ԱՄՆ պետքարտուղարը Արցախին լեգիտիմ իրավունք է տվել իր ինքնիշխանությունը հաստատել Ադրբեջանի կողմից կորցրած տարածքների նկատմամբ
11/04/2019 10:42
Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավար Արթուր Ղազինյանը ԼՂ կարգավորման համար «աննախադեպ բարենպաստ» է համարում ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոի հայտարարությունը Իսրայելի կողմից Հոլանի բարձունքները գրավելու մասին:
ԱՄՆ Սենատում լսումների ժամանակ Մայք Պոմպեոն ասել է, որ Իսրայելը Հոլանի Բարձունքները գրավել է իր կենսական անվտանգությունը պաշտպանելու և իր վրա հարձակումները կանխելու նպատակով։
«Մայք Պոմպեոն մի հայտարարություն է արել, որով Արցախին տվել է լեգիտիմ իրավունք իր ինքնիշխանությունը հաստատել 1992 -1994թթ. Արցախին պարտադրված պատերազմում Ադրբեջանի կողմից կորցրած տարածքների նկատմամբ։ …Պետք է արձանագրել. միջազգային իրավունքում հաստատվեց նոր իրողություն, որը հավակնում է վերածվել միջազգային սովորութային իրավունքի աղբյուրի», - Facebook-իր էջում գրել է Ա.Ղազինյանը:
«Համաձայն այդ իրողության, եթե իր նկատմամբ ուղղված ակնհայտ ագրեսիայի արդյունքում պաշտպանվող պետությանը հաջողվում է գրավել իր անվտանգության համար կենսական նշանակություն ունեցող, սակայն ագրեսոր պետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը, ապա պաշտպանվող պետությունը ստանում է լեգիտիմ իրավունք պահանջել և ստանալ միջազգային հանրությունից այդ տարածքի նկատմամբ իր ինքնիշխանության ճանաչում։
Կարծում եմ, Հայաստանի և Արցախի դիվանագետներն ու փորձագետները պետք է օգտագործեն այս նախադեպը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ ցուցաբերած ագրեսիայի արդյունքում կորցրած տարածքների նկատմամբ Արցախի ինքնիշխանության հաստատման նպատակով։ Հատկապես, որ այդ տարածքները լրջագույն նշանակություն ունեն Արցախի 150 000 խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի պաշտպանության համար», - նշել է նա:

Head of the European Research Center Artur Ghazinyan considers the statement of U.S Secretary of State Mike Pompeo about Golan Heights “unprecedentedly favorable” for the Nagorno Karabakh conflict settlement.
During the hearing in U.S. Senate Pompeo said that "Israel ended up with the Golan Heights as a result of it having been attacked. They were under defense. And they defended themselves. And they retained that terrain to continue to defend themselves from the murderous regimes in Syria," he said.
“Mike Pompeo made a statement giving Artsakh legitimate right to establish sovereignty in the territories lost by Azerbaijan during 1992-1994 war imposed on Artsakh. It is necessary to register that a new reality has been established in the international right which claims to turn into source of international customary right,” Ghazinyan wrote in Facebook.
“According to this reality, if as a result of obvious aggression against it, the defending state succeeds in occupying internationally recognized territory of the aggressor state for its own security, the defending state gets legitimate right to demand from the international community to recognize its sovereignty toward these territories,” Ghazinyan wrote, stressing that Armenian and Artsakh diplomats and exerts must by all means use this precedent to establish sovereignty in the territory especially in case when these territories are of serious significance for the protection of right of Artsakh people to live.