Պետական բյուջեի հավաքագրումների պլանը առաջին եռամսյակում գերակատարվել է 11.4 միլիարդ դրամով. վարչապետ
02/04/2019 13:07
Ավարտվել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային հանդիպումը ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հետ:
«1. Պետական բյուջեի հավաքագրումների պլանը առաջին եռամսյակում գերակատարվել է 11.4 միլիարդ դրամով: Ուշադրություն դարձրեք, որ մեր բյուջեի պահուստային ֆոնդը 9.4 միլիարդ դրամ է՝ ողջ տարվա համար: Այսինքն՝ առաջին եռամսյակում մենք պահուստային ֆոնդը 2 միլիարդ դրամով գերազանցող գերակատարում ենք ունեցել:
2. Առաջին եռամսյակում տնտեսվարողներին է վերադարձվել 26.4 միլիարդ դրամ, ինչը նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը գերազանցում է 7.4 միլիարդ դրամով:
3. 2019 թվականի մարտին նախորդ տարվա մարտի համեմատ տպագրվել է 8 միլիոն 361 հազար 119 հատ ավել ՀԴՄ կտրոն: 2019 առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ ավել տպագրված ՀԴՄ կտրոնների թվը 20 միլիոն 710 հազար 114 հատ է:
4. ՊԵԿ բողոքարկման հանձնաժողովը առաջին եռամսյակում լսել է 506 բողոք, որից 288-ը, այսինքն կեսից ավելին՝ բավարարվել է (նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում լսվել էր 152 բողոք, բավարարվել էր 78-ը):
Այս վիճակագրությունը ոչ միայն վկայում է հարկային մարմինների եւ գործարար միջավայրի փոխվստահության աճի մասին, այլեւ էականորեն բեռնաթափում է դատական համակարգը», - Facebook-յան իր էջում գրել է Նիկոլ Փաշինյանը։

План сбора доходов госбюджета в первом квартале перевыполнен на 11.4 млрд. драмов – Никол Пашинян
Завершилась рабочая встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с председателем Комитета государственных доходов (КГД) Давидом Ананяном.
«1. План сбора доходов государственного бюджета в первом квартале перевыполнен на 11.4 млрд. драмов. Обратите внимание, что резервный фонд бюджета составляет 9.4 млрд. драмов на весь год. То есть, в первом квартале у нас есть перевыполнение, превышающее резервный фонд на 2 млрд. драмов.
2. В первом квартале хозяйствующим субъектам возвращено 26.4 млрд. драмов, что превышает аналогичный показатель прошлого года на 7.4 млрд. драмов.
3. В марте 2019 года по сравнению с мартом прошлого года было выдано на 8 млн. 361 тысяч 119 шт. больше кассовых чеков. В первом квартале 2019 года по сравнению с первым кварталом прошлого года количество выданных кассовых чеков составляет 20 млн. 710 тысяч 114.
4. Комиссия КГД по вопросам обжалования в первом квартале рассмотрела 506 жалоб, из которых 288, то есть больше половины, удовлетворены (в аналогичный период прошлого года были выслушаны 152 жалобы, удовлетворены 78).
Эта статистика не только свидетельствует о росте доверия между налоговыми органами и бизнес-средой, но и существенном разгружает судебную систему», - написал на своей странице в Facebook Никол Пашинян.