Տուսկ. ԵՄ-ն չի կարող դավաճանել Brexit-ի չեղարկման օգտին հանդես եկող բրիտանացիներին
Եվրամիությունը չի կարող դավաճանել այն բրիտանացիներին, որոնք ակտիվորեն հանդես են գալիս հանրակցությունից դուրս գալու որոշումը չեղարկելու օգտին, ուստի անհրաժեշտ է այդ երկրին ավելի շատ ժամանակ տալ, որպեսզի նա որոշի իր հետագա ռազմավարությունը, հայտարարել է Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը՝ Ստրասբուրգում ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանի նիստում, որը հեռարձակվել է ԵՄ-ի այս օրենսդիր մարմնի կայքում:
«Ես Եվրոպական խորհրդի առջեւ հայտարարել եմ, որ մենք պետք է պատրաստակամ լինենք (Brexit-ը) երկարացնելու տեւական ժամկետով (մինչև մայիսի 22-ը), եթե Մեծ Բրիտանիան ցանկանում էվերանայել Brexit-ի վերաբերյալ իր ռազմավարությունը»,-ասել է նա, նշելով, որ թագավորությունը ժամանակ ունի մինչև ապրիլի 12-ը, որպեսզի պաշտպանի ԵՄ-ից երկրի դուրս գալու գործարքը կամ հրաժարվի դրանից:
Եվրախորհրդի ղեկավարը նշել է, որ Brexit-ի ժամկետի ընդլայնված երկարացման դեպքում Մեծ Բրիտանիան պետք է մասնակցի Եվրախորհրդարանի ընտրություններին, որոնք նշանակված են մայիսի վերջին:
«Եղել են մարդիկ, որոնք ասել են, թե դա վնասակար կամ հարմար չի լինի ձեզանից ոմանց համար,-ասել է Տուսկը՝ դիմելով եվրապատգամավորներին:-Թույլ տվեք ես ուղղակիորեն ասեմ՝ նման մտածողությունն անթույլատրելի է: Չի կարելի դավաճանել այն 6 մլն մարդկանց, որոնք ստորագրել են 50-րդ հոդվածի չեղարկման հանրագիրը, և 1 մլն մարդկանց, որոնք երթով անցել են՝ կոչ անելով ժողովրդական քվեարկություն անցկացնել, և ավելի ու ավելի շատացող մարդկանց մեծամասնությանը, որոնք ցանկանում են Մեծ Բրիտանիան թողնել ԵՄ-ի կազմում: Նրանք կարող են համարել, որ (իրենց շահերը) բավարար չափով ներկայացված չեն բրիտանական խորհրդարանում, բայց նրանք պետք է զգան, որ դուք այստեղ ներկայացնում եք իրենց, քանի որ նրանք եվրոպացիներ են»:

Туск выступил за максимальную отсрочку Brexit
Евросоюз не может предать интересы британцев, которые активно выступают за отмену решения о выходе из содружества, поэтому необходимо дать этой стране больше времени на то, чтобы определить дальнейшую стратегию. Об этом заявил в среду глава Евросовета Дональд Туск, выступая на заседании Европарламента в Страсбурге, которое транслировалось на сайте этого законодательного органа ЕС.
"Я заявил перед Европейским советом, что мы должны быть открыты продлению [Brexit] на длительный срок [до 22 мая], если Великобритания желает пересмотреть свою стратегию по Brexit", — сказал он, отметив, что у королевства есть время до 12 апреля, чтобы поддержать сделку по выходу страны из ЕС или отказаться от этого. Глава Евросовета отметил, что в случае расширенного продления сроков Brexit Великобритания должна будет принять участие в выборах в Европарламент, намеченных на конец мая.
"Были те, кто говорили, что это будет вредно или неудобно некоторым из вас, — сказал Туск, обращаясь к евродепутатам. —Позвольте, я скажу прямо — подобное мышление недопустимо. Нельзя предать 6 млн человек, которые подписали петицию об отзыве статьи 50 и 1 млн человек, которые прошли маршем, призвав к народному голосованию и все увеличивающееся большинство людей, которые хотят оставить Великобританию в ЕС. Они могут считать, что [их интересы] недостаточно представлены в британском парламенте, но они должны чувствовать, что вы их представляете здесь, поскольку они — европейцы".