Վաշինգտոնը վերահաստատել է ամուր աջակցության հանձնառությունն ինքնիշխան Հայաստանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է տիկին Թրեյսինն կառավարությունում, շնորհավորել նրան նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ դիվանագիտական առաքելության մեջ:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է ԱՄՆ-ի հետ գործընկերության շարունակական զարգացումն ու ընմդլայնումը, այդ թվում՝ քաղաքական և տնտեսական ոլորտներում: Գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանը հաստատակամորեն շարժվում է ժողովրդավարության զարգացման ու ամրապնդման, կոռուպցիայի, մենաշնորհների դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խոսքի ազատության  ուղղությամբ ու կարևոր համարել նշված ոլորտներում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Լին Թրեյսին նշել է, որ իր համար պատիվ է հանդիպել վարչապետ Փաշինյանին և վերահաստատել ԱՄՆ-ի ամուր աջակցության հանձնառությունն ինքնիշխան Հայաստանին՝ ժողովրդավարական օրակարգի, հակակոռուպցիոն ջանքերի, տնտեսական ու տարածաշրջանային, ինչպես նաև միջազգային անվտանգության խնդիրների շուրջ շարունակական  համագործակցության հարցերում:
Տիկին Թրեյսին վստահեցրել է, որ պաշտոնավարման ընթացքում կներդնի անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը՝ նպաստելու նաև երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը և Լին Թրեյսին մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման և տարածաշրջանային նշանակության այլ թեմաների շուրջ:

Nikol Pashinyan welcomed Mrs Tracy in the government and congratulated her on assuming the office of U.S. Ambassador to Armenia wishing her success in her diplomatic mission.
The PM stressed that the Armenian Government attaches big significance to the development and expansion of partnership with the United States, including in political and economic sectors.
The head of the executive power noted that Armenia is moving constantly toward developing and reinforcing democracy, fighting against corruption, protection of human rights, ensuring freedom of speech. In this pre-context he attached big significance to the implementation of joint projects and cooperation with the USA.
Expressing gratitude for the warm reception, Lynne Tracy reaffirmed the U.S. commitment to support sovereign Armenia in the issues of democratic agenda, anti-corruption efforts, economic and regional issues, and issues of international security.
Mrs Tracy assured that during her tenure she will make all necessary efforts to contribute to the development of bilateral economic cooperation.
During the meeting the interlocutors also discussed a number of Armenian-American agenda issues. The PM and the Ambassador exchanged views over the Karabakh conflict settlement and other regional issues.