Շոկի մեջ էի. ՊԵԿ-ի հետապնդումն եմ տեսնում «Սպայկայի» նկատմամբ. Դավիթ Ղազարյան
«Սպայկա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Ղազարյանը անակնկալի է եկել ՊԵԿ քննչական վարչության գործողություններից և ընկերությունում առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելու դեպքի բացահայտումից:
«Երեկ անակնկալի էի եկել և շոկի մեջ էի», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Դ.Ղազարյանը:
Նրա խոսքով, անցած տարի «Սպայկա» ընկերությունում քննչական խմբի կողմից կատարվել են ստուգումներ, «մեր կողմից ճշգրտումներ են կատարվել 2 մլրդ դրամի չափով, որը մինչև դեկտեմբեր մասամբ մարվել է»:
«Երեկ անակնկալի եկա, հրավիրվել եմ ՊԵԿ ու միանգամից մի մեծ հատորով ներկայացրել են կալանքի միջնորդություն», - ասաց նա:
Դ.Ղազարյանն ասաց նաև, որ 2018 թվականին ընկերությունը 3 մլրդ դրամից ավելի հարկ է վճարել:
«Ես, որպես ընկերության սեփականատեր, գնացել եմ կոմպրոմիսի, որպեսի քաոսից դուրս գանք, ընկերությունը գնում էր բանկրոտի: ՊԵԿ-ը կարճեց այդ քրեական հետապնդումը: «Սպայկայի» ամբողջ սերվերները կրկնօրինակել են, մոտ մեկ մեքենա փաստաթղթեր են տարել: Քննիչի հետ միշտ կապի մեջ ենք գտնվել, բաց ու թափանցիկ աշխատել ենք, եղել ենք հասանելի», - նշեց ընկերության գլխավոր տնօրենը:
«Երեկ անակնկալի եկա, երբ հարգարժան քննիչի մոտ մի մեծ «սերվանտ» տեսա, 150 հատորից բաղկացած քննչական գործով: Քննիչը ասել է` կամ ստորագրում ես, կամ կալանավորվում ես: Ես ՊԵԿ-ի հետապնդումն եմ տեսնում «Սպայկայի» նկատմամբ:
Ես քաղաքական մարդ չեմ, կուսակցական չեմ ու չեմ էլ ուզում: Հիմա էլ 7 մլրդ դրամի մասին է հայտարարում ՊԵԿ-ը: Դրանք շինծու թվեր են, թիվն ուռացրել են, որ ժողովրդի համար սիրուն լինի: Պետք է Անանյանին հարց տալ, թե 7 միլիարդը ինչ թիվ է, դրանից 5,5 մլրդը միայն ԱԱՀ-ն է», - ասաց Դավիթ Ղազարյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Եվրասիական զարգացման բանկը, որ շուրջ 100 մլն դոլար վարկ պետք է տրամադրեր, երեկվա դեպքերից հետո զանգահարել և տեղեկացրել է, որ կասեցնում են գործարքը:
«Ցանկացած գումար, որը պարտավոր է «Սպայկան» վճարել, մենք պատրաստ ենք վճարելու», - նշել է նա:
Դ.Ղազարյանն ասաց, որ թիմով ժողով են անցկացրել, ասել է, որ ընկերությունը պետք է աշխատի բնականոն հունով, եթե նույնիսկ ինքը կալանավորվի:
«Աշխատանքները կշարունակվեն, բայց մթերումներ չենք իրականացնի: Առջևում ծիրանի մթերումներն են, մենք պատրաստ չենք մթերումներ անել: Ծիրան մթերեմ, որ տանեմ մինուսով ծախե՞մ», - ասաց Դավիթ Ղազարյանը:

Я был в шоке, считаю это преследованием КГД в отношении компании «Спайка» –   Давид Казарян
Действия следственного управления Комитета государственных доходов Армении  и выявление случая неуплаты налогов в особо крупном размере стали неожиданностью для генерального директора компании «Спайка» Давида Казаряна.
«Для меня это стало неожиданностью, я был в шоке», - заявил Давид Казарян в ходе встречи с журналистами.
По его словам, в прошлом году Комитет государственных доходов повел проверки в компании, были выполнены корректировки в размере 2 млрд. драмов и частично погашены до декабря.
«Вчера я был удивлен, когда меня вызвали в КГД и сразу представили ходатайство об аресте», - сказал он.
Давид Казарян также отметил, что в 2018 году компания выплатила налоги на сумму более 3 млрд. драмов.
«Я как собственник компании пошел на компромисс, выплатил эти деньги, чтобы не парализовать работу компании. Компания идет к банкротству. КГД прекратило это уголовное преследование. Все серверы компании «Спайка» были скопированы, увезли около одной машины документов. Мы всегда были на связи со следователем, открыто и прозрачно работали, всегда были доступны», - заявил генеральный директор компании.
«Вчера для меня было неожиданностью, когда увидел у следователя большой «сервант», с состоящим из 150 томов следственным делом. Следователь сказал, или подписываешь, или идешь под арест. Я считаю это преследованием КГД в отношении компании «Спайка».
Я не занимаюсь политикой, я не партийный и не хочу им быть. Сейчас КГД заявляет о 7 млрд. драмах. Это сфабрикованные цифры, раздули цифры для народа. Нужно задать вопрос Ананяну, Что это за цифра 7 млрд., только 5,5% этой суммы составляет НДС», - сказал Давид Казарян.
Он сообщил, что компания должна была получить от Евразийского банка развития кредит в размере около 100 млн. долларов, однако после вчерашних случаев позвонили и сообщили, что сделка приостанавливается.
«Мы готовы заплатить любую сумму, которую компания «Спайка» обязана заплатить, мы готовы к этому», - сказал генеральный директор.
Он сообщил, что вчера провел собрание с командой и сказал, что компания должна продолжать работать в нормальном режиме, если даже его арестуют.
«Работы будут продолжаться, но закупок не будет. Впереди процесс заготовки абрикосов, мы не готовы к закупкам. Зачем нам это, закупать, чтобы потом продавать с минусом», - отметил Давид Казарян.