Մալթայի ԶՈՒ-երը հսկողության տակ են վերցրել միգրանտների կողմից զավթված նավը
Մալթայի Զինված Ուժերը հինգշաբթի  հսկողության տակ են առել միգրանտների կողմից Միջերկրական ծովում զավթված Elhibru 1 նավը և այն ուղեկցում են դեպի ափ, հայտնել է Մալթայի տեղեկատվության դեպարտամենտը:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ ավելի քան  հարյուր միգրանտներ զավթել են իրենց փրկած առևտրանավը և ուղղություն վերցրել դեպի Մալթա: Ենթադրվում է, որ նավի զավթումը տեղի է ունեցել Լիբիայի ափերի մոտ:
Նավը մեկնել էր Թուրքիայից, դրա անձնակազմի մեծ մասը Թուրքիայի քաղաքացիներ են: Մալթայի զինված ուժերը Elhibru 1 նավի հետ կապ են հաստատել, երբ այն գտնվում էր մոտ  30 ծովային մղոն հեռավորության վրա և շարունակում էր ընթացքը կղզու ուղղությամբ, նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Նավապետը չէր վերահսկում նավը, նրան ու իր թիմին սպառնում էին միգրանտները, որոնք պահանջում էին իրենց հասցնել Մալթա: Հաղորդվում է, որ երկրի զինված ուժերի պարեկանավը թույլ չի տվել նավին՝ մտնելու Մալթայի տարածքային ջրեր:
«Մալթայի զինված ուժերի հատուկ նաշանակության խումբն ուղարկվել է նավ, որպեսզի վտանգազերծի այն և դրա կառավարումը հանձնի նավապետին», - ասված է մամուլի  հաղորդագրության մեջ:
Զինված ուժերի ծառայողները նավն ուղեկցում են դեպի Մալթայի նավահանգիստներից մեկը, որտեղ միգրանտները կհանձնվեն ոստիկանությանը հետագա հետաքննության համար:

ВС Мальты взяли под контроль захваченное мигрантами судно
Вооруженные силы Мальты в четверг взяли под контроль захваченное мигрантами судно Elhibru 1 в Средиземном море и сопровождают корабль к берегу, сообщил местный департамент информации.
Ранее сообщалось, что более 100 мигрантов захватили спасшее их торговое судно и направились в сторону Мальты. Захват, предположительно, произошел у побережья Ливии. Судно направлялось из Турции, большую часть команды составляют турецкие граждане.
Вооруженные силы Мальты установили связь с судном Elhibru 1, когда оно находилось на расстоянии около 30 морских миль и продолжало движение в направлении острова, отмечается в сообщении. Капитан не контролировал судно, ему и его команде угрожали мигранты, требовавшие доставить их на Мальту. Сообщается, что патрульный корабль вооруженных сил страны не позволил судну войти в территориальные воды Мальты.
"Команда особого назначения Вооруженных сил Мальты была отправлена на борт, чтобы обезопасить судно и передать капитану управление", - говорится в пресс-релизе.
Сотрудники вооруженных сил сопровождают судно к одному из мальтийских портов, где мигранты будут переданы полиции для дальнейшего расследования. Ожидается, что судно зайдет в порт в 8:30 местного времени (10:30 мск).