19,6 մլն դոլարը Ալեքսանդր Սարգսյանը փոխանցել է բանկային փոխանցման միջոցով, սպառազինությունների ձեռքբերման նպատակով. Մանրամասներ
27/03/2019 18:10
Փետրվարի 19-ին «Սիվիլնեթը» տեղեկություն տարածեց, որ ՀՀ 3-րդ նախագահի եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանը պետությանն անհատույց 18.5 մլն ԱՄՆ դոլար գումար է փոխանցել: Նույն տեղեկությունը կոռուպցիայի և ստվերի դեմ պայքարի արդյունքների մասին հարցմանն ի պատասխան՝ կառավարությունը փոխանցել էր նաև Aysor.am-ին:
Այս փոխանցման հետ կապված Aysor.am-ը դեռևս փետրվարի 21-ին անհրաժեշտ պարզաբանումներ ստանալու ակնկալիքով հարցում էր ուղարկել կառավարություն, որի պատասխանն ստացել ենք այսօր:
Կառավարությունից ստացված պատասխանից պարզվում է՝ Ալեքսանդր Սարգսյանի կողմից փոխանցված գումարը ոչ թե 18.5 մլն դոլար է, այլ 19.6 մլն դոլար:
Մեր հարցերին, թե ի՞նչ հիմքով է Ալեքսանդր Սարգսյանը պետությանը անհատույց փոխանցել 18.5 մլն դոլար, ինչպե՞ս է փոխանցվել այդ գումարը և ի՞նչ նպատակի է ծառայելու, կառավարությունից պատասխանել են.
«Տեղեկացնում ենք, որ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվում է թիվ 58213018 քրեական գործը, որի շրջանակում Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանը ունի մեղադրյալի կարգավիճակ: Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանը 2019 թվականի ընթացքում Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակին ճշգրտված տվյալներով նվիրաբերել է 19.600 000 ԱՄՆ դոլար և նվիրաբերման նպատակը նշվել է՝ հայրենիքի համար սպառազինության ձեռքբերումը: Գումարը տրամադրվել է բանկային փոխանցման միջոցով»:
Նաև հետաքրքրվել էինք՝ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել էր Ալեքսանդր Սարգսյանի ունեցած և կալանքի տակ գտնվող 30 մլն դոլարի մասին, սպասվո՞ւմ է, որ պետությանը անհատույց փոխանցված գումարը կլրացվի Ալեքսանդր Սարգսյանի կողմից: Այս հարցին կառավարությունից պատասխանել են այսպես. «ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում շարունակվում է Ալեքսանդր Ազատի Սարգսյանի և Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանի վերաբերյալ քննվող քրեական գործի նախաքննությունը, և Ալեքսանդր Սարգսյանը պատրաստակամություն է հայտնել վճարել հարկային ստուգումների ընթացքում առաջացած պարտավորությունները»:
Aysor.am-ի մյուս հարցին, խորհրդարանական ընդդիմությունը և փորձագիտական շրջանակները պնդում են, որ սա կասկածելի, ոչ թափանցիկ գործարք է, կհստակեցնե՞ք՝ ի՞նչ պայմանավորվածություններ կան Ալեքսանդր Սարգսյանի հետ, ստացել ենք հետևյալ պատասխանը. «Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական ընդդիմության և փորձագիտական շրջանակների պնդումներին, ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտը տեղեկացնում է, որ նախաքննության ընթացքում Ալեքսանդր Սարգսյանի հետ որևէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել: Քրեական գործով իրականացվում է օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննություն»:

Александр Саргсян перечислил 19.6 млн. долларов для закупки вооружения – разъяснение
«CivilNet» распространил 19 февраля информацию о том, что брат экс-президента Армении Сержа Саргсяна – Александр Саргсян передал безвозмездно государству 18.5 млн. долларов США. Аналогичный ответ был предоставлен правительством Армении в ответ на запрос Aysor.am о результатах борьбы с коррупцией и теневой экономикой.
Aysor.am в надежде получить необходимое разъяснение в связи с данным перечислением еще 21 февраля направил запрос правительству, ответ на который получен только сегодня.
Как выясняется из ответа правительства, перечисленная Александром Саргсяном сумма составляет не 18.5 млн. долларов, а 19.6 млн. долларов.
На вопросы Aysor.am: на каком основании Александром Саргсяном переданы безвозмездно государству 18.5 млн. долларов, как была перечислена эта сумма и каким целям она послужит, в правительстве ответили: «Сообщаем, что в следственном департаменте СНБ расследуется уголовное дело № 58213018, в рамках которого Александр Азатович Саргсян имеет статус обвиняемого. Александр Азатович Саргсян в течение 2019 года предоставил в дар Армии обороны Республики Арцах по уточненным данным 19.600 000 долларов США, как цель дарения указана закупка вооружения для родины. Сумма предоставлена посредством банковского перечисления».
Aysor.am также поинтересовался: Никол Пашинян несколько раз заявлял о 30 млн. долларах на банковском счету Александра Саргсяна, которые находятся под арестом, ожидается ли, что перечисленная безвозмездно государству сумма будет дополнена Александром Саргсяном. На этот вопрос в правительстве ответили: «В следственном департаменте СНБ продолжается предварительное следствие по уголовному делу в отношении Александра Азатовича Саргсяна и Нарека Александровича Саргсяна, и Александр Саргсян выразил готовность уплатить возникшие в ходе налоговых проверок обязательства».
На другой вопрос Aysor.am, парламентская оппозиция и экспертные круги утверждают, что это сомнительная и непрозрачная сделка, уточните, какие договоренности достигнуты с Александром Саргсяном, предоставлен следующий ответ: «Что касается утверждений парламентской оппозиции и экспертных кругов, то следственный департамент СНБ сообщает, что в ходе предварительного следствия с Александром Саргсяном какой-либо договоренности не достигнуто. По уголовному делу осуществляется объективное, полное и многостороннее следствие».