Նազարբաև. ԵԱՏՄ-ն հուսալի կամուրջ կդառնա Եվրոպայի և  Ասիայի միջև
Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը վստահություն է հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը հուսալի կամուրջ կդառնա Եվրոպայի և Ասիայի միջև:
Աստանայում հինգշաբթի  ընթանում է «Գաղափարից դեպի իրականություն. դեպի Ղազախստանի Հանրապետության առաջին նախագահ՝ Ելբասի Նուրսուլթան Նազարբաևի եվրասիական նախաձեռնության 25-ամյակը» միջազգային գիտագործնական խորհրդաժողովը:
Միջոցառման մասնակիցներին Նազարբաևի ողջույնի ուղերձն ընթերցել է Ղազախստանի նախագահի վարչակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Դարխան Կալետաևը:
«Այս տարի լրանում է ԵԱՏՄ մասին պայմանագրի ստորագրման 5-ամյակը և եվրասիական ինտեգրացման գաղափարի 25-ամյակը: Ժամանակակից ԵԱՏՄ-ն հսկայական շուկա է ավելի քան 750 մլրդ դոլար արտաքին առևտրական շրջանառությամբ, որի միագումար ՀՆԱ-ն կազմում է 2 տրիլիոն դոլար, իսկ բնակչությունը գերազանցում է 180 միլիոնը», - նշել է Նազարբաևը:
«Ոչ հեռու ապագայում մենք ԵԱՏՄ-ն տենում ենք որպես բաց տնտեսական հանրակցություն՝ օրգանապես ինտեգրացված համաշխարհային տնտեսական համակարգին, որպես հուսալի կամուրջ Եվրոպայի և  Ասիայի միջև: Տնտեսական ինտեգրացիայի ջանքերը կարող են դառնալ դիվերսիֆիկացիայի և տնտեսական աճի, կառուցողականության ամրապնդման, բիզնես միջավայրի բարելավման  և մեր երկրների ներդրումային գրավչության աղբյուրներ»,- հավելել է նա:

ЕАЭС станет надежным мостом между Европой и Азией, уверен Назарбаев
Евразийский экономический союз станет надежным мостом между Европой и Азией, уверен первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев.
В четверг в Астане проходит международная научно-практическая конференция "От идеи к реальности: к 25-летию евразийской инициативы первого президента Республики Казахстан - Елбасы Нурсултана Назарбаева". Приветствие Назарбаева участникам мероприятия зачитал первый заместитель руководителя администрации президента Казахстана Дархан Калетаев.
"В этом году исполняется пять лет с момента подписания договора о Евразийском экономическом союзе и 25 лет идеи евразийской интеграции. Современный ЕАЭС - это огромный рынок с внешнеторговым оборотом свыше 750 миллиардов долларов, совокупный ВВП которого составляет 2 триллиона долларов, а население превышает 180 миллионов человек", - отметил в своём приветственном слове Назарбаев.
Он подчеркнул, что "государствами-членами объединения обеспечена положительная динамика роста, достигнуто существенное увеличение объемов внешней и взаимной торговли, а также активно развивается международное сотрудничество".
"В недалеком будущем ЕАЭС мы видим открытым экономическим сообществом, органично интегрированным в мировую экономическую систему, как надёжный мост между Европой и растущей Азией. Усилия по развитию экономической интеграции способны стать ключевым источником диверсификации и роста экономик, укрепления конкурентоспособности, улучшения бизнес-климата и повышения инвестиционной привлекательности наших государств", - уверен Назарбаев.