Ամերիկացիները մեզ չեն օգնում, մենք իրենց համար դաշնակից չենք, Թրամփն էլ մեզ պարտք չի. Սուրեն Սարգսյան
Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը մեկնաբանել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որ Միացյալ Նահանգները «գործնականում զրո արձագանք է տվել» Հայաստանում 2018-ի գարնանը տեղի ունեցած իրադարձություններին:
«Եթե Հայաստանում իշխանափոխություն լիներ Բուշ 43-ի կամ Օբամայի օրոք, մենք կունենայինք որակապես այլ հայ-ամերիկյան օրակարգ, այդ թվում հայտարարություններ, աջակցություն: Եթե Հիլարին լիներ նախագահ, մենք կունենայինք որակապես այլ օրակարգ: Հասկացեք, Թրամփը պրագմատիկ նախագահ է: Նա ոչ մեկին ոչինչ տալու պարտականություն չունի, նա մեզ պարտք չէ», - Facebook-ի իր էջում գրել է Ս.Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, Թրամփը իր պարտքն է համարում բացարձակապես իր դաշնակիցներին աջակցել, լինի դա Իսրայելը, Վրաստանը, թե այլ պետություն և սա տրամաբանական է:
«Վերջապես հասկացեք, մենք ամերիկացիների համար ոչ դաշնակից ենք, ոչ ռազմավարական նշանակություն ունենք: Հայ-ամերիկյան հարաբերություններում կան խնդիրներ: Լուծելի, և՝ ոչ այնքան: Մենք ամերիկցիների բարեկամների հետ խնդիրներ ունենք (Թուրքիա, Սաուդյան Արաբիա, Իսրաել) իրենք էլ` մեր բարեկամների (ՌԴ, Իրան): Չհաշված, որ իրենք խնդիրներ ունեն մեր որոշ պաշտոնյաների հետ: Այնպես որ, այո՛, Նիկոլը ճիշտ է, ամերիկացիները մեզ չեն օգնում: Այո՛, Թրամփը ճիշտ է, մենք իրենց համար դաշնակից չենք, ինքն էլ մեզ պարտք չի, աշխարհում իշխանափոխություն անելու օրակարգ չունի, փող ծախսելու` նույնպես», - գրել Ս.Սարգսյանը։
Նշենք, որ երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում իր եզրափակիչ ելույթում անդրադարձել էր նաև հայ-ամերիկյան հարաբերություններին, մասնավորապես նշելով.
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները շատ վաղուց հանդես են գալիս որպես ժողովրդավարության ամենաջերմեռանդ պաշտպան ամբողջ աշխարհում: Ուզում եմ Ձեզ և բոլորիս հարց տալ. իսկ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն ինչպե՞ս արձագանքեցին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած աննախադեպ ժողովրդավարական փոփոխություններին, որոնք իրենց ուղնուծուծով ու առանցքով, էությամբ ու բովանդակությամբ ժողովրդավարական փոփոխություններ են ու որևէ մեկը սրանում չի կարող կասկածել: Իսկ ինչպե՞ս արձագանքեցին: Ես, օրինակ, ԱՄՆ ներկայացուցիչներին էլ եմ ասել, համարում եմ, որ իրենք գործնականում զրո արձագանք են տվել, ինչո՞ւ: Երբ մենք ասում ենք, որ մեզ համար կարևորը մեր երկրի ինքնիշխանությունն է՝ մենք նկատի չունենք, որ կախվածությունը Ա կետից պետք է փոխարինենք Բ կետից կախվածությամբ: Մենք ինքնիշխանությանը շատ լուրջ ենք վերաբերվում և ես ձեզ ուզում եմ հավաստիացնել ու Դուք պետք է տեսնեիք, որ կառավարությունը նախանձախնդիր է մեր երկրի ու ժողովրդի ինքնիշխանության պաշտպանության հարցում բոլոր ուղղություններով», - ասել էր Ն.Փաշինյանը:

Американцы нам не помогают, мы для них не союзники, да и Трамп нам не должен – Сурен Саркисян
Политолог Сурен Саркисян прокомментировал заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна «о нулевой реакции» Соединенных Штатов на произошедшие весной 2018 года события в Армении.
«Если бы в Армении состоялась смена власти во время 43 президента Буша или президента Обамы мы имели бы качественно другую армяно-американскую повестку, в том числе также заявления, поддержку. Если бы президентом была Хиллари, мы имели бы качественно другую повестку. Поймите, Трамп прагматичный президент. У него нет обязательств ни перед кем, он нам не должен», - написал на своей странице Facebook Сурен Саркисян.
По его словам, Трамп считает своим долгом поддерживать исключительно своих союзников, будь то Израиль, Грузия или другое государство, и это логично.
«Поймите, наконец, что мы для американцев не являемся ни союзником, ни страной, имеющей стратегическое значение. В армяно-американских отношениях есть проблемы. Решаемые и не очень. У нас есть проблемы с друзьями американцев (Турция, Саудовская Аравия, Израиль), а у них с нашими друзьями (РФ, Иран). Не считая того, что у них есть проблемы с некоторыми нашими должностными лицами. Посему да, Никол прав, американцы нам не помогают. Да, Трамп прав, мы для них не союзники, и он нам не должен, у него нет повестки смены власти в мире, траты денег тоже», - написал Сурен Саркисян.
Отметим, что премьер-министр Армении Никол Пашинян вчера в ходе выступления в   парламенте обратился к армяно-американским отношениям, отметив в частности:
«Соединенные Штаты уже давно выступают в качестве самого ревностного апологета демократии во всем мире. Хочу задать Вам и всем вопрос, как Соединенные Штаты отреагировали на беспрецедентные демократические изменения в Армении, которые по своей сути и содержанию были демократическими и в этом никто не может сомневаться. И как они отреагировали? Я, к примеру, сказал представителям США, что я считаю их реакцию нулевой, почему... Когда мы говорим, что для нас важен суверенитет нашей страны, мы не имеем в виду, что должны заменить зависимость от пункта А зависимостью от пункта Б. Мы очень серьезно относимся к суверенитету и хочу заверить, что Вы должны были видеть, что правительство ревностно относится к защите страны и суверенитету народа во всех направлениях».