ԵԽԽՎ ամբիոնը երբեմն օգտագործվում է նաև պատերազմներ հրահրելու համար. Փաշինյան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ամբիոնը երբեմն օգտագործվում է նաև պատերազմներ հրահրելու համար, ԵԽԽՎ լիագումար նիստում ելույթի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այս առումով չեմ կարող չնկատել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի հետ առնչվող այն քննարկումները, որ ԵԽԽՎ-ում տեղի ունեցան 2016 թվականի հունվարին, նույն թվականի ապրիլին բռնկված Քառօրյա պատերազմի նախերգանքը դարձան և բարենպաստ հող ստեղծեցին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հարձակողական գործողություններ սկսելու համար: Չեմ ուզում վստահորեն պնդել, որ գիտակցաբար, բայց, այնուամենայնիվ, այդ քննարկումների և փաստաթղթերի հեղինակները պատերազմի հրաձիգ դարձան, որը մի քանի հարյուր կյանքեր արժեցավ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի, թե՛ Ադրբեջանի համար», - նշեց Ն.Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ այսօր էլ, ցավոք, ինչպես միջազգային այլ հարթակներում, այնպես էլ ԵԽԽՎ-ում «մենք տեսնում ենք այդ կառույցներն աշխարհաքաղաքական խաղերի, կոնֆլիկտների մեջ ներքաշելու, հակամարտության կողմ դարձնելու փորձեր, ինչը բացարձակապես հակառակ է այդ կազմակերպությունների էությանն ու առաքելությանը»:
«Հարկ է հիշել նաև, որ կոնֆլիկտները պետք է դիտարկել ամեն մեկն իր էության և բովանդակության մեջ, և որևէ կոնֆլիկտի մասին դատողություններ անել առանց դրա ծագումը, պատճառները, էությունն ու առանձնահատկությունները հասկանալու՝ նշանակում է պարզապես խաղալ մարդկային կյանքերի և մարդկային ճակատագրերի հետ: Այս է պատճառը, որ մենք համարել և համարում ենք, որ Լեղնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով պիտի զբաղվի բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը՝ հակամարտության երեք կողմերի հետ, որովհետև միայն այս ֆորմատում է, որ տիրապետում են ոչ միայն հարցի այսօրվա վիճակին, այլև ողջ պատմությանը, բանակցային նրբություններին՝ դրանց մեկնարկի օրից», - ասաց վարչապետը:
Նա նշեց նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆորմատն է, որ հիմնադրվել է հակամարտության բոլոր կողմերի՝ Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և Հայաստանի երկխոսության հարթակ ձևավորելու համար, և մենք այսօր միջոցներ ենք ձեռնարկում, որպեսզի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում վերականգնվի երկխոսությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև:

The PACE tribune is sometimes being used for provoking wars, Armenia’s PM Nikol Pashinyan stated at the PACE today.
“I cannot leave unnoticed the circumstance that the discussions that took place here over Nagorno Karabakh conflict in January 2016 created favorable grounds for Azerbaijani armed forces to start attacking activities. I do not want to claim it, but the discussions and the authors of documents became the provokers of war which cost hundreds of lives for Armenia, Nagorno Karabakh and Azerbaijan,” Pashinyan stated.
He stressed that today as well attempts to involve these structures into geopolitical games, conflicts as well as attempts to make states as sides of conflicts are noticed which absolutely contradicts the essence and mission of these establishments.
“It is also necessary to remember that each conflict must be viewed in its own essence and content and making judgments without considering the origin, the causes, the essence and peculiarities means to just play with the lives of the people, with their fate. This is the reason why we considered and consider that exclusively  OSCE Minsk Group co-chairmanship, together with the three conflicting parties is to deal with the Nagorno Karabakh conflict settlement issue, as only this format is aware of the whole history of the conflict, the sensitive issues in the peace process from its very beginning,” Armenia’s PM stated.
He noted that the OSCE Minsk Group format has been set by all the conflicting parties – Nagorno Karabakh, Azerbaijan and Armenia – for establishing platform of dialogue, and now Armenia is undertaking steps to restore the dialogue between Nagorno Karabakh and Azerbaijan.