ՀՀԿ-ականների շարքում ընդունված բա՞ն է, որ արական սեռի ներկայացուցիչների անունը Լիլիթ է. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
09/04/2019 11:34
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր անդրադարձով Ազգային ժողովում տրասնգենդերի ելույթի շուրջ ստեղծված աղմուկին։
«Ժողովուրդ, ես ուզում եմ մի բան ասել՝ ես ինչքան հասկացա, Հանրապետական կուսակցության ինչ-որ ներկայացուցիչներ հիմա շատ ակտիվ էդ թեման քննարկում են ու իշխանության առաջ հարց են դնում, թե էս ինչ է կատարվում և այլն», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ 2015 թվականին «ՀՀ պահպանողական, ընտանեկան արժեքների ու ավանդական արժեքների պահապան իշխանությունը, ինչպես իրենք են իրենց անվանում, ՀՀ քաղաքացի Վաղարշակ Մարտիրոսյանի անձնագիրը վերցրել է ու տվել է նրան ՀՀ քաղաքացի Լիլիթ Մարտիրոսյանի անձնագիր»։
«Ընդ որում, Լիլիթ Մարտիրոսյանին անձնագիր է տվել, գրել է Լիլիթ Մարտիրոսյան, սեռը՝ արական։ Հիմա ՀՀԿ-ականների շարքում էդ ընդունված բա՞ն է, որ արական սեռի ներկայացուցիչների անունը Լիլիթ է, էդ ի՞նչ հարցեր են դնում։ Ես որ իրենց ասում էի՝ դուք գեյ-ակտիվիստ եք, չէին հավատում, իրենք էդ կարգավիճակից չեն կարող խուսափել, էդ ում են եկել ինչի մեջ մեղադրում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հարց ուղղեց՝ նշելով, որ բոլորը պետք է այդ հարցին պատասխանեն։
«Հիմա Լիլիթ Մարտիրոսյանը մա՞րդ է, թե՞ մարդ չէ», - ասաց Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե այն պահվածքը, որ այս ամենի վերաբերյալ ցուցաբերում է ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահը, որը Նաիրա Զոհրաբյանն է, կասկածի տակ է դնում Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակը։
«ԲՀԿ-ն պետք է մտածի՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահը արդյոք Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ է ու ինքը, ընդհանրապես, համապատասխանում է մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ լինելու համար նվազագույն չափանիշներին», - ասաց վարչապետը՝ ավելացնելով, որ այս ամենը քաղաքական պրովոկացիա է։

Никол Пашинян: Среди представителей РПА принято, чтобы у представителя мужского пола было имя Лилит?
09/04/2019 13:38
Премьер-министр Армении Никол Пашинян обратился сегодня к нашумевшему выступлению трансгендера в Национальном Собрании.
«Послушайте, хочу сказать что-то. Насколько я понял, какие-то представители Республиканской партии сейчас очень активно обсуждают эту тему и ставят перед властями вопрос, что это происходит и т.д.», - сказал в беседе с журналистами Пашинян.
Он отметил, что еще в 2015 году «консервативные власти Армении, приверженцы семейных и традиционных ценностей, как любят они называть себя, взяли паспорт гражданина Армении Вагаршака Мартиросяна и дали ему паспорт гражданки Армении Лилит Мартиросян».
«Причем дали паспорт Лилит Мартиросян и пол в паспорте указан как мужской. Теперь вопрос, среди представителей РПА принято, чтобы у представителя мужского пола было имя Лилит? Что за вопросы? Когда я им говорил, вы геи-активисты, они не верили, они не могут избежать этого статуса. Кого это они пытаются сейчас обвинять?», - заявил Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что все должны ответить на следующий вопрос:
«Теперь Лилит Мартиросян человек или не человек?» - сказал Пашинян.
Он заявил, что поведение, демонстрированное ко всему этому председателем постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Наирой Зограбян, ставит под сомнение ситуацию с правами человека в Армении.
«Партия «Процветающая Армения» должна подумать, соответствует ли председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественные вопросам занимаемой должности и вообще к минимальным критериям, которые необходимы для должности председателя комиссии по защите прав человека», - сказал премьер-министр, добавив, что выступление трансгендера могло быть хорошо спланированной политической провокацией против правительства и революции.