Կողմերից յուրաքանչյուրն իր մկաններն է ցույց տալիս. քաղտեխնոլոգը՝ «Իմ քայլի» և ԲՀԿ-ի հակասությունների մասին
10/04/2019 12:53
Քիչ հավանական է, որ «Իմ քայլի» և «Բարգավաճ Հայաստանի» միջև հակասությունը շատ խորանա, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ երկու խմբակցությունների՝ միմյանց փոխադարձաբար պրովոկացիայի մեջ մեղադրանքներ հնչեցնելու փորձերին։
«Կարծում եմ՝ դեռ մի փոքր էլ «փոխհրաձգություն» տեղի կունենա, իսկ հետո կողմերը կգան ընդհանուր հայտարարի: Չեմ կարծում, որ հակասությունները շատ խորանան։ ԲՀԿ-ում, այնուամենայնիվ, քաղաքական գիծն անձամբ Գագիկ Ծառուկյանն է որոշում, իսկ մեկ-երկու օր առաջ տված հարցազրույցում նա ասել էր, որ դժգոհություն ունի «Իմ քայլի» թիմից, բայց ոչ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից։ Սա, ըստ էության, ի սկզբանե իրենց հայտարարած քաղաքական գծի և վարքագծի օրգանական շարունակությունն է։ Ընտրութուններից հետո Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել էր, որ իրենք լինելու են ընդդիմություն և շարունակելու են աջակցել Նիկոլ Փաշինյանին։ Սա, այլ լեզվով ասած, նշանակում է կառուցողական ընդդիմություն», - ասաց Վ.Հակոբյանը։
Քաղտեխնոլոգը չբացառեց, որ ԲՀԿ-ի և իշխանության միջև որոշակի տարաձայնություններ ապագայում ևս կարող են լինել։
«Կարծում եմ, որ ԲՀԿ-ի կամ անձամբ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի կողմից հնչեցված մեղադրանքները մատնացույց արեցին «Իմ քայլը» դաշինքի կոնկրետ անձնավորության։ Տրանսգենդերի թեմայով հայտարարությունները, կարծում եմ, բավականին ցավագին և էմոցիոնալ ընդունվեցին «Իմ քայլի» կողմից, և այս առումով կրքերը դեռ չեն հանդարտվել։ Բայց իմ տպավորությամբ, կողմերն ինչ-որ գծի կհասնեն և հետո դադար կառնեն», - ասաց Վիգեն Հակոբյանը։
Անդրադառնալով ՊԵԿ-ի կողմից երեկ «Առինջ մոլում» կատարված ստուգումներին՝ մեր զրուցակիցը նկատեց, որ այս միջադեպն էլ տեղավորվում է մոտավորապես նույն տիրույթում, նախորդ դեպքի հետ կապվածություն դժվար է չտեսնել։
«Կարծում եմ, որ գոնե այս ժամանակահատվածում կողմերն այս ստրատեգիական գիծը պահելու են։ Դա անհրաժեշտ է նաև «Իմ քայլին»։ Իշխանությունը դժվար թե այնքան սրի իրավիճակը, որ ևս մեկ պինդ, ռեսուրսային ընդդիմություն ունենա։ Կարծում եմ՝ սա ընդամենն էպիզոդ է, որտեղ կողմերից յուրաքանչյուրն իր մկաններն է ցույց տալիս», - ասաց Վիգեն Հակոբյանը։

Каждая из сторон лишь демонстрирует свои мускулы – политтехнолог о противоборстве между «Процветающей Арменией» и блоком «Мой шаг»
10/04/2019 13:42
Усугубление конфронтации между блоком «Мой шаг» и партией «Процветающая Армения» маловероятно, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Виген Акопян, касаясь попыток двух фракций озвучить взаимные обвинения в провокации.
«На мой взгляд, небольшая «перестрелка» между ними еще продолжится, а потом стороны придут к общему знаменателю. В «Процветающей Армении» политический курс, тем не менее, определяется Гагиком Царукяном, а он недавно заявил в своем интервью, что его недовольство касается не премьер-министра Никола Пашиняна, а его команды – блока «Мой шаг». Это, по сути, органическое продолжение изначально объявленной ими политической линии и стиля деятельности. После выборов Гагик Царукян заявил, что они будут оппозицией и продолжат содействовать Николу Пашиняну. Иными словами, это означает – конструктивная оппозиция», - сказал Виген Акопян.
Политтехнолог не исключил, что между «Процветающей Арменией» и властью могут возникнуть некоторые разногласия и в будущем.
«На мой взгляд, озвученные партией «Процветающая Армения» или лично Наирой Зограбян обвинения были направлены в адрес конкретного члена фракции «Мой шаг». Считаю, что заявления на тему трансгендера были восприняты довольно болезненно и эмоционально фракцией «Мой шаг» и в данном контексте страсти пока не улеглись. Однако, у меня создалось впечатление, стороны приблизятся к какой-то черте и остановятся», - сказал Виген Акопян.
Касаясь начатых накануне утром Комитетом государственных доходов проверок в ТЦ «Ариндж молл», политтехнолог отметил, что этот инцидент умещается приблизительно в эту же логику и довольно сложно не заметить связь с предшествовавшими событиями.
«Думаю, что, по крайней мере, в данный период стороны будут придерживаться этой стратегической линии. Это необходимо также для блока «Мой шаг». Вряд ли власти захотят настолько обострят ситуацию, чтобы заработать в лице партии еще одну сильную, обладающую ресурсами оппозицию. Считаю, что это всего лишь эпизод, в котором каждая из сторон лишь демонстрирует свои мускулы», - отметил политтехнолог.