Սահմանադրական օրենքների նախագծերն ընդունվեցին. «Իմ քայլ»-ից շատերը չեն քվեարկել
Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստն Արցախ մեկնած պատգամավորների վերադարձից հետո շարունակվեց, քվորումն ապահովվեց, և սահմանադրական երկու օրենքներում փոփոխությունների փաթեթն ընդունվեց՝ երեք խմբակցությունների միասնական կողմ դիրքորոշմամբ:
Հիշեցնենք՝ խոսքը ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» և «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերի մասին էր:
Այս նախագծերի ընդունման վերջնաժամկետ Սահմանադրական դատարանը սահմանել էր մինչև ապրիլի 1-ը, հակառակ դեպքում, ըստ մասնագետների, կարող է առաջանալ իրավական վակուում։
Նկատենք, որ այս կարճատև նիստում շարունակվեց ՍԴ դատավորի պաշտոնում «նոր թեկնածու» առաջադրելու մասին դեռ երեկվա նիստում մեկնարկած քննարկումը: Ե՛վ Լուսավոր Հայաստան, և՛ Բարգավաճ Հայաստան խմբակցությունները պնդեցին, որ իրենք կողմ են քվեարկում նախագծին՝ ելնելով այն դիրքորոշումից, որ իրավասու մարմինները ՍԴ դատավորի միևնույն թեկնածուին կարող են առաջադրել մեկ անգամ: Սակայն օրենքների նախագծերի հիմնական զեկուցող Արտակ Զեյնալյանը պնդում էր, որ միևնույն թեկնածուին մի քանի անգամ ներկայացնելու սահմանադրական արգելք չկա:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը քվեարկությունից առաջ հայտարարեց, որ չի քվեարկելու, քանի որ իր համար անորոշ է ստեղծված իրավիճակը:
«Ինձ համար շատ կարևոր է, որ մենք չընդունենք սահմանադրական օրենք, որը կարող է մեր մյուս գործընկերների կողմից այլ կերպ մեկնաբանվել, այլ կերպ շահարկվել», - ասաց Հովակիմյանը:
Նկատենք, որ Իմ քայլից միայն Հովակիմյանը չէ, որ ներկա լինելով ԱԺ դահլիճում, չի քվեարկել օրենսդրական փաթեթին: Aysor.am-ն ԱԺ քարտուղարությունից տեղեկացավ, որ օրինագծին չեն քվեարկել նաև Հովհաննես Իգիթյանը, Էդգար Առաքելյանը, Թագուհի Թովմասյանը, Արսեն Ջուլֆալակյանը:
Էդգար Առաքելյանն Aysor.am-ին ասաց, որ իր չքվեարկելը զուտ տեխնիկական է եղել և որևէ սկզբունքային հարց չունի օրինագծի հետ կապված: Հովհաննես Իգիթյանը հրաժարվեց պատասխանել մեր հարցերին՝ պատճառաբանելով, թե մենքենայի մեջ է, գնում է Արցախ, չի կարող խոսել: Օրինագծին չքվեարկած Թագուհի Թովմասյանը Aysor.am-ին ասաց, որ ինքը չի քվեարկել, քանի որ իր համար կարևոր էին այս օրինագծերն ու իր քվեարկությունը:

Парламент принял проекты конституционных законов, в голосовании не участвовали некоторые депутаты фракции «Мой шаг»
Внеочередное заседания Национального Собрания сегодня продолжилось после возвращения отсутствующих депутатов. В парламенте был обеспечен кворум и депутаты приняли проекты поправок в конституционные законы «Регламент Национального Собрания» и «О Конституционном суде».
Напомним, Конституционный суд установил окончательный срок принятия этих законопроектов до 1 апреля, в противном случае, по оценке специалистов, может возникнуть правовой вакуум.
Отметим, что на заседании парламента продолжилось обсуждение вопроса о выдвижении «нового кандидата» на должность судьи Конституционного суда, которое началось еще в ходе вчерашнего заседания. И фракция «Светлая Армения», и фракция «Процветающая Армения» заявили, что они проголосуют за проект, исходя из той позиции, что правомочные органы только один раз могут выдвинуть кандидата на должность судьи Конституционного суда. Однако основной докладчик Артак Зейналян утверждал, что конституционного запрета на выдвижение одного и того же кандидата несколько раз нет.
Отметим, что депутат фракции «Мой шаг» Ваагн Овакимян до голосования заявил, что не будет участвовать в голосовании, поскольку создавшаяся ситуация для него непонятна.
«Для меня очень важно, чтобы мы не принимали конституционный закон, который может интерпретироваться нашими коллегами по-другому, стать темой спекуляций», - сказал он.
Отметим также, что из фракции «Мой шаг» не только Ваагн Овакимян, присутствуя в зале парламента, не проголосовал за законодательный пакет. Как сообщили корреспонденту Aysor.am в Секретариате парламенте, в голосовании по законопроекту не участвовали также Ованнес Игитян, Эдгар Аракелян, Тагуи Товмасян, Арсен Джулфалакян.