Կարծում եմ՝ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի աջակցության հավանականությունը բավական մեծ է. Մանոյանը՝ Ցեղասպանության վերաբերյալ նոր նախաձեռնության մասին
09/04/2019 18:02
Դրական եմ վերաբերում ամերիկացի կոնգրեսականների նախաձեռնությանը և կարծում եմ՝ այս անգամ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի աջակցության հավանականությունը բավական մեծ է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանն՝ անդրադառնալով փաստին, որ ԱՄՆ ավելի քան 70 կոնգրեսական միացել է Ադամ Շիֆի ու Գուս Բիլիրակիսի՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նոր բանաձև ներկայացնելու նախաձեռնությանը։
«ԱՄՆ կոնգրեսում մեծամասնությունը դեմոկրատներ են, թեև այս նախաձեռնությունը երկու կուսակցությունների կողմից է, և ստորագրած այդ 70-ի թվում կան նաև հանրապետականներ։ Զարգացումների բարեհաջող ընթացքի հավանականությունն այս անգամ ավելի բարձր է, քան, ասենք, նախորդ Կոնգրեսի ժամանակ», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Կիրո Մանոյանը միաժամանակ հիշեցրեց՝ եղել է նաև նախադեպ, երբ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին բավական մեծ թվով ստորագրած կոնգրեսականների որոշումն այդպես էլ քվեարկության չդրեց։
«Տեսականորեն չի բացառվում, որ նույն բանն արվի նաև այս անգամ։ Իհարկե, այն ժամանակ ԱՄՆ նախագահը դեմկորատ էր, և գուցե՝ այդ պատճառով այդպես ստացվեց։ Ամեն դեպքում, կարծում եմ՝ այս անգամ հավանականությունն ավելի մեծ է», - ասաց դաշնակցական գործիչը։
Կիրո Մանոյանը նկատեց, որ Հայոց ցեղասպանության հարցը ԱՄՆ արտաքին քաղաքական հարց է համարվում, իսկ արտաքին քաղաքականությունը Միացյալ նահանգներում, կարելի է ասել, նախագահի մենաշնորհն է։
«Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատը մի քանի անգամ արդեն բանաձև որդեգրել է, և ԱՄՆ նախկին նախագահներից մեկն էլ՝ Ռոնալդ Ռեյգանը, հնչեցրել է Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը։ Այն, որ ԱՄՆ 50 նահանագներից 49-ը ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, դա ավելի շուտ քաղաքական, քան իրավական քայլ է, որը կարող է ազդել ներքին կեցվածքի վրա։
Ամեն դեպքում, Դոնալդ Թրամփի պարագայում ոչինչ չի կարելի բացառել, սակայն պետք է հիշել, որ Ցեղասպանության ճանաչման հարցն ավելի շուտ կախված է գործադիրից։ Այս օրերին նախաձեռնություն կլինի, որ կոնգրեսականները դիմեն ԱՄՆ նախագահին, որպեսզի նա ապրիլքսանչորսյան ամենամյա իր ուղերձում օգտագործի Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը», - նշեց ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատուն։
Կիրո Մանոյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ ԱՄՆ նախագահներն առավել հաճախ օգտագործում են Մեծ եղեռն արտահայտությունը՝ խուսափելու Հայոց ցեղասպանություն եզրույթից։
«Պարզ է, որ մենք ևս հաճախ Մեծ եղեռն ենք ասում։ Բայց երբ որևէ մեկը՝ թեկուզ ԱՄՆ նախագահը, ասում է Մեծ եղեռն՝ չասելու համար Հայոց ցեղասպանություն, դա արդեն վիրավորական է։ Մեծ եղեռնը սխալ եզրույթ չէ, եթե չի հնչեցվում Հայոց ցեղասպանություն եզրույթից խուսափելու համար», - զրույցն ամփոփեց Կիրո Մանոյանը՝ միաժամանակ շեշտելով, որ եթե այս տարի ևս ԱՄՆ նախագահը զերծ մնա «ցեղասպանություն» բառը գործածելուց, դեռ չի նշանակում, որ ամերիկահայ լոբբին պետք է թևաթափ լինի։ Ի վերջո պետք է հիշել, որ 50 նահանգներից 49-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մեկ օրվա գործ չէ, այլ երկրատև աշխատանքի արդյունք։

Congressmen united over new resolution on Armenian Genocide to possibly succeed this time: Giro Manoyan
09/04/2019 18:32
Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutiun hails the initiative of the American congressmen to join Adam Schiff and Gus Bilirakis and submit new resolution about the Armenian Genocide, head of the ARF-D Bureau Armenian Cause and Political Affairs Office Giro Manoyan told Aysor.am.
He said this time the support to the initiative will be quite big. More than 70 congressmen have joined the initiative.
“The majority in the U.S. Congress are democrats though this initiative belongs to both parties, and among the 70 congressmen there are republicans too. This time the possibility of success is higher than for instance during the previous Congress,” Manoyan said.
At the same time he reminded the precedent when having a big number of signatures of the U.S. congressmen, speaker of the House of Representatives Nancy Pelosi did not put the decision for voting.
“Theoretically it is not excluded that the same be done this time as well. Of course that time the U.S. president was democrat and that was the reason. In any case I think that this time the possibility is bigger,” Manoyan stated.
Giro Manoyan noted that the Armenian Genocide issue is considered to be USA’s foreign policy issue and the foreign policy in U.S. states may be considered president’s monopoly.
“House of Representatives has several times adopted resolution and one of the ex- presidents of the USA, Ronald Reagan, has uttered Armenian genocide phrase. The fact that 49 out of 50 U.S. states have recognized the Armenian genocide is more political than legal step which may have an impact on domestic stance,” Manoyan said.
In any case, nothing should be excluded in case of Donald Trump, but it is necessary to remember that the issue of recognition of the Armenian genocide more depends on the executive power.
“During these days the congressmen will apply to the U.S. president for him to use term Armenian genocide in his April 24 speech,” Manoyan said.
He drew the attention on the circumstance that the U.S. presidents more use Meds Yeghern phrase to avoid Armenian Genocide term.
“We too say Meds Yeghern, but when someone, be it U.S. president or any other, says Meds Yeghern just not to utter the phrase Armenian Genocide, it is already offensive. Meds Yeghern is not a wrong term if not being uttered to avoid the term Armenian genocide,” Giro Manoyan said, adding that if this year too the U.S. president fails to say Armenian genocide, it does not mean that the Armenian-American lobby must be discouraged. It is necessary to remember that recognition of the Armenian genocide by 49 out of 50 states is not work of one day but the result of lasting work.