ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փորձում է բանակցային գործընթացին որոշակի տեմպ հաղորդել. Քաղտեխնոլոգ
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փորձում է բանակցային գործընթացին որոշակի տեմպ հաղորդել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի այն հայտարարությանը, որ Հայաստանի իր գործընկերոջ հետ նոր հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ մոտ ապագայում` ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահ երկրների մայրաքաղաքներից մեկում։
«Համանախագահներն իրենց շահերն ունեն, նրանց հետևում կանգնած աշխարհաքաղաքական ուժերը՝ իրենց շահերը։ Նրանք փորձում են օգտագործել այս տենդենցը և տեմպը։ Իհարկե, որոշակի տեմպ կա, բայց չեմ կարծում, որ կողմերը «դուրս են եկել» ինչ-որ որոշման վրա։ Կարծում եմ՝ կա ընդամենը բանակցային գործընթացի վերսկսում, և հենց դա է ամրագրվում։
Հակամարտող կողմերի դիրքորոշումները ծայրահեղ իրարամերժ են, և բանակցություններից հետո էլ շարունակում են բավական իրարամերժ հայտարարություններ հնչել։ Ավելին՝ Ադրբեջանի կողմից ռազմատենչ հայտարարություններ են հնչում, որոնց պատասխանում է նաև հայկական կողմը», - ասաց Վիգեն Հակոբյանը։
Քաղտեխնոլոգի խոսքով՝ պրակտիկան ցույց է տալիս, որ եթե բանակցային գործընթացը դադարում է, ապա ուշ թե շուտ կողմերը սկսում են կրակել, ինչից հետո շատ ավելի դժվար է լինում բանակցություններ սկսել։
«Համոզված եմ, որ որևէ առաջխաղացում՝ պրակտիկ առումով, Վիեննայում չի եղել։ Առաջխաղացում ասելով՝ ես նկատի ունեմ, որ կողմերի իրարամերժ դիրքորոշումները մոտեցած լինեն։ Նրանք տարբեր օրակարգերով են գնում հանդիպումների և որևէ ընդհանուր հայտարարի չեն կարող գալ։ Կոպիտ ասած՝ կողմերը ամենաշատը պայմանավորվում են սահմանին իրար վրա հնարավորինս չկրակել։ Կարծում եմ՝ պայմանավորվում են ռազմագերիների շուրջ», - ասաց Վիգեն Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի արտգործնախարարի խոսքով, ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հանդիպման ժամկետները համաձայնեցված են։
«Մենք այժմ բարի կամքի դրսևորմամբ, պետք է առաջընթաց գրանցենք. Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներն իրենց ԱԳՆ ղեկավարներին համապատասխան ցուցում են տվել և շատ շուտով մենք կունենանք երկկողմ հանդիպում», - ասել էր ադրբեջանցի պաշտոնյան։

OSCE Minsk Group tries to give some tempo to negotiation process: political technologist
The OSCE Minsk Group is trying to give some tempo to the negotiation process, political technologist Vigen Hakobyan told Aysor.am, referring to the statement of the Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov about upcoming meeting with the Armenian counterpart in one of capitals of OSCE Minsk group co-chairing countries.
“The co-chairs have their interests, the geopolitical forces behind them have their interests too, They are trying to use this tendency and tempo. Of course there is some tempo, but I do not think that the parties have reached any decision. It is just about resumption of negotiations and this is what is being registered,” he said.
Hakobyan stressed that the positions of the conflicting parties are extremely contradictory and continue being so after the negotiations as well which is being reflected in their statements.
“Moreover, the Azerbaijani side voices military rhetoric and the Armenian side responds to them,” the political technologist said, adding that the practice showed that when the negotiation process stops sooner or later the parties begin shooting after which it is much more difficult to start negotiations.
“I am convinced that no practical progress has been registered in Vienna. By saying progress I mean rapprochement of positions. They had to meeting with different agendas and cannot come to consent. Roughly speaking, the parties at most succeed in reaching arrangement over stop shooting on the border. I think they also refer to the issue of captives,” Hakobyan said.
Earlier, Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov stated that the date of the meeting with Armenian minister Zohrab Mnatsakanyan has been already agreed.
“If to display good will we may register a breakthrough in the process. The Armenian and Azerbaijani leaders have given certain instructions to the foreign ministers and very soon we will have a bilateral meeting,” the Azerbaijani official said.