Գոլանի բարձունքների խնդրի արծարծումը լրջորեն լարելու է տարածաշրջանային իրավիճակը. Վարդան Ոսկանյան
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Գոլանի բարձունքների խնդրի արծարծումը լրջորեն լարելու է տարածաշրջանային իրավիճակը։ Ակնհայտ է, որ միակողմանի քայլերով իրավիճակի կայունացում ակնկալել չի կարելի, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ առաջնորդի այն հայտարարությանը, որ Միացյալ նահանգները Գոլանի բարձունքները կարող է ճանաչել որպես Իսրայելի մի մաս։
«Տարբեր պետությունների շահեր բախվում են, և այս համատեքստում Թրամփի վարչակարգը, կածես թե, առաջնորդվում է այն ուղեծրով, որտեղ առաջնային են դիտարկվում իսրայելական շահերը», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Հարցին՝ կարող է արդյոք Միացյալ նահանգների ղեկավարի այս հայտարարությունը հանգցնել կողմերի միջև լուրջ բախումների, Վարդան Ոսկանյանը պատասխանեց՝ պատերազմական իրավիճակ դժվար ստեղծվի, սակայն մշտապես «կռվախնձոր» եղած Գոլանի բարձունքների պատճառով տեղային խնդիրները բացառված չեն։
Վարդան Ոսկանյանն անդրադարձավ նաև հիմնախնդրում իրանական գործոնին՝ ընդգծելով, որ իրանական ներկայությունը Սիրիայի հարավում ակնհայտորեն նկատելի է։
«Եթե դա ուղիղ ներկայություն չէ, ապա՝ միջնորդավորված. իրանական արբանյակների միջոցով այդ ներկայությունը կա, և բնական է, որ Իսրայելն ու նրա դաշնակից Միացյալ նահանգներն անհանգստացած են այդ փաստից։ Բայց կարծում եմ՝ մի կարևոր հանգամանք կա, որի վրա պետք է ուշադրություն դարձնել՝ Սիրիայում իրանական ներկայությունը կայունացնող դերակատարություն ունի։ Եթե մենք մի պահ պատկերացնենք Սիրիան՝ առանց իրանական աջակցության, ապա ակնհայտ է, որ այս պետությունը միգուցեև գոյություն չունենար, և առկա լիներ ծայրահեղ իսլամիստական կառույցների տիրապետություն», - նշեց մեր զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է՝ եկել է ժամանակը Գոլանի բարձունքները ճանաչել Իսրայելի մի մասը:
Նա նշել է, որ դրանք չափազանց կարևոր և ռազմավարական նշանակություն ունեն, ինչպես նաև մեծ կարևորություն ունեն իսրայելական պետության և տարածաշրջանային անվտանգության համար:
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն շնորհակալություն է հայտնել Թրամփին Գոլանի բարձունքներում հրեական պետության ինքնիշխանությունը ճանաչելու պատրաստակամության համար:
Գոլանի բարձունքները մինչ 1967 թվականն ընդգրկված են եղել Սիրիայի կազմում: 1967 թվականին Վեցօրյա պատերազմի ժամանակ տարածքն անցել է Իսրայելի վերահսկողության տակ։ 1973 թվականին պատերազմում տարածքների մի մասը հետ է վերցվել Սիրիայի կողմից, մյուս մասում հաստատվել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ զորքերի վերահսկողությունը։ Ե՛վ Իսրայելը, և՛ Սիրիան Գոլանի բարձունքները համարում են իրենց տարածքի մի մասը։

Заявление о статусе Голанских высот создаст серьезную напряженность в регионе – Вардан Восканян
Заявление президента США Дональда Трампа о статусе Голанских высот создаст серьезную напряженность в регионе. Очевидно, что односторонние шаги не способствуют стабилизации ситуации, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am ирановед Вардан Восканян, комментируя заявление американского лидера о том, что  США пора признать Голанские высоты за Израилем.
«Сталкиваются интересы различных государств и в данном контексте администрация Трампа, кажется, руководствуется тем курсом, где израильские интересы рассматриваются в качестве первоочередных», - сказал Вардан Восканян.
На вопрос, может ли заявление президента США привести к серьезным столкновениям между сторонами, Вардан Восканян ответил, что военная ситуация вряд ли создастся, однако локальные проблемы из-за ставших «яблоком раздора» Голанских высот не исключены.
Вардан Восканян обратился также к иранскому фактору в этом вопрос, подчеркнув, что иранское присутствие на юге Сирии считается очевидным.
«Если это присутствие не прямое, то опосредованное. Это присутствие обеспечивается за счет иранских спутников, и естественно, что Израиль и его союзник – Соединенные Штаты обеспокоены этим фактом. Но считаю, что есть одно важное обстоятельство, на которое нужно обратить внимание, иранское присутствие в Сирии играет конструктивную роль. Если мы на минуту представим Сирию без поддержки Ирана, то очевидно, что это государство, возможно, уже не существовало бы, и на этой территории господствовали бы радикальные исламистские группировки», - отметил Вардан Восканян.
Напомним, президент США Дональд Трамп 21 марта написал в Twitter, что США пора признать Голанские высоты за Израилем. По его словам, настало время предпринять такой шаг в интересах безопасности Израиля и региона в целом.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху позвонил президенту США Дональду Трампу и поблагодарил его за готовность признать суверенитет еврейского государства над Голанскими высотами.
Напомним, армия Израиля оккупировала Голанские высоты после Шестидневной войны 1967 года с Сирией. В настоящее время большая её часть контролируется Израилем, а меньшая, восточная – Сирией. Принадлежность горного плато считается основным предметом конфликта между Сирией и Израилем.