Պետք չէ Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից դարակազմիկ արդյունքներ սպասել. Ռուբեն Ռուբինյան
Պետք չէ այս հանդիպումից դարակազմիկ արդյունքներ սպասել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը։
«Կարևոր էր, որ սա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ֆորմատով առաջին հանդիպումն էր ղեկավարններ միջև, կարևոր էր նաև, որ մեր կողմից վերջին ամիսներին թարմ մոտեցումներ հնչեցվեր և հենց այս համատեքստում էր, որ տեղի ունեցավ հանդիպումը», - նշեց Ռուբինյանը՝ հավելելով, որ սա սպասվելիք մի շարք հանդիպումների մի մասն էր։
Ճշտող հարցին, թե ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարության մեջ չէ՞ր խոսվում մադրիդյան երեք սկզբունքների և այն վեց տարրերի մասին, որոնց մասին ՀՀ կողմը խոսել էր, Ռուբինյանն ասաց.
«Այդ հարցը պետք է տանք վարչապետին, բայց տրամաբանորեն դա պետք է քննարկված լինի։ Պետք չէ ակնկալել, որ մի հանդիպման ընթացքում այդ ամենը քննարկվի»։
Հարցին, հնարավո՞ր է, որ հանդիպման ընթացում երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են նոր փաստաթուղթ մշակելու հարցը, Ռուբինյանն ասաց.
«Նոր փաստաթուղթ այս պահին չի մշակվում, ինչը տրամաբանական է, որովհետև այս պահին չկա հստակ բովանդակային փուլ, կողմերը խոսում են բանակցություններից, միմյանց ընկալումներից»։
Դիտարկմանը, թե ի՞նչ բնույթ պետք է կրի հումանիտար ոլորտում տարվելիք Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ աշխատանքը, Ռուբինյանն ասաց.
«Հումանիտար աշխատանքների մասին Վիեննայում հայ համայնքի հետ հանդիպման ընթացում վարչապետը նշել է օրինակներ։ Դրանք պետք է մշակվեն ու հստակություն այս պահին չկա, բայց խոսքը հավասարաչափ երկկողմանի հումանիտար ակցիաների մասին է, որոնք միտված պետք է լինեն փոխվստահության մակարդակի բարձրացմանն ու բանակցությունների համար անհրաժեշտ համապատասխան խաղաղության մթնոլորտ ստեղծելուն»։

Не нужно ждать от встречи Пашинян-Алиев эпохальных результатов – Рубен Рубинян
Не нужно ждать от встречи в Вене эпохальных результатов, заявил сегодня на брифинге депутат от фракции «Мой шаг», председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Рубен Рубинян, касаясь встречи Пашинян – Алиев.
«Важно, что это была первая встреча руководителей в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ, важно также, что с нашей стороны в последние месяцы озвучивались свежие подходы, и встреча состоялась именно в данном контексте», - сказал Рубен Рубинян, отметив, что это лишь часть ожидаемых встречи.
На уточняющий вопрос о том, что в заявлении посредников Минской группы ОБСЕ не говорится о трех мадридских принципах и шести элементах, о которых заявляет армянская сторона, Рубен Рубинян сказал:
«Этот вопрос мы должны задать премьер-министру, но по логике это должно было обсуждаться. Не нужно ожидать, что в ходе одной встречи все это будет обсуждаться».
На вопрос, возможно ли, что на встрече руководителей двух стран обсуждался вопрос разработки нового документа, Рубинян ответил:
«Новый документ в настоящий момент не разрабатывается, что логично, поскольку нет четкого содержательного этапа, стороны говорят о переговорах, о взаимных представлениях».
На замечание, какой характер должна иметь совместная работа Армении и Азербайджана в гуманитарной сфере, Рубен Рубинян отметил:
«Премьер-министр в ходе встречи с представителями армянской общины в Вене привел примеры гуманитарных работ. Они должны быть разработаны, пока ясности нет, но речь идет о двусторонних гуманитарных акциях, которые должны быть направлены на повышение уровня взаимодоверия и создание соответствующей атмосферы мира, необходимой для переговоров».