Խնդիր ունենք արժանապատիվ խաղաղության հասնելու. Անդրանիկ Քոչարյան
Հայաստանը մշտապես ունեցել է այն դիրքոշորումը, որ հակամարտության հանգուցալուծումը պետք է լինի խաղաղ, լրագրողների հետ ճեպազրույում ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն՝ անդրադառնալով պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հայտարարությանը, որ «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» ձևաչափը կարելի է վերաձևակերպել որպես «նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ»։
«Երբեք չենք ուզեցել և չենք ուզում պատերազմ, մեր դիրքորոշումներն ու հայտարարությունները մշատապես եղել են միտված խաղաղության», - ասաց նա։
Նախարարի հայտարարությանն անդրադարձավ նաև ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ նշելով, որ զինադադարի կնքմանը Հայաստանը հասել է խաղաղություն պարտադրելով:
«Այսինքն խաղաղության կոնցեպտը մշտապես եղել է մեր ռազմական դոկտրինը։ Այսօր մենք լրացուցիչ որևէ ռազմական խնդիր լուծելու հարց չունենք, արժանապատիվ խաղաղության հասնելու խնդիր ունենք։ Եթե պարոն Տոնոյանն արել է այնպիսի հայտարարություն, որը գուցե չի ընկալվում հիմա, վստահաբար կարող եմ ասել, որ մեր բանակի ստեղծման պահից սկսած՝ մենք լուծել ենք խաղաղության խնդիր։ Ու մեր խնդիրն այսօր վերջնական արժանապատիվ խաղաղության հասնելու գործընթացը մոտեցնելն է այն իրողություններին, որոնց բանակցային գործընթացներում պետք է կարողանանք հասնել», - ասաց նա։

We have issue of reaching dignified peace: Andranik Kocharyan
Armenia has always been for exclusively peaceful solution of Karabakh conflict, chairman o NA’s Foreign Relations Standing Committee Ruben Rubinyan told the reporters today, referring to the statement of Defense Minister Davit Tonoyan, who paraphrased “territories for peace” formula into “new war, new territories.”
“We have never wanted and still do not want war, our position and statements have always been addressed to peace,” he said.
Chairman of NA’s Defense, Security Affairs Standing Committee Andranik Kocharyan stated that Armenia reached the signing of ceasefire treaty by imposing peace.
“Peace concept has always been our military doctrine. Today we have no additional military issue to solve. We have the issue of reaching dignified peace. If Mr Tonoyan made a statement which may be is not perceived now, I can tell for sure that from the day of creation of our army we solved the issue of peace and today our issue is to make the peace process reach final dignified phase,” Andranik Kocharyan stated.