ԼՂ հարցով բանակցությունների ձևաչափը շարունակում է մնալ անփոփոխ. Ալիև
ԼՂ հարցով բանակցությունների ձևաչափը շարունակում է մնալ անփոփոխ, ասել է Ադրբեջանի նածագահ Իլհամ Ալիևը, պատասխանելով ТАСС գործակալության հարցին։
«Բանակցային գործընթացը պետք է սատարել հումանիտար քայլերով։ Կարևորն այն է, որ բանակցությունների ձևաչափը մնացել է անփոփոխ։ Բանակցություններն ընթանում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչպես դա եղել է տարիներ շարունակ», - ասել է նա։
Ի.Ալիևի խոսքով, բանակցային գործընթացին նոր ազդակ է տրվել, և «մենք դրական ենք գնահատել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների մարտի 9-ի հայտարարությունը առ այն, որ բանակցությունների ձևաչափի փոփոխություն կարող է տեղի ունենալ կողմերի համաձայնության պայմաններում»։
«Բաքուն այդ համաձայնությունը չի տվել», - ասել է նա։
«Ադրբեջանի համար առաջին տեղում է միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների ազատագրումը միջազգային իրավունքի շրջանակում, Հելսինկայն ակտի և ՄԱԿ ԱԽ չորս բանաձևերի շրջանակում, նաև հայկական զինուժի դուրսբերումը օկուպացվաց տարածքներից», - ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Формат переговоров остался неизменным, переговоры ведутся между Арменией и Азербайджаном - Алиев
Формат переговорного процесса с Арменией остается неизменными, заявил в пятницу президент Азербайджана Ильхам Алиев, отвечая на вопрос ТАСС.
«Переговорный процесс также должен быть поддержан гуманитарными акциями. Важным является то, что формат переговоров остался неизменным, переговоры ведутся между Арменией и Азербайджаном, как это и было многие годы», - сказал президент.
По его словам, переговорному процессу дан новый импульс, «мы очень позитивно оценили заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 9 марта, в котором говорится, что изменение переговорного формата может быть только с согласия двух сторон».
«Баку согласие на это не давал», - отметил он.
«Для Азербайджана на первом месте стоит вопрос деоккупации международно признанных территорий Азербайджана в рамках международного права, Хельсинкского заключительного акта и четырех резолюций СБ ООН, требующих немедленного и безоговорочного вывода армянских сил с оккупированных территорий», - заявил И.Алиев.