть также определенное преимущество, которое и приводит этого инвестора в Армению. «Это наличие интеграции со странами ЕАЭС, понимание состояния тамошних рынков в культурном плане и поддержка для продвижения продукции там более быстро и гибко. И наконец, способность людей к быстрому обучению, навыки работы с технологиями, то есть, любой инвестор тщательно взвешивает – идти или нет», - сказал министр.