Դալայ լաման հոսպիտալացվել է
Հնդկաստանում հոսպիտալացվել է բուդդայականների հոգևոր առաջնորդ  Դալայ լամա 14-րդը, հայտնում է NDTV հեռուստաալիքը:
«Դհարմսալում (այստեղ է գնվում Դալայ լամայի նստավայրը) այս առավոտ նորին սրբազանությունը որոշ անհարմարավետություն է զգացել: Որպես նախազգուշական միջոց ուղևորվել ենք Դելի»,- ասել է Դալայ լաայի անձնական քարտուղարը:
Նրա խոսքով՝ 83-ամյա Դալայ լամայի մոտ թոքային ինֆեկցիա է ախտորոշվել: Քարտուղարը նշել է, որ բուդդայականների հոգևոր առաջնորդը մի քանի օր հիվանդանոցում կանցկացնի:
Դալայ լաման հոգևոր և քաղաքական գործիչ է, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր (1989): Նա ակտիվորեն ճանապարհորդում է, հանդիպում քաղաքական առաջնորդներին, հայտնի գիտնականներին, մասնակցում միջեկեղեցական ժամերգությունների:

СМИ сообщили о госпитализации Далай-ламы
Духовный лидер буддистов Далай-лама XIV был госпитализирован в Индии. Об этом во вторник сообщил телеканал NDTV.
"Его святейшество почувствовал некоторый дискомфорт этим утром в Дхармсале [город, где находится резиденция Далай-ламы]. В качестве меры предосторожности мы отправились в Дели", - приводит телеканал слова личного секретаря Далай-ламы.
По его словам, у 83-летнего Далай-ламы диагностировали легочную инфекцию. Секретарь также отметил, что духовный лидер буддистов проведет несколько дней в больнице.
Далай-лама является духовным и политическим деятелем, лауреатом Нобелевской премии мира (1989). Он активно путешествует, встречается с политическими лидерами, известными учеными, принимает участие в межконфессиональных богослужениях.