«Փաստ». Առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարածը պաշտոն է ստացել
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ուշագրավ նշանակում է արվել «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ում: Պետական այս կազմակերպության Արևմտյան (Գյումրի) մասնաճյուղի տնօրեն է նշանակվել Արսեն Գաբրիելյանը: Այս անուն-ազգանունը գուցե շատերին ոչինչ չասի, սակայն պարզվում է, որ նա բավականին «հայտնի» է եղել մոտ 3 տարի առաջ: Առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու կասկածանքով 2016թ. փետրվարի 29-ին նա ձերբակալվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործով:
«Բանն այն է, որ փաստացի Գաբրիելյանին պատկանող ՀԷԿ-ից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ առաքված էլեկտրաէներգիայի իրական ծավալը երեք տարի շարունակ ներկայացվել է շատ ավելին։ Արդյունքում, ըստ ՔԿ հաղորդագրության, հափշտակվել է 95 մլն դրամ: Այնուհետ գործը կարճվել է, քանի որ վնասն ամբողջությամբ հետ է վերադարձվել ՀԷՑ-ին: Այդ ժամանակահատվածում Գաբրիելյանը զբաղեցրել է «Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի իրացման տնօրենի տեղակալի պաշտոնը և ի պաշտոնե ղեկավարել է արտադրող կայաններից էլեկտրաէներգիայի գնման և վաճառքով զբաղվող՝ ՀԷՑ-ի համապատասխան ստորաբաժանման աշխատանքները։
Ուշագրավ է, որ այդ տարիներին նույն ՀԷՑ-ը խոսում էր կորուստների 14 տոկոսի նվազեցման անհնարինության մասին, մինչդեռ այսօր դրանք 9 տոկոս են կազմում: Փաստացի, «նոր Հայաստանում» պետական կառույցում պաշտոնի է նշանակվում անձ, ով, ըստ էության, ժամանակին օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, առանձնակի խոշոր չափերի հափշտակությամբ է զբաղվել: Իսկ պետական վերահսկողական ծառայությունը, իրավապահ մարմինները մշտապես խոսում են կոռուպցիայի ու արատավոր այլ երևույթների դեմ պայքարի մասին, այդ թվում, ի դեպ, ԲԷՑ-ում», - գրում է թերթը:

«Паст»: Человек, совершивший хищение в особо крупном размере, получил должность в государственной компании
30/03/2019 12:23
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что в ЗАО «Высоковольтные электрические сети» (ВЭС) произошло довольно примечательное назначение. Директором Западного филиала (Гюмри) этой государственной организации назначен Арсен Габриелян. Возможно, имя и фамилия этого человека ни о чем не говорят многим, однако выясняется, что около трех лет назад он был довольно «известен». Габриелян был задержан 29 февраля 2016 года по подозрению в хищении в особо крупном размере в рамках расследуемого в производстве Следственного комитета уголовного дела.
«Дело в том, что принадлежащая фактически Арсену Габриеляну ГЭС представляла на протяжении трех лет реальные объемы электроэнергии, поставляемой ЗАО «Электрические сети Армении», намного больше. В результате, согласно сообщению Следственного комитета, было расхищено 95 млн. драмов. Затем дело было прекращено, поскольку ущерб был полностью возмещен ЗАО «ЭСА». В этот период Арсен Габриелян занимал в ЗАО «ЭСА» должность заместителя директора по сбыту и руководил в рамках должностных полномочий работами соответствующего подразделения «ЭСА» по покупке и продаже электроэнергии у производящих станций.
Примечательно, что в эти годы в ЗАО «Электрические сети Армении» заявляли о невозможности снижения 14% потерь, в то время как сегодня потери составляют 9%. Фактически, в новой Армении в государственную структуру назначается на должность человек, который, по сути, в свое время, используя должностное положение, занимался хищением в особо крупном размере. А Государственная контрольная служба и, правоохранительные органы постоянно говорят о борьбе с коррупцией и другими порочными явлениями, в том числе, кстати, также в Высоковольтных сетях», - пишет газета.