«Ժամանակ». ԵՊՀ խորհրդի անդամները հրաժարվում են կատարել վարչապետի հրապարակային հրահանգները
«Ժամանակ» թերթը գրում է, որ իր տեղեկություններով՝ ապրիլի 15-ին նշանակված ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը անորոշ ժամանակով հետաձգվել է: Այդ նիստում պետք է կատարվեր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական որոշումը, այն է՝ զբաղեցրած պաշտոնից ազատել ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին:
«Սակայն իշխանություններին այդպես էլ չի հաջողվում հոգաբարձուների խորհրդում մեծամասնություն ստանալ, որովհետև անգամ կառավարության կողմից նշանակված խորհրդի անդամները հրաժարվում են կատարել ժողովրդի կողմից ընտրված վարչապետի հրապարակային հրահանգները:
Մասնավորապես՝ «Սինոփսիս» և «ՄՏՍ Արմենիա» ընկերությունների տնօրեններ Հովիկ Մուսայելյանը և Ռալֆ Յիրիկյանը, թեև մասնակցում են հոգաբարձուների խորհրդի նիստերին, սակայն բոյկոտում են քվեարկությունը՝ դրանով դժվարին կացության մեջ դնելով կառավարությանը», - գրում է թերթը:

«Жаманак»: Члены Совета попечителей ЕГУ отказываются выполнять публичные указания премьер-министра
Газета «Жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что намеченное на 15 апреля заседание Совета попечителей Ереванского государственного университета (ЕГУ) отложено на неопределенное время. На этом заседании должно быть выполнено политическое решение премьер-министра Никола Пашиняна, в частности – освобождение от должности ректора ЕГУ Арама Симоняна.
«Однако властям так и не удается получить большинство в Совете попечителей, поскольку даже назначенные правительством члены Совета отказываются выполнять публичные указания избранного народом премьер-министра.
В частности, директоры компаний «Синопсис» и «МТС Армения» Овик Мусаелян и Ральф Йирикян хотя и участвуют в заседаниях Совета попечителей ЕГУ, однако бойкотируют голосование, тем самым ставя в сложное положение правительство», - пишет газета.