Իտալիայի խորհրդարանի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշումը քաղաքական բնույթի փաստաթուղթ է. դեսպան
Իտալիայի պատգամավորների պալատում ապրիլի 10-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշման ընդունումը քաղաքական բնույթի փաստաթուղթ է, որով Իտալիայի Խորհրդարանն իր գնահատականն է տալիս Օսմանյան կայսրությունում 20-րդ դարի սկզբին հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ՝ որակելով դրանք որպես ցեղասպանություն և կոչ անելով կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և հարցին տալ միջազգային հնչեղություն։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ որոշումը կարևոր է նաև նրանով, որ արտահայտում է խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերի՝ թե՛ իշխանական, և թե՛ ընդդիմադիր, միասնական կարծիքը։
«Ինչպես նշեցի, որոշումը քաղաքական բնույթի փաստաթուղթ է, ըստ այդմ օրենսդիրից գործադիր տեղափոխելու անհրաժեշտություն չկա։ Պատգամավորների պալատում նախաձեռնությունների քննարկման ժամանակ, որպես կանոն, ելույթ է ունենում նաև կառավարությունը ներկայացնող որևէ բարձրաստիճան պաշտոնյա, որը, սակայն, անկախ դիրքորոշումից, ուղղակիորեն չի ազդում պատգամավորների կամարտահայտության իրավունքի վրա», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Հարցին՝ բանաձևի ընդունումից հետո ի՞նչ արձագանքներ են հետևել այդ երկրում Թուրքիայի դեսպանատնից, տեղյա՞կ է՝ արդյոք թուրքական համայնքի կողմից բողոքի ակցիաներ և նմանատիպ այլ գործողություններ նախատեսվում են, Վիկտորիա Բաղդասարյանը պատասխանեց.
«Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշման քննարկումից անմիջապես հետո, Անկարայում Իտալիայի դեսպանը հրավիրվել է Թուրքիայի կառավարություն՝ պարզաբանումներ ներկայացնելու։ Իտալիայում Թուրքիայի դեսպանը շտապ հանդիպում է խնդրել Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարտա Գրանդեի և կառավարության հետ։
Որոշման ընդունումից հետո Իտալիայում Թուրքիայի դեսպանության միակ արձագանքը եղել է այն, որ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում զետեղվել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարության հայտարարությունը՝ Որոշման ընդունման վերաբերյալ։ Այս պահի դրությամբ որևէ տեղեկատվություն չունեմ թուրքական համայնքի բողոքի ակցիաների անցկացման և նմանատիպ այլ գործողությունների մասին»։
Հիշեցնենք, որ Իտալիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատը երեկ 382 կողմ և 43 ձեռնպահ ձայնով հավանության է արժանացրել Իտալիայի կառավարությանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կոչ անող նախաձեռնությունը: Պատգամավորների պալատի այս նախաձեռնությունը հարուցել էր Թուրքիայի զայրույթը։ Այդ երկրում Իտալիայի դեսպանը կանչվել է Թուրքիայի ԱԳՆ:

Decision of Italian parliament on recognizing Armenian Genocide of political nature: diplomat
The adoption of decision on recognizing Armenian Genocide by Italian parliament on April 10 is a political document with which the Italian parliament gives its assessment to the events of early 20th century in the Ottoman Empire describing them as genocide and urging the government to officially recognize the Armenian genocide and give it an international publicity, Armenian ambassador to Italy Viktoria Baghdasaryan told Aysor.am, adding that the decision is important as it expresses the joint opinion of all the political forces represented in the Italian parliament.
“As I have noted the decision is a document of political nature, thus there is no need to transfer it from the legislative power to executive one. At the discussion of the initiatives at the Chamber of Deputies the government official as a rule makes a speech, who irrespective of his position does not directly influence on the right of the deputies to express their will,” the ambassador said.
Asked what response followed by the Embassy of Turkey after the adoption of the resolution and whether some actions are envisaged by the Turkish community, Baghdasryan said, “Immediately after the discussion of the decision on recognizing the Armenian Genocide Italian ambassador in Ankara was summoned to the government of Turkey for clarifications. Turkish ambassador to Italy requested immediate meeting with the chairman of the International Relations Committee of the Chamber of Deputies Marta Grande and the government representatives,” the ambassador said.
The adoption of the decision was followed with the publication of statement of the Turkish Foreign Ministry at the Facebook page of the Turkish embassy in Italy in regards with the resolution.
“As of now I have no information about the plans of the Turkish community to carry out protest actions,” the ambassador stated.