Փաշինյան-Ալիև առաջիկա հանդիպումից մեծ ակնկալիքներ չարժե ունենալ. քաղտեխնոլոգ
Մարտի 29-ին Վիեննայում կայանալիք Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից մեծ ակնկալիքներ չարժե ունենալ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանն՝ անդրադառնալով երկու երկրների ղեկավարների առաջիկա հանդիպմանը։
Նրա խոսքով՝ քիչ հավանական է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերի միջև որևէ փաստաթուղթ ստորագրվի։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ ներկա փուլը նույնիսկ բանակցություններ չի համարում և ասում է, որ ընդամենը հանդիպում է տեղի ունենալու, ուր փորձելու է խոսել ձևաչափի մասին։ Կարծում եմ, որ համենայնդեպս պետք է հստակեցնենք՝ ինչ ենք ակնկալում այդ հանդիպումից։ Իսկ արդյունքը կարող է լինել ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական։ Այն, ինչ հիմա դրված է բանակցային սեղանին՝ Մադրիդյան սկզբունքներ կոչվածը, որևէ դրական արդյուքն հայկական կողմին չի բերելու», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Վիգեն Հակոբյանն իր տեսակետը հիմնավորեց այն փաստարկով, որ Մադրիդյան սկզբունքներում չկա հայկական երկու պետությունների ընդհանուր շահը, դրա համար էլ ֆանտաստիկայի ժանրից կլինի մտածել, որ այն կարող է դրական արդյունք ապահովվել։
«Կարծում եմ՝ մի քանի օրից կայանալիք Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը մոտավորապես այս խոսակցությունն է տեղի ունենալու՝ ՀՀ վարչապետը ասելու է, որ Արցախն անպայման պետք է մասնակցի բանակցային գործընթացին, նա դրա փաստաթղթային հիմնավորումներ է բերելու։ Առավելագույնը, որ Փաշինյանը կարող է ասել, հետևյալն է՝ որ ինքն ունի մանդատ՝ ընդամենն Արցախի տեսակետը հայտնելու, բայց ոչ՝ բանակցելու իրավունք։ Նիկոլ Փաշինյանն ասելու է՝ որպեսզի այս հանդիպումները վերածվեն լիարժեք բանակցությունների, պետք է Արցախը մասնակցի բանակցություններին, եթե ոչ՝ խոսելու առանձնապես ոչինչ չկա», - տեսակետ հայտնեց Վիգեն Հակոբյանը։
Քաղտեխնոլոգի խոսքով՝ եթե հայկական կողմը պնդում է, որ Արցախը պետք է բանակցային կողմ դառնա, իսկ Ադրբեջանի ղեկավարությունը տրամաբանորեն հակառակն է առաջ տանում՝ բացառելով նման հնարավորությունը, ստացվում է, որ վիճակը փակուղային է։
«Իրատեսական է, որ բանակցությունները, դեռ չսկսված, կողմերի հակադիր դիրքորոշումների պատճառով մատնվեն անհաջողության։ Դա շատ տրամաբանական է։ Նման դեպքում բանակցությունների մասին խոսելն անիմաստ է։ Ես կանխատեսում եմ, որ ինչ-որ փուլում Ադրբեջանը կարող է խոսել Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի ներկայացվածության մասին, մանավանդ, որ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթներում արցախահայության մասին եզրույթներ են հնչում։
Սա էլ է բերում փակուղու, դրա համար էլ Մադրիդյան փաստաթուղթը, կրկնում եմ, խաղաղության չի տանում։ 2016 թվականի պատերազմը ցույց տվեց, որ այդ փաստաթուղթը հենց պատերազմի է բերում, որովհետև հակամարտող կողմերը կոմպրոմիսի դաշտում բացարձակապես մոտ չեն իրար՝ ոչ մի սանտիմետր», - ամփոփեց Վիգեն Հակոբյանը։

No breakthrough should be expected from Pashinyan-Aliyev meeting, political technologist Vigen Hakobyan told Aysor.am, referring to the upcoming meeting between the two leaders on March 29 in Vienna.
He said the two sides would hardly sign any document during the meeting.
“Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan states that he does not consider the current phase as negotiations in general and says it is just a meeting held to discuss the format. I think we should clarify what we should expect from the meeting,” he said, adding that the outcome may be either positive or negative.
“The current package on the table of negotiations, the so-called Madrid Principles, will not bring any good to the Armenian side,” the interlocutor said.
Hakobyan stressed that these principles do not fix the common interest of the two Armenian states and it will be of fantasy genre to think that they may ensure positive outcome.
The political technologist said that if the Armenian side claims on Artsakh participation in the negotiation while the Azerbaijani leadership excludes such opportunity, the situation appears in the deadlock.
“Realistically, the negotiations, not having launched yet will not succeed. It is very logical. In such case it is senseless to speak about negotiations. I may predict that in some phase Azerbaijan may speak about involvement of Azerbaijani community of Nagorno Karabakh, especially in case when Nikol Pashinyan stresses always about Armenians of Artsakh in his speeches,” he said, adding that it is a deadlock.
“The April 2016 war showed that this document causes war as the conflicting parties are not close to each other in the field of compromise,” he said.