Ամենացածր կենսաթոշակը Հայաստանում կլինի 25500 դրամը (Տեսանյութ)
Պետական կենսաթոշակների մասին օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծով կառավարությունն առաջարկում է նվազագույն կենսաթոշակ սահմանել 25 500 դրամը։
«Մենք առաջարկում ենք կենսաթոշակային համակարգում ներմուծել նոր ինստիտուտ՝ նվազագույն կենսաթոշակ, որից պակաս կենսաթոշակ չի կարող վճարվել։ Այս նախաձեռնությամբ իսպառ կբացառվի կենսաթոշակառուների շրջանում ծայրահեղ աղքատության գիծը», - այսօր Ազգային ժողովի նիստում նախագիծը ներկայացնելիս հայտարարեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաիյանը։
Կառավարության այս նախաձեռնությունը վերաբերում է 18 հազար կենսաթոշակառուի, որոնք այժմ ավելի ցածր են ստանում, քան 25 500 հազար դրամն է։
Այս ծրագրի արդյունքում պետական բյուջեի ծախսերը կավելանան 800 մլն դրամով։ «Օրենքն ընդունվելուց հետո կկատավրի վերահաշվարկ, դրան կտրվի հետադարձ ուժ և կհաշվարկվի ու կվաճրվեն նաև 2019 թվականի առաջին մի քանի ամիսների գումարը», - նշեց Սաիյանը։
«Ես ճի՞շտ հասկացա՝ ասում եք 25500 դրամ կտաք մարդկանց ու ծայրահեղ աղքատների բանակը կկրճատվի՞», - փորձեց հստակեցնել ԲՀԿ-ական պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը։ Սակայն փոխնախարարն ի պատասխան նկատեց, որ ինքը չէր կարող նման բան ասել, քանի որ աղքատության գնահատման մեթոդաբանությունն այլ է։
«Աղքատությունը գնահատվում է ընտանիքի կազմում։ Անձնապես մարդը կարող է չհամարվել ծայրահեղ աղքատ, որովհետև իր եկամուտը ծայրահեղ աղքատության գծից՝ 25000 դրամից բարձր է, բայց եթե անձին դիտարկում ենք ընտանիքի կազմում, ապա նա կարող է համարվել աղքատ ընտանիքի անդամ», - նշեց փոխնախարարը։

Minimal pension in Armenia to total 25,500 AMD
Armenian government proposes setting 25,500 AMD as minimal pension by making amendments in the law on state pensions.
“We suggest applying new institute in the pension system – introduction of minimal pension. This initiative will exclude the extreme poverty line among pensioners,” deputy labor and social affairs minister Smbat Saiyan stated at the NA today.
This initiative relates to 18,000 pensioners who are getting less than 25,500 AMD.
As a result of implementation of this initiative the budget expenses will add by 800 million AMD.
“After the adoption of the bill a recalculation will be made and the sums for the first months of 2019 will be paid,” he said.
In response the PAP lawmaker Tigran Urikhanyan tried to clarify whether they really think that 25,500 AMD will result in reduction of extreme poverty rate. In response the deputy minister said that the poverty assessment methodology differs.
“Poverty is being assessed in the family. Individual person may not be considered extremely poor as his income is higher of extreme poverty line – 25,000 AMD. But if to view the person inside the family he may be considered poor family member,” the deputy minister said.