Ի՞նչ հիմնավորմամբ է Կոնստանտին Օրբելյանն ազատվել Օպերայի թատրոնի տնօրենի պաշտոնից. մանրամասնում է Մշնախի իրավաբանական վարչության պետը
29/03/2019 14:35
Մենք բազմիցս և՛ գրավոր, և՛ բանավոր խնդրել ենք պարոն Օրբելյանին, որ հրաժարվի կա՛մ գեղարվեստական ղեկավարի, կա՛մ տնօրենի պաշտոնից, բայց նա հրաժարվել է մեր հանձնարարականը կատարել, նախարարն էլ, հաշվի առնելով այն փաստը, որ այստեղ կա օրենքի խախտում, նույն օրենքի հիման վրա դադարեցրեց պարոն Օրբելյանի լիազորությունները որպես տնօրեն, Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով հարցին, թե ինչ հիմնավորմամբ է Կոնստանտին Օրբելյանն ազատվել աշխատանքից՝ մանրամասնեց Մշակույթի նախարարության իրավաբանական վարչության պետ Անուշ Ղազարյանը:
Կոնստանտին Օրբելյանը Օպերայի թատրոնում միաժամանակ երկու պաշտոն էր զբաղեցնում՝ տնօրենի և գեղարվեստական ղեկավարի: ՊՈԱԿ-ների մասին օրենքն արգելում է, որ տնօրենը միաժամանակ այլ պաշտոն զբաղեցնի կամ կատարի այլ վճարովի աշխատանք: Իրավաբանի խոսքով՝ տնօրենը կարող է համատեղ միայն ստեղծագործական, գիտական կամ մանկավարժական աշխատանք իրականացնել:
«Կոնստանտին Օրբելյանը գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնից չի հեռացվել, նա շարունակում է մնալ որպես գեղարվեստական ղեկավար: Միայն տնօրենի լիազորություններն են կասեցվել: Շատ լավ կլինի, եթե նա որպես գեղարվեստական ղեկավար շարունակի գործունեությունը այդ թատրոնում: Բայց երկուսը մեկում անհնար է, դա օրենքի լուրջ խախտում է: Մենք իրեն բազմիցս ենք ասել, որ կարող է ընտրել կա՛մ տնօրենի, կա՛մ գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնը՝ հրաժարվելով մյուսից: Չհամաձայնվեց, ու քանի որ նախարարը իրավասու է միայն տնօրենի հետ կապված որոշումներ կայացնել, տնօրենի պաշտոնից նրան ազատեց», - ընդգծեց Անուշ Ղազարյանը:
Կոնստանտին Օրբելյանը Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն էր նշանակվել 2017 թվականին՝ Մշակույթի այն ժամանակվա նախարար Արմեն Ամիրյանի հրամանով: Իրավաբանի խոսքերով՝ այդ նշանակումը եղել է օրենքի առնվազն երկու կետի խախտմամբ:
«Նախ, լեզվի մասին օրենքի 3-րդ հոդվածում գրված է, որ պաշտոնատար անձինք պարտավոր են գրական հայերենին տիրապետել, այնինչ Օրբելյանն ընդհանրապես հայերենին չի տիրապետում: Նաև, ինչպես ասացի, տնօրենի պաշտոնի հետ այլ պաշտոն համատեղելու իրավունք չունի»:
Թե ով կլինի Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի նոր տնօրենը՝ Մշակույթի նախարարությունում դժվարացան պատասխանել: Միայն նշեցին, որ այդ մասին հայտարարություն շուտով կլինի:

Министерство культуры уточнило, на каком основании Константин Орбелян освобожден от должности директора Оперного театра
«Мы неоднократно и письменно, и устно просили господина Орбеляна отказаться или от должности художественного руководителя, или от должности директора, однако он отказался выполнить наше распоряжение, а министр, учитывая тот факт, что здесь есть нарушение закона, на основании того же закона прекратила полномочия Константина Орбеляна в качестве директора», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am начальник юридического управления министерства культуры Армении Ануш Казарян, касаясь оснований освобождения Констатина Орбеляна.
Константин Орбелян занимал в Национальном академическом театре оперы и балета имени А.Спендиаряна сразу две должности – директора и художественного руководителя. Закон о ГНКО запрещает, чтобы директор одновременно занимал другую должность или выполнял другую оплачиваемую работу. По словам юриста, директор может совмещать только творческую, научную или преподавательскую деятельность.
«Константил Орбелян не отстранен от должности художественного руководителя, он продолжает оставаться на этом посту. Прекращены только полномочия директора. Будет очень хорошо, если он продолжит свою деятельность в театре как художественный руководитель. Но совмещать две должности невозможно, это серьезное нарушение закона. Мы неоднократно говорили ему о том, что может выбрать или должность художественного руководителя, или должность директора. Он не согласился, и поскольку министр имеет право принимать решения только относительно директора, его освободили от должности директора», - сказала Ануш Казарян.
Отметим, что Константин Орбелян был назначен на должность художественного руководителя Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна в 2016 году, а в июле 2017 года экс-министр культуры Армен Амирян назначил его также на должность директора театра. По словам юриста, это назначение произошло как минимум с нарушением двух пунктов закона.
«Во-первых, в статье 3 закона «О языке» написано, что должностные лица и граждане Республики Армения, работающие в отдельных сферах обслуживания, обязаны владеть армянским языком, в то время как Орбелян не владеет армянским. Кроме того, как я уже сказала, он не имеет право совмещать другую должность с должностью директора», - отметила Казарян.
В министерстве культуры затруднились ответить, кто будет назначен новым директором Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна, отметив лишь, что заявление об этом будет распространено вскоре.