Ոչ մի օտարերկրյա ուժ ներգրավված չի եղել Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությանը. Նիկոլ Փաշինյան
Ոչ մի օտարերկրյա ուժ ներգրավված չի եղել Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությանը, ԵԽԽՎ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երբեմն այս կապակցությամբ հանրությունը կարող է ականատես լինել տարօրինակ բանավեճերի», - ասաց նա։
Վարչապետը ևս մեկ անգամ շեշտեց՝ հեղափոխության մեջ որևէ արտաքին քաղաքական ու ներգրավվածութուն չի եղել։
«Բացառավում է, որ որևէ մեկը կարողանա ցույց տալ որևէ արտաքին ուժի ներգրավվածություն մեր ներքին գործընթացների մեջ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց՝ ամեն օրվա հետ բոլորը համոզվում են, որ ամեն ինչ հենց այնպես է եղել, ինչպես ինքն ասել է։
«Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը որևէ երկրի դեմ չէ, որևէ կազմակերպության դեմ չէ, Հայաստանի ժողովուրդը հեղափոխություն իրականացրել է հանուն իր ազատ ու երջանիկ ապագայի», - ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նա ասաց, որ Հայաստանը մտադիր է հարաբերությունները զարգացնել միջազգային բոլոր գործընկերների հետ։
«Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ է, ու մեզնից կախված ամեն ինչ անելու ենք այդ հարաբերություններն առավել արդյունավետ դարձնելու  համար, Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունները կրում են ռազմավարական բնույթ և մենք ամեն ինչ անելու ենք այդ հարաբերությունները զարգացնելու համար», - ասաց Ն. Փաշինյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է ու ամեն ինչ անելու են ՀՀ-ի անդամակցությունը այդ կազմակերպությանն առավել արդյունավետ դարձնելու համար։
«ԵՄ-ի հետ այսօր ունենք հրաշալի հարաբերություններ ու դա ունի շատ կոնկրետ պատճառ. խնդիրն այն է, որ Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության մասին պայմանագրի բովանդակությունը լիարժեք կերպով համընկնում է մեր կառավարության ունեցած օրակարգի հետ», - ասաց ՀՀ վարչապետը։

No foreign forces were involved in the revolution that took place in Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the PACE today.
“Sometimes people engage in strange debates,” the premier said, once again stressing that no foreign political forces were involved in the revolution.
“Involvement of any foreign force in our domestic processes is excluded,” Pashinyan said.
He stressed that from day to day all are getting convinced that everything happened just the way he tells.
“The revolution in Armenia was not against any country, any organization. People of Armenia made revolution for free and happy future,” the PM said.
He said that Armenia plans to develop relations with all the international partners.
“Armenia is member of EAEU, and we will do everything depending on us to make these relations more effective. Our relations with Russia are of strategic nature, and we will doe everything to develop these relations,” Pashinyan said.
He reminded that Armenia is also member of CSTO and will do everything to make Armenia’s membership to this structure more effective.
“We have brilliant relations with EU as well and this has its concrete reason. The issue is that the content of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Cooperation Agreement fully coincides with the agenda of our government,” Pashinyan said.