Ծառայողական մեքենաների կրճատման թեման պարզապես PR՞ էր, թե՞ վարչապետի հանձնարարականը չի կատարվում
Շուրջ 1 տարի առաջ՝ մայիսի 17-ի կառավարության նիստում, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարեց գույքագրել ծառայողական ավտոմեքենաները և դրանց ծախսը՝ հասկանալու համար, թե ինչպիսի կրճատումներ են հնարավոր իրականացնել:
Վարչապետի հանձնարարականից ավելի քան 9 ամիս անց՝ 2019 թ.-ին փետրվարի 15-ին, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը հայտարարեց, որ կառավարության աշխատակազմից զատ, ծառայողական մեքենաները կկրճատվեն նաև մյուս պետական գերատեսչություններում:
Նրա խոսքով՝ վարչապետի կողմից համապատասխան հանձնարարություն է տրվել արդեն կառավարությանը ենթակա մարմիններին, իսկ կառավարությանը ոչ ենթակա մարմիններին այդ մասին առաջարկություն է ուղարկվել:
Նախքան այս էլ՝ հունվարի 25-ին, Էդուարդ Աղաջանյանն իր Facebook-յան էջում գրել էր, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին սպասարկող ավտոմեքենաների թիվը կտրուկ կկրճատվի։ Ներկայիս 50-ի փոխարեն կմնան 7-ը։ Նա նշել էր, թե փոփոխությունների արդյունքում իրենց կցված ծառայողական ավտոմեքենաներից կօգտվեն երկու փոխվարչապետերը և ԱԽ քարտուղարը:
«Ինքս ևս կհրաժարվեմ ծառայողական ավտոմեքենայից։ Վարորդներն արդեն ծանուցվել են ըստ օրենքի պահանջի», - նշել էր նա։
Թեև վարչապետի հանձնարարականից շուրջ մեկ տարի է անցել, իսկ նրա աշխատակազմի ղեկավարի հայտարարությունից՝ ավելի քան 3 ամսից ավելի, սակայն Аysor.am-ի տեղեկություններով՝ էական կրճատումներ մինչ այս պահը չեն իրականացվել:
Մի շարք փոխնախարարներ ու վարչության պետեր նախկինի պես շարունակում են շրջել ծառայողական մեքենաներով:
Ուշագրավ է, որ հակառակ խոստմանը, ծառայողական մեքենան մինչ օրս շարունակում է շահագործել նաև վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը: Նա ևս շրջում է պետական մեքենայով:
Aysor.am-ն օրեր առաջ հարցում էր ուղարկել վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարին՝ խնդրելով հայտնել կրճատված մեքենաների թիվն ու պատասխանել հարցին՝ արդյոք կան փոխնախարարներ և այլ պաշտոնյաներ, որոնք մինչ օրս շահագործում են ծառայողական մեքենաները:
Այսօր ստացանք ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի գործերի կառավարչության պետի տեղակալի պաշտոնակատար Արմեն Խաչատրյանի մակագրությամբ գրություն, որում նշված է, թե «ծառայողական մեքենաների կրճատման գործընթացը գտնվում է իրականացման փուլում: Եվ գործընթացի ավարտից հետո կտրամադրվի համապատասխան տեղեկատվություն»:
Այս ոչինչ չասող պատասխանը հուշում է, որ կամ կառավարության աշխատակազմը պատշաճ չի կատարում վարչապետի հանձնարարականը, քանի որ շուրջ մեկ տարին ավելի քան բավարար էր հարցին վերջնական լուծում տալու համար, կամ էլ ծառայողական մեքենաների կրճատման մասին հայտարարությունները ուղղակի PR-ի մասին էին, ոչ ավելին:

Тема сокращения служебных машин была просто PR-акцией или поручения премьер-министра не выполняются
Около года назад премьер-министр Никол Пашинян поручил на заседании правительства Армении провести инвентаризацию служебных машин и их расходов, чтобы понять какие сокращения можно осуществить.
Спустя более 9 месяцев после поручения премьер-министра, 15 февраля 2019 года руководитель Аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян заявил, что кроме аппарата премьера, служебные машины будут сокращены также в других государственных ведомствах.
По его словам, премьер-министр дал соответствующее распоряжение подведомственным правительству органам и направил об этом предложение также органам, которые находятся вне подчинения правительства.
До этого, 24 января, руководитель Аппарата премьер-министра Эдуард Агаджанян написал на своей странице в Facebook, что количество обслуживающих аппарат премьера служебных машин будет резко сокращено и вместо нынешних 50-ти составит 7 машин. Он также отметил, что в результате этих изменений закрепленные за ними двумя служебными машинами будут пользоваться два вице-премьера и секретарь Совета безопасности.
«Это все. Я также откажусь от служебной машины. Водители уже уведомлены согласно требованию закона», - написал на своей странице Э.Агаджанян.
Несмотря на то, что с момента поручения премьер-министра прошел почти год, а с момента заявления руководителя его Аппарата более трех месяцев, по сведениям Аysor.am, существенных сокращений нет по сей день.
Ряд заместителей министров и начальников управлений, как и раньше, продолжают разъезжать на служебных машинах.
Примечательно, что в противоположность данному обещанию, руководитель Аппарата премьер-министр Эдуард Агаджанян тоже продолжает использовать служебную машину.
Он также разъезжает на государственной машине.
Aysor.am несколько дней назад направил запрос руководителю Аппарата премьер-министра, попросив сообщить о количестве сокращенных машин и ответить на вопрос, есть ли заместители министров и другие чиновники, которые по сей день продолжают пользоваться служебными машинами.
Сегодня Aysor.am получил ответ, скрепленный подписью и.о. заместителя руководителя Аппарата премьер-министра Армена Хачатряна, в котором отмечается, что «процесс сокращения служебных машин в стадии осуществления. И соответствующая информация будет предоставлена после завершения процесса».
Этот ни о чем не говорящий ответ, подсказывает, что либо Аппарат правительства выполняет поручения премьер-министра ненадлежащим образом, поскольку прошедший более чем год вполне достаточен для окончательного решения этого вопроса, либо заявления о сокращении служебных машин были просто очередной PR-акцией, и не более того.