ԼՀԿ-ն առաջարկում է ունենալ 14 նախարարություն և պահպանել երեք փոխվարչապետերի ինստիտուտը
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն առաջարկում է կառավարության այլընտրանքային տարբերակ, որով առաջարկվում է ունենալ14 նախարարութուններ և երեք փոխվարչապետ ունեցող համակարգ, որոնցում ներառված կլինեն բոլոր մարմինները:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ կառուցվածքային փոփոխությունն առաջարկել են ելնելով այն սկզբունքից, որ այդ փոփոխությունները պետք է վերացնեն սուպերվարչապետությունն ու պառլամենտը գործադիրի նկատմամբ ունենա վերահսկողություն:
«Մենք առաջարկում ենք կառավարության այնպիսի կառուցվածք, որտեղ վարչապետին,  կառավությանը ենթակա մարմիններ չեն լինում, բոլորը կառավարության հիմնական կառուվածքի մեջ են ներառված: Դրանով լուծվում է խորհրդարանական վերահսկողության  ու խորհրդարանական երկիր լինելու խնդիրը», - նշեց Մարուքյանը:
ԼՀԿ տարբերակով առաջարկվում է գյուղատնտեսության ու մշակույթի նախարարությունները պահպանել, Սփյուռքի նախարարի հանձնակատարի պարտականությունները վերապահել փոխվարչապետերից մեկին, ինչը թույլ կտա ապահովվել այդ մարմնի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողությունը, քանի որ փոխվարչապետը հաշվետու է խորհրդարանին:
«Մի երկրում որտեղ ՀՆԱ-ի 16 տոկոսը գյուղատնտեսության ոլորտից է, այդ երկրում գյուղատնտեսությամբ զբաղվող, այլ ոլորտը կանոնակարգող, ոլորտում ազատ մրցակցությունը ապահովող նախարարություն փակելը սխալ է: Գուցե շատ զարգացած գյուղատնտեսություն ունեցող երկրներում կարելի էր սա ազատ թողնել, բայց Հայաստանի պարագայում, մեզ համար ընդունելի չէր փաստարկը, թե նախկինում այն վատ է աշխատել, դե պարզ է, բայց հիմա կարելի է պահպանել նախարարությունն ու նորմալ աշխատել», - ասաց Մարուքյանը:
Ներկայացրած կառուցվածքով առաջարկվում է ԱԱԾ-ն դարձնել նախարարություն, իսկ ոստիկանությունը ԱԻՆ-ի հետ միավորել մեկ նախարարության մեջ՝ Ներքին գործերի նախարարություն անվան տակ: Առաջարկվում է նաև Արդարադատության նախարարությունը վերանվանել Իրավական հարցերի նախարարություն, իսկ ՊԵԿ-ը ներառել Ֆինանսների նախարարության մեջ:
Մարուքյանը նշեց, որ այսօր նախագիծն ուղարկվել է կառավարություն և քիչ ուշ այն ամբողջական տարբերակով հասանելի կլինի էլեկտրոնային տարբերակով:

Bright Armenia faction proposes alternative option to the structural changes in the government. With it the faction offers having 14 ministries and 3 deputy prime ministers.
Speaking to the reporters, head of the faction Edmon Marukyan said the structural changes have been offered stemming from the principle that they must eliminate the super premiership and authorize the parliament to have control over the executive power.
“We offer the government a variant where the PM, the government will not have subordinated bodies. All the structures will be included in the main structure of the government. This will solve the parliamentary control issue and the issue of having parliamentary country,” Marukyan said.
The faction offers preserving the ministries of agriculture and culture and put the responsibilities of Diaspora minister on one of the deputy PMs which will also allow parliamentary control over the body as deputy premier is also accountable before the parliament.
“A country with the 16% of its GDP being formed from the agricultural sector cannot close the ministry of agriculture. It will be wrong,” he said, adding that the argument as if it worked bad previously is unacceptable as it is possible to keep it and work normally.
With the presented option it is also suggested making the National Security Service a ministry and unite police with the Emergency Situations Ministry naming it Home Affairs Ministry. It is also offered to rename the Justice Ministry into Legal Affairs Ministry and join the State Revenue Committee with Finance Ministry.
Marukyan noted that the prepared draft has been sent to the government today and will be available online too.