Ադրբեջանի կողմից հակամարտությունն ուժային ճանապարհով լուծելու փորձի դեպքում կձեռնարկվեն ինքնապաշտպանության բոլոր անհրաժեշտ միջոցները.Արցախի ԱԳՆ
02/04/2019 20:40
Արցախի արտգործնախարարությունը հայտարարություն է հրապարակել 2016 թ. ապրիլյան պատերազմի կապակցությամբ:
«Ուղիղ երեք տարի առաջ՝ ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը, ադրբեջանական կողմը, կոպտորեն խախտելով 1994 թ. մայիսի 12-ին ձեռք բերված կրակի և ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման մասին համաձայնագրով ամրագրված հրադադարի ռեժիմը, Արցախի հետ սահմանի ողջ երկայնքով նախաձեռնել է պատերազմական գործողություններ։ Ադրբեջանական զինված ուժերը ծանր տեխնիկայի, հրետանու և ռազմական օդուժի կիրառմամբ հրետակոծման են ենթարկել ոչ միայն Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի առաջապահ դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը, ինչը հանգեցրել է զոհերի, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների շրջանում։ Միայն չորս օր անց՝ 2016 թ. ապրիլի 5-ին, զգալի կորուստներ կրելով, Ադրբեջանը ստիպված էր ռազմական գործողությունների դադարեցում խնդրել Ռուսաստանի միջնորդությամբ։
Հարձակողական գործողությունների ծավալն ու ինտենսիվությունը, օգտագործված զինտեխնիկայի և կենդանի ուժի քանակը, ինչպես նաև ադրբեջանական իշխանությունների ներկայացուցիչների կողմից արված հայտարարությունները վկայում են, որ ապրիլյան իրադարձությունները ոչ այլ ինչ էին, քան նախօրոք ծրագրված ռազմական ագրեսիա։ Ադրբեջանը նպատակ էր հետապնդում զավթել Արցախի ողջ տարածքը՝ փորձելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծել ուժի կիրառման միջոցով, որը, սակայն չհաջողվեց Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի վճռական գործողությունների շնորհիվ։
Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողություններն ուղեկցվում էին միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներով և պատերազմական հանցագործություններով։ Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության կողմից հետևողական աշխատանքներ են իրականացվել՝ միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ մասնագիտացված կառույցներին և ատյաններին իրազեկելու իրագործված ոճրագործությունների մասին։ Համոզված լինելով, որ նման հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն, Արցախի Հանրապետությունը կշարունակի ջանքեր գործադրել՝ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով։
Ռազմական գործողությունների ավարտից հետո անցել է երեք տարի, սակայն դեռ արդիական է Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումները զսպելու միջազգային քաղաքական և դիվանագիտական միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ ապահովելու 1994 թ. մայիսի 12-ի և 1995 թ. փետրվարի 6-ի համաձայնագրերի լիակատար իրագործումը։ Անհրաժեշտ է նաև ներդնել հրադադարի ռեժիմի վերահսկման միջազգային մեխանիզմներ, և հատկապես ապրիլյան պատերազմից հետո Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման միջոցով։
Արցախի Հանրապետությունը վերահաստատում է, որ Ադրբեջանի կողմից հակամարտությունն ուժային ճանապարհով լուծելու փորձի դեպքում կձեռնարկվեն ինքնապաշտպանության բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը համապատասխան, Արցախի քաղաքացիների` սեփական հայրենիքում ազատ և անվտանգ ապրելու իրավունքը պաշտպանելու համար»։

In case Azerbaijan attempts to resolve conflict by force, all necessary self-defense measures will be taken: Artsakh MFA
Foreign Affairs Ministry of Artsakh Republic issued a statement on the April war of 2016.
"Three years ago, in the early morning of April 2, the Azerbaijani side, grossly violating the ceasefire regime established by the May 12, 1994 agreement on full cease-fire and cessation of hostilities, launched a war along the entire border with Artsakh. Employing heavy equipment, artillery and military aircrafts, the Azerbaijani armed forces shelled not only the advanced positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, but also peaceful settlements, causing casualties, also among civilians. Only four days later, on April 5, 2016, Azerbaijan, suffering considerable losses, was forced to ask for the cessation of hostilities through Russia’s mediation.
The scale and intensity of offensive actions, the number of military equipment and manpower involved, as well as the statements of the Azerbaijani authorities indicate that the April events were nothing more than a pre-planned military aggression. Azerbaijan planned to seize the entire territory of Artsakh and thereby resolve the Azerbaijani-Karabakh conflict by force, but these plans were thwarted due to the decisive actions of the Artsakh Defense Army.
The actions of the Azerbaijani armed forces were accompanied by gross violations of international humanitarian law and by war crimes. Artsakh’s foreign ministry had worked consistently towards bringing the inhumane atrocities to the attention of the international community, including specialized structures and agencies. Being sure that such crimes do not have a statute of limitations, the Republic of Artsakh will continue to make efforts to bring those responsible to justice.
Three years have passed since the end of the hostilities, but it is still urgent to take international political and diplomatic measures to deter the aggressive ambitions of Azerbaijan for ensuring the complete implementation of the May 12, 1994 and February 6, 1995 agreements. It is also necessary to establish international mechanisms for monitoring the ceasefire regime, and especially through the implementation of the agreements reached in Vienna and St. Petersburg after the April War.
The Republic of Artsakh reiterates that in case of Azerbaijan's attempt to resolve the conflict by force, all the necessary self-defense measures will be taken in line with the UN Charter to protect the rights of its citizens to live freely and securely in their homeland."