Դա արատ է. թույլ չենք տալու, որ տարածվի կամ օրինական ուժ ստանա. Ծառուկյանը՝ տրանսգենդեր կնոջ ելույթի մասին (տեսանյութ)
08/04/2019 13:13
Որպես Գագիկ Ծառուկյան, որպես ԲՀԿ ղեկավար, որպես հայ ընտանիքի հայր՝ ասեմ, որ դա մեր համար անընդունելի է, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԲՀԿ առաջանորդ Գագիկ Ծառուկյանն՝ անդրադառնալով ԱԺ ամբիոնից տրանսգենդեր կնոջ ելույթին:
«Դա արատ է: Մինչև այսօր այդ արատը եղել է փակ, չի արտահայտվել և մենք թույլ չենք տալու, որ դա տարածվի կամ օրինական ուժ ստանա», - ասաց Գ.Ծառուկյանը:
Դիտարկմանը, թե նրանք ևս պարտավոր են պաշտպանել իրենց իրավունքները՝ Ծառուկյանն ասաց, որ յուրաքաչյուրը կարող է պաշտպանել իր իրավունքները, բայց որպես կուսակցության առաջնորդ ինքը կարող է բացառել, որ ԲՀԿ-ն այս տեսանկյունից օրենսդրության մեջ փոփոխություններին կողմ կլինի:
«Ամեն մարդ էլ կարող է, եթե խնդիր ունեն, թող դիմեն իրավապահների, բայց նոր օրենք ընդունելը իմ կուսակցության կողմից բացառվում է», - ասաց նա:
Ծառուկյանը նաև ընդգծեց, որ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ որպես մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նախագահ ճիշտ վարքագիծ է դրսևորել՝ թույլ տալով մարդուն օրակարգից դուրս հարցի մասին խոսել: «Նա ուրիշ կերպ չէր կարող իրեն պահել, եթե պահեր, մեր կողքին չէր լինի», - ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ուրբաթ Ազգային ժողովում կազմակերպված լսումների ժամանակ ԱԺ ամբիոնից խոսեց տրանգենդեր կին՝ բարձրաձայնելով իրենց իրավունքների ոտնահարումը: Սա զայրացրեց նիստը վարող Նաիրա Զոհրաբյանին: Նա ելույթը անհարգալից վերաբերմունք որակեց իր նկատմամբ, քանի որ հարցն օրակարգից դուրս էր:

Это порок: мы не позволим, чтобы он распространялся или был узаконен – Гагик Царукян о выступлении трансгендера
08/04/2019 15:27
«Как Гагик Царукян, как председатель партии "Процветающая Армения", как отец армянской семьи хочу сказать, что для нас это неприемлемо», - заявил сегодня в парламенте  журналистам руководитель фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян, касаясь выступления с трибуны Национального Собрания женщины-трангендера.
«Это порок. По сей день этот порок был закрытой темой, об этом не говорили и мы не позволим, чтобы он распространялся или был узаконен», - сказал Гагик Царукян.
На замечание о том, что они также обязаны защищать свои права, Гагик Цаукян отметил, что каждый может защищать свои права, однако как лидер партии он исключает, что партия «Процветающая Армения» будет выступать за законодательные изменения с этой точки зрения.
«Каждый может, если у них есть проблемы, путь обращаются в правоохранительные органы, но принятие нового закона со стороны моей партии исключается», - заявил Царукян.
Он также подчеркнул, что Наира Зограбян как председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам повела себя правильно, не позволив выступать по вопросам, не входящим в повестку парламентских слушаний.
«Она не могла повести себя по-другому, в противном случае не была бы рядом с нами», - сказал Гагик Царукян.
Напомним, в пятницу во время парламентских слушаний с трибуны Национального Собрания Армении выступила женщина-трангендер, призвав обеспечить защиту их прав,  установить гендерное равенство и реализовать целенаправленные законодательные изменения, что вывело из себя председателя постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Наиру Зограбян. Она заявила, что тема парламентских слушаний касается  судебно-правовых реформ, прав детей и людей с инвалидностью, в то время выступление трангендера нарушает повестку и является неуважением к комиссии и парламенту.