Քրեական գործ հարուցելու ցուցում կարող է տալ դատախազը և ոչ վարչապետը. Արման Թաթոյանը՝ վարչապետի գրառման հետքերով
05/04/2019 12:17
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը տեղյակ չէր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկ երեկոյան իր ազգականի մասին արած գրառումից, բայց պնդում է՝ Քրեական դատավարության օրենսգիրքն է սահմանում, թե ով ինչ ցուցումներ կարող է տալ քրեական գործ հարուցելու համար:
«Քրեական դատավարության օրենսգիրքն ունի սուբյեկտների շրջանակ, թե քրեական դատավարության շրջանակում ով ինչ հանձնարարություն կարող է տալ։ Կոնկրետ այդ իրավիճակի վերաբերյալ չեմ կարող մեկնաբանություն տալ, ծանոթ չեմ գրառմանը, բայց ընդամենը կարող եմ ասել, որ քրական դատավարության օրենսդրությունը ազատությունից զրկման հարցերը կարգավորել է և նախատեսել է՝ ով ինչ հանձնարարություն կարող է տալ», - այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Արման Թաթոյանը։
Լրագրողները Պաշտպանի համար ընթերցեցին վարչապետի գրառումը, որպեսզի նա կարողանա հստակ պատասխանել հարցին՝ վարչապետը կարո՞ղ է քրեական գործ հարուցելու ցուցում տալ, ինչից հետո Թաթոյանը պարզաբանեց. «Քրեական դատավարության օրենսգիրքը քրեական գործ հարուցելու ցուցում տալու լիազորություն վերապահում է բացառապես դատախազին և ոչ վարչապետին»։
Դիտարկմանը, թե, այդուհանդերձ, խնդիր կա՞, որ վարչապետը իրեն վերապահում է դատախազական լիազորություններ, Պաշտպանը հորդորեց այդ հարցով դիմել վարչապետին կամ նրա աշխատակազմ. «Դա ինձ չի վերաբերում»։
Հիշեցնենք՝ երեկ երեկոյան վարչապետը հայտնել էր իր մի ազգականի մասին, որը կարող է հայտնվել քրեական գործի թիրախում։
«Չեմ ուզում մազոխիստի տպավորություն թողնել, բայց ուզում եմ տեղեկացնել, որ իմ անմիջական ցուցումով քրեական գործ է հարուցվել իմ մի մերձավոր ազգականի թույլ տված ենթադրյալ չարաշահման փաստի առիթով»: Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Կասկած չկա, որ գործը լիարժեք կքննվի և մեղավորները կենթարկվեն օրենքով նախատեսված պատասխանատվության: Սա նոր Հայաստան է, և վարչապետի որևէ մերձավոր չի կարող վեր լինել օրենքից կամ լինել արտոնյալ», -  ֆեյսբուքում գրել էր նա։

Указание о возбуждение уголовного дела может дать прокурор, а не премьер-министр – Арман Татоян о записи премьер-министра
05/04/2019 13:46
Омбудсмен Армении Арман Татоян не в курсе вчерашней записи премьер-министра Никола Пашиняна, однако, утверждает, что Уголовно-процессуальный кодекс четко  устанавливает, кто может давать указании о возбуждении уголовного дела.
«В Уголовно-процессуальном кодексе закреплен круг субъектов, кто и какое указание может давать в рамках уголовного судопроизводства. Не могу прокомментировать конкретно эту ситуацию, поскольку не знаком с записью, однако могу сказать, что уголовно-процессуальное законодательство регулирует вопросы лишения свободы и предусматривает, кто и какое указание может дать», - заявил в беседе с журналистами Арман Татоян.
Журналисты зачитали омбудсмену запись премьер-министра, чтобы он смог дать четкий ответ на вопрос, может ли премьер давать указание о возбуждении уголовного дела, после чего Арман Татоян уточнил: «Согласно Уголовно-процессуальному кодеку, указание на возбуждение уголовного дела может дать исключительно прокурор, а не премьер-министр».
На замечание, тем не менее, не является ли проблемой то, что премьер-министр взял на себя полномочия прокурора, омбудсмен призвал адресовать этот вопрос премьеру или его аппарату: «Это не касается меня».
Напомним, премьер-министр Никол Пашинян сообщил вчера вечером об одном из своих родственников, в отношении которого может быть возбуждено уголовное дело.
«Не хочу оставлять впечатление мазохиста, однако хочу сообщить, что по моему непосредственному указанию в отношении моего близкого родственника возбуждено уголовное дело по факту предполагаемого злоупотребления», - написал премьер-министр Армении на своей странице в Facebook.
«Нет сомнений в том, что дело будет полноценно расследовано и виновные понесут наказание в соответствии с законом. Это новая Армения, и какой-либо родственник премьер-министра не может быть выше закона или привилегированным», - написал Никол Пашинян.