Վարչապետն էլեկտրագնացքով ժամանել է Գյումրի, զրուցել գյումրեցիների հետ, ծանոթացել խնդիրներին (Տեսանյութեր)
05/04/2019 16:51
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլեկտրագնացքով Երևանից ժամանել է Գյումրի, որտեղ նրան գյումրեցիները դիմավորել են մեծ ոգևորվածությամբ և ջերմությամբ, տեղեկացնում են վարչապետի աշխատակազմից: Վարչապետը զրուցել է գյումրեցիների հետ, լսել խնդիրներն ու նրանց ուղեկցությամբ այցելել Գյումրու երկաթուղային կայարանին հարակից Տիգրան Մեծ փողոց, որտեղ իրականացվում են հիմնանորոգման աշխատանքներ:
Փողոցին հարակից բնակելի տների բնակիչները վարչապետին բողոքել են շինաշխատանքների հետևանքով ստեղծված անհարմարություններից և նշել, որ ստիպված են լինում ձյան և անձրևների դեպքում հաղթահարել մի շարք անհարմարություններ, քայլել ցեխակույտերի միջով: Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքրվել է՝ արդյոք շինաշխատանքները նախագծողներն ու իրականացնողները մտածե՞լ են, թե ինչպես պետք է բնակիչները երթևեկեն և քայլեն: «Երբ շինարարությունն սկսում ենք, պետք է մտածել նաև միջավայրի մասին, ապահովել քաղաքացիների համար անհրաժեշտ պայմաններ: Մենք ունենք քաղաքաշինական նորմեր, որոնք պետք է ապահովենք, ներդնենք քաղաքաշինական նոր մշակույթ և քաղաքացիների համար ապահովենք պայմաններ», - նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և պատասխանատուներից պահանջել հետագայում հաշվի առնել այս ամենը: «Կհրավիրեք ճարտարապետներին, նրանց, ովքեր աշխատում են ու կասեք, որ երբ շինարարություն է արվում, դա չի նշանակում, որ քաղաքի կյանքը պետք է կանգնի։ Անցանելիությունը պետք է ապահովել», - ասել է վարչապետը: Գյումրու քաղաքապետը տեղեկացրել է, որ շինաշխատանքներն ամբողջովին ավարտին կհասցվեն մինչև ընթացիկ տարվա հունիսի 30-ը: Ներկայում աշխատանքներն ընթանում են ինչպես փողոցի երթևեկելի մասում, այնպես էլ մայթերում, իրականացվում է նաև ենթակառուցվածքային համակարգի թարմացում:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է «Չերքեզի ձոր» ընկերություն, որն զբաղվում է ձկնաբուծությամբ և ձկան վերամշակմամբ, այդ թվում՝ իշխանի խավիարի արտադրությամբ: Վարչապետը շրջել է ընկերությունում և ծանոթացել արտադրական գործընթացին: Տեղեկացվել է, որ վերջին տարիներին արտադրանքի 80 տոկոսն արտահանվել է ԱՄՆ, ՌԴ, Բելառուս, Ղազախստան: Ընկերությունը նախատեսում է նոր ներդրումային ծրագրով զարգացնել ոչ ավանդական արտադրությունը, ավելացնել ինկուբացիոն արտադրությունը և ընդլայնել մանրաձկան արտադրությունը:
Գյումրու Տիգրան Մեծ փողոցի հիմնանորոգման աշխատանքներն իրականացվում են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ֆինանսավորմամբ: Ավելի քան 1 կմ երկարություն ունեցող փողոցում շինաշխատանքներն սկսվել են 2018 թ. հուլիսի 24-ին: Տիգրան Մեծ փողոցում առաջիկայում նախատեսվում է իրականացնել եզրաքարերի փոխարինում, ասֆալտի շերտի տեղադրում և լուսավորության ցանցի կահավորում: ՎԶԵԲ-ի և Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ ընդհանուր առմամբ Գյումրիում հիմնանորոգվելու է շուրջ 40 փողոց: Շիրակի մարզի համայնքների կողմից ներկայացված 2019 թ. սուբվենցիայի ծրագրային հայտով հաստատվել են Գյումրու թվով 5 փողոցների հիմնանորոգման աշխատանքները: Ծրագրի շրջանակում կհիմնանորոգվի 5 կմ երկարությամբ ճանապարհ, և կներդրվի 515.5 մլն դրամ, որից 283.5 մլն դրամը՝ պետական բյուջեից:

Премьер-министр прибыл в Гюмри на новом электропоезде, побеседовал с жителями, выслушал их проблемы
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на электропоезде прибыл в Гюмри из Еревана, где жители города встретили его с большим энтузиазмом и теплом. Премьер-министр побеседовал с жителями Гюмри, выслушал их проблемы и в их сопровождении посетил улицу Тиграна Меца рядом с железнодорожной станцией Гюмри, где проводятся ремонтные работы.
Жители жилых домов возле улицы пожаловались премьер-министру на неудобства, вызванные строительными работами, и отметили, что вынуждены преодолевать ряд неудобств в случае снега и дождя, проходить по лужам и грязи. Премьер-министр Пашинян поинтересовался, подумали ли проектировщики и исполнители строительных работ о том, как жители должны ездить и ходить.
«Когда начинаем строительство, то должны думать об окружающей среде, а также обеспечивать необходимые условия для наших граждан. У нас есть градостроительные нормы, которые мы должны обеспечить, внедрить новую городскую культуру и обеспечить условия для граждан», - сказал Никол Пашинян и потребовал, чтобы ответственные лица учитывали все это в будущем.
«Пригласите архитекторов, тех, кто работает, и скажите, что когда начинаете строительство, то это не значит, что жизнь города должна остановиться. Должны быть обеспечены проезды и проходы», - сказал премьер-министр. Мэр Гюмри сообщил, что строительные работы будут полностью завершены к 30 июня текущего года. В настоящее время ведутся работы как на улице, так и на тротуарах, а также проводится обновление инфраструктуры.
Затем Никол Пашинян посетил компанию «Черкези дзор» («Ущелье черкеса»), которая занимается разведением и переработкой рыбы, а также производством икры форели. Премьер-министр прошелся по территории компании и ознакомился с производственным процессом. Было отмечено, что в последние годы 80% продукции было экспортировано в США, Россию, Беларусь и Казахстан. Компания в рамках новой инвестиционной программы планирует развивать нетрадиционное производство, увеличить инкубационное производство и расширить производство мальков.
Ремонт улицы Тиграна Меца города Гюмри финансируется Европейским банком реконструкции и развития. Строительные работы улице протяженностью более 1 км начались 24 июля 2018 года. Запланированы замена бордюров, укладка асфальта и улучшение сети освещения на улице Тиграна Меца. По финансированию ЕБРР и Всемирного банка в Гюмри будет отремонтировано около 40 улиц. В рамках программы субвенций на 2019 год утверждены проекты по ремонту 5 улиц города Гюмри. В рамках проекта будет отремонтирована 5-километровая дорога и будет инвестировано 515,5 млн. драмов, из которых 283,5 млн. драмов из государственного бюджета.
Компания также планирует реализовать проект по развитию туризма в «Ущелье черкеса» и построить эко-деревню в «Ущелье ивы» для развития агротуризма.