Մայք Պոմպեո. Իսրայելը վերցրել է Գոլանի բարձունքները, որպեսզի պաշտպանվի
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հայտարարել է, որ Իսրայելը ստացել է Գոլանի բարձունքները, քանի որ հարձակման տակ էր գտնվում:
«Երկիրը պաշտպանվում էր ... Նրանք վերցրել են այդ տարածքը, որպեսզի շարունակեն պաշտպանվել...», - ասել է նա ԱՄՆ Սենատում լսումների ժամանակ:
Այդ մասին հարց ուղղած դեմոկրատ սենատոր Դիք Դուրբինն ասել է, որ ռազմական գործողությունների արդյունքում գրավված հողերը միջազգային նորմերի համաձայն համարվում են օկուպացված: Պոմպեոն արձագանքել է՝ ասելով, որ այս լսումներում չի պատրաստվում քննարկել դա, սակայն առաջարկել է իր ենթակաների ծառայությունները, որոնք պատրաստ կլինեն քննարկել միջազգային իրավունքի այդ հատվածը:

Майк Помпео: Израиль взял Голанские высоты, чтобы защищать себя, он оборонялся
Госсекретарь США Майк Помпео заявил, что Израиль получил Голанские высоты из-за того, что он находился под атаками.
«Он оборонялся... Они взяли эту территорию, чтобы продолжать защищать себя...», - сказал он на слушаниях в Сенате США.
Спросивший об этом сенатор-демократ Дик Дурбин сказал, что земли, занятые в результате военных действий, по международным нормам считаются оккупированными. Помпео в ответ сказал, что не будет подробно разбирать это на этих слушаниях, но предложил сенатору услуги своих подчиненных, которые, по его словам, будут готовы обсудить эту часть международного права.