Եթե կլինեն էլի կեղծ օգտատերեր, կիմանաք. Արթուր Վանեցյան (Տեսանյութ)
Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հրաժարվեց մանրամասներ հայտնել ֆեյսբուքյան «Դուխով Հայաստան-բաց հասարակություն» կեղծ էջի օգտատիրոջ նկատմամբ հարուցված քրեական գործի մանրամասներից։
«Քրեական գործը հարուցված է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226 հոդվածի հատկանիշներով (ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը՝ Aysor.am), որը եթե բացեք, ուսումնասիրեք, մեջն ամեն ինչ գրված է։ Մանրամասներ չեմ կարող հայտնել, ընթանում է նախաքննություն», - հայտարարեց Վանեցյանը։
Հարցին, թե էլ ի՞նչ կեղծ էջեր կան, որոնք կարող են հայտնվել ԱԱԾ-ի թիրախում, Վանեցյանն ի պատասխան նկատեց, որ ԱԱԾ-ն իր անելիքների մասին նախօրոք չի հայտնում։
«Եթե կլինեն էլի կեղծ օգտատերեր, կիմանաք», - հավելեց Վանեցյանը։
Այդուհանդերձ, ԱԱԾ տնօրենը նկատեց, որ մարդն անանուն հանդես գալու իրավունք ունի ու նաև հավելեց. «Մարդու՝ անանուն հանդես գալն իր իրավունքն է, որը խախտել որևէ մեկը չի կարող։ Բայց այլ բան է, եթե այդ մարդը հանդես գալով այլ անձի տվյալներով, փորձում է համացանցում կամ հասարակության շրջանում տարածել տեղեկատվություն, որի տարածումը պարունակում է հանցակազմ»։
Հարցին, թե Փաշինյանը հայտարարել է, որ կեղծ էջեր պահելու համար միլիոններ են օգտագործվել ո՞վ է այդ միլիոններն օգտագործողը, Վանեցյանը պատասխանեց, որ այս պահին նման տվյալ չի կարող հայտնել, քանի որ ընթանում է նախաքննություն։

Если будут другие фейковые пользователи, мы узнаем – директор СНБ
Директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян сегодня на брифинге отказался представить подробности уголовного дела, возбужденного против автора фейковой страницы Открытое общество «Духов Айастан».
«Уголовное дело возбуждено по признакам статьи 226 Уголовного кодекса Армении (разжигание национальной, расовой или религиозной вражды – Aysor.am), которую вы можете открыть и посмотреть, там все написано. Подробности не могу сообщить, ведется следствие», - заявил Ванецян.
На вопрос, какие фейковые страницы еще могут стать мишенью СНБ, Артур Ванецян отметил, что СНБ заранее не объявляет о своих действиях.
«Если будут другие фейковые пользователи, мы узнаем», - добавил Ванецян.
Вместе с тем, директор СНБ отметил, что у человека есть право выступать не под своим реальным именем, добавив: «Выступать без имени – это право человека, которое никто не может нарушить. Но иное дело, когда человек, выступает под вымышленным именем и пытается распространять в социальной сети или обществе сведения, распространение которой содержит состав преступления».
На вопрос, Пашинян заявил, что на содержание фейквых страниц тратятся миллионы, кто тратит эти миллионы, Артур Ванецян ответил, что в данный момент не может сообщить такие данные, поскольку проводится предварительное следствие.