Հայաստանը Ադրբեջանի և հարևան երկրների հետ հարաբերությունները պատկերացնում է խաղաղության օրակարգի շրջանակներում. ՀՀ վարչապետ
Վրաստանի և Իրանի հետ մեր հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են գտնվում և այդ երկրների հետ ունենք բարձր մակարդակի երկխոսություն, այսօր Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ունեցած ելույթում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով Հայաստանի ու հարևան երկրների հետ հարաբերությունների մասին հարցին։
Ի տարբերություն այդ երկրների, ըստ Հայաստանի վարչապետի, դիվանագիտական հարաբերություններ մեր երկիրը չունի Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ։
«Բոլորդ գիտեք, թե Ադրբեջանի հետ ինչու Հայաստանը հարաբերություններ չունի։ Թուքիայի պարագայում կա նախապայման այդ երկրի համար, և Հայաստանի հետ հարաբերությունը այդ երկիրը կապում է Ադրբեջանի հարաբերությունների հետ։ Հաայստանն իր հերթին չի փոխում իր դիրքորոշումը՝ մենք ասել ենք, որ Թուրքիայի հետ պատրաստ ենք հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների», - հավելեց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները պատկերացնում է խաղաղության օրակարգի շրջանակներում։
«Ադրբեջանի ու հարևան երկրների հետ հարաբերությունները պատկերացնում ենք խաղաղության օրակարգի շրջանակներում ու ուրախ ենք, որ իր գործունեության ընթացքում մեր կառավարությունը կարողացել է հարաբերությունների սեղանին դնել հենց խաղաղության օրակարգը», - նշեց ՀՀ վարչապետը։

Pashinyan: Armenia sees relations with Azerbaijan and neighbor countries in sidelines of peace agenda
Armenia’s relations with Georgia and Iran are on a high level, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the PACE today, asked about Armenia’s relations with neighbor countries.
Armenia has a high level dialogue with these countries which cannot be said about Azerbaijan and Turkey with who Armenia does not have diplomatic relations.
“You all know why Armenia does not have diplomatic relations with Azerbaijan. In case of Turkey, this country ties relations with Armenia with ones with Azerbaijan. While Armenia states about readiness to establish relations with Turkey without pre-conditions,” Pashinyan stated.
Speaking about relations with Azerbaijan, Pashinyan stressed that Armenia imagines the relations with that country in the sidelines of peace agenda.
“We imagine our relations with Azerbaijan and neighbor countries in the sidelines of peace agenda and are happy that during its activity our government managed to put the peace agenda on the table of negotiations,” the PM said.