Նաիրա Զոհրաբյանը ստում է. «Իմ քայլի» պատգամավոր
Ազգային ժողովի Իմ քայլը խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը այսօր ՀՀ քաղաքացու օր սահմանելու մասին օրինագծի քննարկումը առիթ դարձրեց և ԱԺ ամբիոնից խոսեց օրակարգից դուրս հարցից՝ արձագանքելով ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանին ու նրան մեղադրելով սուտ խոսելու մեջ։
Դրա բացատրությունը պատգամավորն ուներ. «Ճշմարտությունը վեր է օրակարգից»։
Հիշեցնենք՝ Մաիրա Կարապետյան-Նաիրա Զոհրաբյան հակամարտությունն առաջացել էր ապրիլի 5-ին ԱԺ-ում մարդու իրավունքների վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների ժամանակ տրանսգենդեր Լիլիթ Մարտիրոսյանի ելույթից հետո։ Տարածված տեղեկությունների համաձայն, տրանսգենդերին ԱԺ է հրավիրել հենց Մարիա Կարապետյանը, իսկ Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել էր, որ Լիլիթ Մարտիրոսյանի ելույթը ԱԺ լսումների օրակարգից շեղում էր ու անհարգալից վերաբերմունք խորհդրարանի նկատմամբ։
«Տեղեկացա, որ խորհրդարանի միջանցքում տիկին Զոհրաբյանն է իմ անունը տվել՝ որպես խորհրդարանական լսումների համար, իր խոսքերով, «գաղտագողի ելույթներ ծրագրող»։ Անհերքելի է, որ խորհրդարանական լսումները բաց են եղել տիկին Զոհրաբյանի ղեկավարած հանձնաժողովի քարտուղարության հեռախոսահամարով գրանցված բոլոր ՀԿ-ների համար, և ես ոչ մի ելույթ չեմ դասավորել ոչ մեկի համար։ Բայց սրանով տիկին Զոհրաբյանի տարածած ստերի շրջանակը չի սպառվում։ Տիկին Զոհրաբյանը ստում է, երբ ասում է, թե հանձնաժողովը հստակ թեմաներ է սահմանել լսումների օրակարգի համար։ Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի հանձնաժողովի՝ մարտի 11-ի նիստում հաստատվել է մի օրակարգ, որտեղ թեմաներ չկան։ Հաստատված առանց հստակ թեմաների օրակարգը տեղադրվել է ԱԺ կայքում, բայց լսումներից օրեր առաջ օրակարգը ԱԺ կայիքց հեռացվեց։ Լսումներից տառացիորեն երկու օր առաջ հանձնաժողովի անդամներին ուղարկվեց նոր օրակարգ, որտեղ հայտնվել էին թեմաներ` առանց հանձնաժողովի անդամների հաստատման։ Կայքը չթարմացվեց նոր, թեմատիկ օրակարգով», - իր ելույթում ներկայացրեց պատգամավորը։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ լսումներին մասնակցելու հայտ ներկայացրած կազմակերպություններին նոր օրակարգը ուղարկելու հորդորով դիմել է հանձնաժողովի քարտուղարություն, սակայն իր հորդորը չի կատարվել։
«Տիկին Զոհրաբյանը ստում է՝ ասելով, թե հասարակական կազմակերպություններին հորդորվել է գրանցվել միայն այն պարագայում, եթե նրանք օրակարգի թեմաներին առնչվող ելույթներ պետք է ունենան։ Սա սուտ է, քանի որ ինչպես արդեն ասացի, գրանցման պահին թեմաներ պարզապես չկային։ Հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները առաջին անգամ օրակարգը տեսել են այստեղ, ԱԺ դահլիճում։ Խորհրդարանական լսումներում ես միայն մեկ ելույթ էի ծրագրել, այն էլ՝ իմը։ Տիկին Զոհրաբյանին խնդրել էի լսումների փակմանը եզրափակիչ ելույթ տրամադրել ինձ, բայց քանի որ նա չգիտի առերեսվել ճգնաժամային իրադրությունների հետ և կորցնում է ինքնատիրապետումը, նա այդ ելույթը չտրամադրեց», - ելույթը եզրափակեց Կարապետյանը։

Наира Зограбян лжет – депутат фракции «Мой шаг»
Депутат фракции «Мой шаг» Марина Карапетян сегодня использовала обсуждение проекта о праздновании Дня гражданина как повод для выступления с трибуны парламента по вопросу, не входящему в повестку заседания, ответить депутату фракции «Процветающая Армения» Наире Зограбян и обвинить ее во лжи.
У депутата на то было объяснения: «Истина превыше повестки».
Напомним, конфликт между Мариной Карапетян и Наирой Зограбян начался 5 апреля, после выступления с трибуны Национального Собрания женщины-трангендера Лилит Мартиросян во время парламентских слушаний на тему прав человека. Согласно распространенной информации, трангендера пригласила в парламент депутат от фракции «Мой шаг» Марина Карапетян. Наира Зограбян заявила, что выступление Лилит Мартиросян было нарушением повестки парламентских слушаний и неуважением к Национальному Собранию Армении.
«Мне стало известно о том, что Наира Зограбян назвала в коридоре парламента мое имя в качестве «тайно запланировавшей выступления» для парламентских слушаний. Неопровержимо, что парламентские слушания были открытыми для всех позвонивших по телефонным номерам секретариата возглавляемой Зограбян постоянной комиссии НПО, и я никакого выступления ни для кого не устраивала. Однако круг лжи, распространенной госпожой Зограбян, не ограничивается этим. Госпожа Зограбян лжет, когда говорит, что комиссия установила четкие темы для повестки слушаний. На заседании постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам 11 марта была утверждена повестка, в которой не было тем. Установленная без четких тем повестка была опубликована на сайте Национального Собрания, но за несколько дней до слушаний повестка была удалена с сайта. Буквально за два дня до слушаний членам комиссии была отправлена новая повестка, в которой сообщались темы – без утверждения членов комиссии. Сайт не был обновлен, новая повестка тем не публиковалась», - заявила Марина Хачатрян.
Она также сообщила, что обратилась с призывом к секретариату постоянной комиссии направить общественным организациям новую повестку, однако призыв не был выполнен.
«Госпожа Зограбян врет, когда говорит, что общественные организации призвали регистрироваться только в том случае, если их выступления касаются тем повестки. Это ложь, поскольку, как я уже сказала, в момент регистрации тем просто не было. Представители общественных организаций увидели впервые эту повестку только в зале заседаний парламента. Я планировала на парламентских слушаниях только одно выступление – мое. Я попросила госпожу Зограбян предоставить мне итоговое выступление, но поскольку она не умеет сталкиваться с кризисными ситуациями и теряет самообладание, она не предоставила мне выступление», - сказала Карапетян.