Գլենդելի քաղաքապետ է ընտրվել Արա Նաջարյանը
ԱՄՆ Գլենդել քաղաքի քաղաքային խորհրդի նախագահ Արա Նաջարյանն ընտրվել է Գլենդելի քաղաքապետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով myglendalecitynews.org կայքը, Նաջարյանն այդ պաշտոնում կփոխարինի Զարեհ Սինանյանին:
Արա Նաջարյանը Գլենդելի քաղաքապետի պարտականությունները ստանձնում է 4-րդ անգամ: Առաջին անգամ նա Գլենդելի քաղաքապետի պաշտոնում ընտրվել է 2005 թվականի ապրիլին:
«Ես իսկապես շնորհակալ եմ քաղաքապետ աշխատելու հնարավորության համար: Ես սերտ համագործակցության հույս ունեմ իմ գործընկերների և քաղաքային խորհրդի աշխատակիցների հետ՝ Գլենդելը որպես յուրահատուկ վայր պահպանելու հարցում», - ասել է Նաջարյանը:

Ara Najarian elected mayor of Glendale
On Tuesday, April 2, 2019, Glendale City Council Member Ara Najarian was selected as the City’s mayor by fellow council members, myglendalecitynews.org reports.
Najarian takes over the position from outgoing Mayor Zareh Sinanyan. This is Najarian’s fourth time serving in the position of mayor.
Najarian was first elected to office in April 2005.  During his tenure, he has served as Chair of the Glendale Housing Authority, and the former Glendale Redevelopment Agency.
"I'm truly grateful for the opportunity to serve as Mayor," said Mayor Najarian. "I look forward to working closely with my Council colleagues and staff to keep Glendale the special place that it is,” Najarian stated.