Ավինյանի հետ համաձայնեցնելուց հետո է միայն Մնացականյանը հրապարակում «պաշտոնական» վիճակագրական տվյալները. «Փաստ»
06/04/2019 10:13
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, վերջին շրջանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին սկսել են անհանգստացնել ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները: Կառավարության մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, ՎԿ ղեկավար Ստեփան Մնացականյանին ավելի ու ավելի հաճախակի են տեսնում կառավարության թիվ մեկ մասնաշենքում՝ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ կոնսուլտացիաներ անելիս: Ըստ տեղեկությունների, սա արվում է անձամբ վարչապետի հրահանգով: Լուրեր կան, որ հենց Ավինյանի հետ համաձայնեցնելուց հետո է միայն Մնացականյանը հրապարակում «պաշտոնական» տվյալները:
Ըստ նույն աղբյուրների՝ Փաշինյանը հանձնարարել է, որ առանց համաձայնեցնելու որևէ թիվ չհրապարակեն: Սակայն դա ոչ այնքան թվեր «նկարելու» համար է, որքան բացասական և դրական ցուցանիշները համադրելու և հանրությանը «տնտեսական հեղափոխության» շրջանակներում պատշաճ մատուցելու համար: Ի դեպ, առաջին եռամսյակում ունեցել ենք փաստացի գնաճ, ինչը «տնտեսական հեղափոխության» չափանիշներին միանշանակ չի համապատասխանում: Հենց դրա համար էլ վերջին օրերին պարբերաբար հրապարակ են նետվում դրական ցուցանիշներ»:

«Паст»: Мнацаканян публикует «официальные» статистические данные только после согласования с Авиняном
06/04/2019 11:23
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что в последнее время премьер-министра Никола Пашиняна начали беспокоить публикуемые Статистическим комитетом Армении данные. Как передают источники издания в правительстве, руководителя Статистического комитета Степана Мнацаканяна все чаще и чаще видят в первом корпусе правительства при проведении консультаций с вице-премьером Тиграном Авиняном.
«По нашим сведениям, это делается непосредственно по указанию премьер-министра. Муссируются слухи, что Мнацаканян публикует «официальные» статистические данные только после согласования с Авиняном.
Согласно тем же источникам, Пашинян поручил, чтобы ни одна цифра не публиковалась без согласования. Однако это делается не столько для того, чтобы «нарисовать» цифры, сколько чтобы сопоставить отрицательные и положительные показатели и представить надлежащим образом населению в рамках «экономической революции». Кстати, в первом квартале был зафиксирован фактический рост цен, что безусловно не соответствует критериям «экономической революции». Именно поэтому в последние дни периодически публикуются положительные показатели», - пишет газета.