Քոչարյանն ասել է, որ ստեղծված իրավիճակում դատավորը, որպեսզի օբյեկտիվ որոշում կայացնի, պետք է հերոս լինի. Փաստաբան
12/04/2019 13:28
Դատարանում երեկվա տեղի ունեցածն իրավաբանական տեսանկյունից ծայրաստիճան մեծ խախտում է իրենից ներկայացնում, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի անդամ Հայկ Ալումյանը։
«Շատ կոպիտ ձևով վերաքննիչ դատարանը խախտեց քրեական օրենսգրքի բազմաթիվ նորմեր, որոնց վրա մենք հիմնվում էինք», - ասաց պաշտպանը։
Նա նշեց, որ իրենց բերած յուրաքանչյուր փաստարկն առանձին վերցրած բավարար էր, որ երեկ Ռոբերտ Քոչարյանն անմիջապես ազատ արձակվեր։
«Ինչպես ասաց պարոն Քոչարյանը դեռ դատավարության ժամանակ, մենք, իհարկե, չենք կարող ակնկալել, որ դատավորը պետք է հերոս լինի, այս գործով միայն հերոսի հատկանիշներ ունեցող դատավորն այս փուլում կարող է կայացնել օբյեկտիվ որոշում», - ասաց Հայկ Ալումյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ տարբեր աղբյուրներից ստույգ տեղեկություններ են սկսել ստանալ, թե ում միջոցով և ինչ եղանակներով են պատվերները հասնում դատավորին։
«Կգա դրա ժամանակը և կներկայացվեն անուններ՝ անուն առ անուն։ Այնպես չէ, որ այս ամեն ինչը միշտ լինելու է քողարկված, և զսպանակն ինչքան սեղմվի, այնքան ավելի ուժեղ է հետ բացվելու», - ասաց Հայկ Ալումյանը։

Роберт Кочарян заявил, что в создавшейся ситуации судья должен быть героем, чтобы принять объективное решение – адвокат
12/04/2019 14:17
С юридической точки зрения произошедшее вчера в суде – это очень грубое нарушение, заявил сегодня журналистам член команды защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
«Апелляционный суд грубым образом нарушил многочисленные нормы Уголовного кодекса Армении, которые приводились нами в качестве основание», - сказал адвокат.
Он отметил, что каждый приведенный ими аргумент по отдельности был достаточен для того, чтобы Роберт Кочарян был вчера немедленно освобожден.
«Как сказал господин Кочарян еще во время судебного разбирательства, мы, конечно, не можем ожидать, чтобы судья должен быть героем, поскольку только обладающий геройскими качествами судья может на данном этапе принять объективное решение по этому делу», - заявил Айк Алумян.
По словам адвоката, они начали получать из различных источников достоверные сведения о том, с чьей помощью и какими способами заказы доводятся до судей.
«Придет время, и мы представим имена – каждого по отдельности. Не всегда все это будет прикрываться и держаться в тайне, чем больше сжимается пружина, тем сильнее она расправляется», - заявил Айк Алумян.