Իտալիան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից առաջ պետք է հաշվարկած լիներ Թուրքիայի հակազդեցությունը. թուրքագետ
11/04/2019 18:06
Իտալիան լուրջ պետություն է, և այդ երկրի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը, բնական է, պետք է անհանգստացներ Թուրքիային, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը՝ անդրադառնալով Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի այն հայտարարությանը, որ բանաձևի ընդունումը որևէ ուժ չունի։
«Իտալական պառլամենտը նման քայլից առաջ, ըստ երևույթին, պետք է հաշվարկած լիներ պաշտոնական Անկարայի հակազդեցության ու բողոքի հնարավորությունները։ Հիշենք, որ Իտալիան կաթոլիկ երկիր է, և Հռոմի պապը մեծ ազդեցություն ունի կաթոլիկ բոլոր երկների, առավել ևս՝ Իտալիայի վրա։ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Հռոմի պապի հայտարարությունը կարող է դրականորեն ազդել, որպեսզի ԵՄ շատ երկրներ ճանաչեն պատմական ճշմարտությունը», - ասաց մեր զրուցակիցը՝ հիշեցնելով, որ Իտալիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչները բազմիցս բարձրաձայնել են՝ Թուրքիան չպետք է ԵՄ անդամ երկիր դառնա։
Հակոբ Չաքրյանը համոզմունք հայտնեց, որ եթե Իտալիայի նման ազդեցիկ երկիրը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, նշանակում է՝ մեծ է հավանականությունը, որ Եվրամիության մյուս անդամ երկրները ևս կընդունեն այն։
«Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությունը, որ Ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունումը որևէ նշանակություն չունի, բարձրաձայնվում է դեռ 2000 թվականից, այսինքն՝ Թուրքիան ասելու ուրիշ բան էլ չունի։ Այդ երկրի իշխանությունը և ժողովուրդը շատ լավ գիտեն, որ Հայոց ցեղասպանություն եղել է, և այն իրականացվել է ամենադաժան ձևով», - ամփոփեց թուրքագետը։
Հիշեցնենք, որ Իտալիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատը երեկ 382 կողմ և 43 ձեռնպահ ձայնով հավանության է արժանացրել Իտալիայի կառավարությանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչ անող նախաձեռնությունը:
Պատգամավորների պալատի այս նախաձեռնությունը հարուցել էր Թուրքիայի զայրույթը։ Այդ երկրում Իտալիայի դեսպանը կանչվել է Թուրքիայի ԱԳՆ:

Recognition of Armenian genocide by Italy to serve an example for other EU countries: expert
Italy is a serious state and the adoption of resolution recognizing the Armenian Genocide should have bothered Turkey, expert in Turkish affairs Hakob Chakryan told Aysor.am, referring to the statement of Turkish foreign minister Mevlut Cavusoglu that the resolution has no force.
“Before making such step, Italian parliament has probably calculated the confrontation opportunities of official Ankara. We should remember that Italy is a Catholic state and Rome Pope has big influence on all Catholic states and Italy in particular,” the expert said, adding that the Rome Pope’s statement on the 100th anniversary of Armenian genocide can have positive impact for many EU countries to recognize the historic truth. The expert also reminded that representatives of Italian parliament have many times voiced that Turkey must not become member of the EU.
Hakob Chakryan said that if influential country like Italy has recognized the Armenian genocide, it means the possibility of recognition by other EU countries grows.
“The statement of the Turkish foreign minister that adoption of resolution on Armenian genocide has no significance is being voiced since 2000. It means that Turkey has nothing else to say. The authorities and people of Turkey know very well that Armenian genocide was committed and that it was committed in the most brutal way,” the expert conclude.