Բանակցային գործընթացին նոր մեկնարկ է տրվել. Ալիևը կառուցողական է որակել Փաշինյանի հետ հանդիպումը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումը Վիեննայում կառուցողական մթնոլորտում է անցել:
«Հանդիպումը կառուցողական մթնոլորտում է անցել: Երկար ընդմիջումից հետո սա Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների առաջին պաշտոնական հանդիպումն էր: Նախորդ հանդիպումները կրել են ավելի շատ ճանաչողական բնույթ», - լրագրողներին ասել է Ալիևը, փոխանցում է РИА Новости գործակալությունը:
Նա նաև նշել է, որ հանդիպումը կարևոր էր նաև նրանով, որ այդպիսով բանակցային գործընթացին նոր մեկնարկ է տրվել հարցի էության մասով:
«Արտգործնախարարներին հանձնարարական է տրվել և նրանք, ամենայն հավանականությամբ, առաջիկայում կհանդիպեն՝ շարունակելու բանակցային գործընթացը, որը պետք է ունենա արդյունք», - հավելել է Ալիևը:

Переговорному процессу дан новый старт. Алиев назвал конструктивными переговоры с Пашиняном
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что переговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Вене прошли конструктивно.
«Прошли они в конструктивной обстановке. Это после долгого перерыва первая официальная встреча руководства Армении и Азербайджана. Предыдущие встречи носили больше ознакомительный характер», - сказал И.Алиев журналистам, передает РИА Новости.
«Встреча важна тем, что дан новый старт переговорному процессу по сути вопроса», - отметил президент Азербайджана.
«Дано поручение министрам иностранных дел, они, скорее всего, в ближайшее время встретятся с тем, чтобы продолжать переговорный процесс, который должен быть ориентирован на результат», - сказал Алиев.