Ֆեյքերի դեմ պայքարի հարցում օրենքը լրամշակման կարիք ունի. փաստաբան
Ֆեյքերի դեմ պայքարի հարցում որևէ առանձնացված օրենսդրական պաշտպանություն չունենք, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց փաստաբան Լուսինե Վիրաբյանն՝ անդրադառնալով վարչապետի այն հայտարարությանը, որ ԱԱԾ-ն պետք է զբաղվի ֆեյքերի դեմ պայքարով՝ ուսումնասիրելով և պատժելով մանիպուլյացիաներ անող տնտեսվարողներին:
«Օրենքը լրամշակման կարիք ունի», - ասաց նա:
Վիրաբյանն ընդծեց, որ որքան սոցցանցերը շատացան, այդքան շատացան թե ֆեյքերի առկայությունը, թե դրանց նկատմամբ եղած  հետաքրքրությունը:
«Մենք ունենք հոդվածի մաս, որը սահմանում է, որ եթե լուրի աղբյուրը չի կարող բացահայտվել, ապա քաղաքացին իրավունք ունի դատարան դիմել լուրը հերքելու պահանջով, եթե անգամ լուրի աղբյուրը բացահայտված չէ: Սա կարող է ֆեյքերին էլ վերաբերել», -  ասաց նա:
Խոսելով ֆեյքերի դեմ պայքարի հարցում միջազգային պրակտիկայի մասին՝ բանախոսը նշեց, որ այդ մասով ուսումնասիրություններ արված չեն, և իրեն հայտնի չէ ֆեյքերի դեմ պայքարի հարցում միջազգային պրակտիկա:

Law about fighting against fakes needs to be amended: lawyer
There is no legislative protection in fighting against fakes, lawyer Lusine Virabyan told the reporters today, referring to the statement of the Armenian Prime Minister that the National Security Service must fight against fakes, study and punish the manipulators.
“The law needs to be amended,” she said.
Virabyan stressed that the more the social networks grew in number, the more the number of fakes grew.
“We have a part of an article which states that if the source of the information cannot be revealed a citizen has a right to apply to court to demand rejection even if the source is not revealed. This may relate to fakes too,” he said.
Speaking about international practice in fighting against fakes, the lawyer said that studies have not been made and she is not aware of international practice in this issue.