Պատերազմի սպառնալիքին մենք պատասխանելու ենք խաղաղության պարտադրման օրակարգով. Փաշինյան
Պատերազմի սպառնալիքին Հայաստանը պատասխանելու է խաղաղության օրակարգով, անհրաժեշտության դեպքում` խաղաղության պարտադրման օրակարգով, «Երկրապահ կամավորականների միության» 12-րդ արտահերթ համագումարում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Չի կարելի սպառնալ դիմացի ժողովրդին: Սպառնալիքով ժողովուրդների հետ չեն խոսում: Մեզ հետ պետք չէ խոսել սպառնալիքի լեզվով: Մեզ ընդհանրապես պետք չէ սպառնալ պատերազմով: Պատերազմի սպառնալիքին մենք պատասխանելու ենք խաղաղության օրակարգով, անհրաժեշտության դեպքում` խաղաղության պարտադրման օրակարգով», - ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ցանկացած տարբերակ պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար։
«Տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն հաստատելը չի կարող արցախյան հակամարտության երեք կողմերից միայն երկուսի կամ մեկի պարտականությունը լինել: Դա պատասխանատվություն է, որ հավասարապես կիսում են հակամարտության բոլոր երեք կողմերը: Դա ընդհանուր պատասխանատվություն է, համատեղ աշխատանք, և հենց այս գաղափարն է, որ քննարկումների սեղանին եմ դրել Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպմանը», - նշեց Փաշինյանը:

Armenia to respond to war threat by imposing peace agenda: Armenia’s PM
Armenia will respond to the war threat with peace agenda, in case of necessity by imposing peace agenda, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the 12th extraordinary congress of the Yerkrapah Volunteer Union.
“You cannot threat other people. One does not speak with peoples in a language of threat. You should not speak with us in that language. In general, one should not threaten us with war. We will respond to the war threat with peace agenda, in case of necessity by imposing the peace agenda,” the Prime Minister said.
He stressed that each option of Karabakh conflict settlement must be acceptable for peoples of Armenia, Artsakh and Azerbaijan.
“Establishing peace and stability in the region cannot be the commitment of one or two out of the three parties of the Karabakh conflict. This is a responsibility that must be equally shared among all the three parties of the conflict. It is a general responsibility, it needs joint work and this is the very idea I have put on the table of negotiations with Azerbaijan,” Pashinyan stressed.