Ես չեմ որոշում, թե ում հետ աշխատել. Հրայր Թովմասյանը՝ ՍԴ դատավորի թեկնածուի շուրջ քննարկումների մասին (Տեսանյութ)
05/04/2019 10:42
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի համար ՍԴ դատավորի պաշտոնում նախընտրած թեկնածուն նրանք են, ովքեր համապատասխանում են Սահմանադրության պահանջներին՝ 40 տարին լրացած, բարձրագույն իրավաբանական կրթություն ունեցող և այլն։
«Ես չեմ որոշում, թե ում հետ աշխատել, որոշում է ՀՀ նախագահը, կառավարությունը, Դատավորների ընդհանուր ժողովը և վերջնականապես նրանց ընտրում է Ազգային ժողովը: Այս առումով Սահմանադրական դատարանը նախընտրելի թեկնածու չունի», - այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ունի նախընտրած թեկնածու։
Անդրադառնալով ՍԴ դատավորի պաշտոնի շուրջ ստեղծված իրավիճակին և Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքում վիճահարույց «նոր թեկնածու» եզրույթին՝ Թովմասյանը ասաց. «Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքում մի լավ դրույթ կա, որ պետք է ձեռնպահ մնալ հրապարակայնորեն կարծիք հայտնել բոլոր այն ակտերի վերաբերյալ, որոնք երբևէ կարող են դառնալ Սահմանադրական դատարանի քննության առարկա։ Ես հետևել եմ քննարկումներին, ունեմ իմ կարծիքը, բայց դա միայն իմ կարծիքն է, դատարանի կարծիքը չէ, և եթե ես այսօր որևէ կարծիք հայտնեմ, ապա դա կարող է դիտարկվել կանխակալ վերաբերմունք այդ ամբողջի վերաբերյալ»։
Հիշեցնենք՝ վերջերս խորհրդարանում բուռն քննարկման թեմա դարձավ Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի 4-րդ հոդվածը, որի համաձայն, եթե չի ընտրվում ՍԴ նոր դատավոր, ապա իրավասու մարմինը մեկամսյա ժամկետում կրկին առաջադրում է ՍԴ դատավորի նոր թեկնածու։ Մասնագիտական տարբեր շրջանակների կարծիքով, այս փոփոխությունն արվում է հայտնի փաստաբան Վահե Գրիգորյանի համար, որպեսզի հնարավորություն տրվի նրան հերթական անգամ առաջադրել ՍԴ դատավորի պաշտոնում:
Նկատենք՝ նախորդ գումարման խորհրդարանում Վահե Գրիգորյանին չէր հաջողվել ընտրվել ՍԴ դատավորի պաշտոնում, քանի որ ՀՀԿ-ն բոյկոտել էր քվեարկությունը:

I am not the one to decide who to work with: CC chairman on discussions over CC judge candidate
The desirable candidates in the post of the judge of the Constitutional Court are those who correspond to the demands of the Constitution, Chairman of the Armenian Constitutional Court Hrayr Tovmasyan told the reporters today, adding that they must be over 40 with higher legal education.
“I am not the one to decide who to work with, it is being decided by the Armenian president, government, General Assembly of Judges and they finally are being elected by the National Assembly,” CC chairman said, asked whether he has a favorite candidate.
Speaking about the created situation and the disputable ‘new candidate’ term in the law about the Constitutional Court, Tovmasyan said that the law has one good provision which states that it is necessary to refrain from publicly expressing opinion over all the acts that may ever become subject for examination by the CC.
“I have followed the discussions, I have my opinion, but it is just my opinion, not the court’s. But if I express it now, it may be perceived as a biased attitude toward the situation,” Tovmasyan stressed.
Recently hot discussions were elaborating in the NA over the Article 4 of the law about the Constitutional Court, according to which if new CC judge is not elected, the authorized body again nominates new candidate for the post in one-month time.
According to some claims, this change is being made to give well-known lawyer Vahe Grigoryan another chance to be nominated in the post.